همه چیز درباره  بیماری ایدز

بیماری ایدز

ایدز عبارت است از به وجود آمدن ضعف عمده در دستگاه ایمنی بدن (نقص ایمنی ). این امر باعث کاهش توانایی بدن در مقابله با عفونت ها و توانایی سرکوب سلول های غیرطبیعی مثل سلول های سرطانی می شود. ویروس ایدز سلول های ایمنی موجود در خون (لنفوسیت ها) و سلول های ایمنی موجود در بافت ها (مغز استخوان ، طحال ، کبد و گره های لنفاوی ) را درگیر می سازد. این سلول ها در تولید پادتن برای مقابله با بیماری ها و سرطان ها نقش دارند. در مجموع باید گفت که ایدز یک نوع نقص ایمنی ثانویه است که در سیر عفونت با ویروس ایدز ایجاد می شود

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری ایدزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری ایدزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری ایدزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری ایدزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری ایدزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری ایدزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری ایدزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری ایدزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم بیماری ایدز

عفونت اولیه با ویروس ایدز ممکن است هیچ علامتی ایجاد نکند. خستگی ، کاهش وزن بدون توجیه ، تعریق شبانه عفونت های مکرر تنفسی و پوستی تب تورم گره های لنفاوی در تمام بدن زخم در دهان تغییرات ناحیه تناسلی ؛ بزرگ شدن طحال اسهال

عواقب بیماری ایدز

این بیماری در حال حاضر غیرقابل معالجه است . البته علایم را می توان تخفیف داد یا کنترل نمود و تحقیقات علمی در رابطه با این بیماری و درمان آن ادامه دارند. ایدز ممکن است تا سال ها پس از مثبت شدن آزمون آلودگی به ویروس خود را نشان ندهد. زمانی که ایدز به صورت آشکار خود را نشان دهد، میانگین بقا مدت متغیراست .

عوامل بیماری ایدز

تماس جنسی با افراد آلوده . همجنس بازها در معرض بیشترین خطر هستند. بی بند و باری جنسی استفاده از سوزن های آلوده برای تزریق موادمخدر تزریق خون یا فرآورده های خونی آلوده (در حال حاضر به ندرت رخ می دهد). مواجهه کارکنان بیمارستان ها و تکنسین های آزمایشگاهی با خون ، مدفوع ، یا ادرار افراد آلوده به ویروس ایدز. بیشترین خطر مربوط به فرو رفتن اتفاقی سوزن آلوده در دست است . توجه داشته باشید که تماس های عادی غیرجنسی باعث انتقال بیماری نمی شود، بنابراین فردی که آلوده به ویروس ایدز است خطری برای جمعیت عمومی محسوب نمی شود.

عوارض بیماری ایدز

عفونت جدی در دستگاه های مختلف بدن سرطان مرگ

دارو بیماری ایدز

در حال حاضر داروها در معالجه عفونت ایدز مؤثر نیستند. برای مقابله با عفونت ها یا پیشگیری از آنها ممکن است آنتی بیوتیک تجویز شود. داروهای ضد ویروسی (دیدانوزین ، استاوودین ، زالسی تابین ، زیدوودین ) و نیز داروهای مهارکننده پروتئاز در درمان عفونت با ویروس ایدز مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است پیشرفت بیماری را به تأخیر اندازند. تجویز آنها باید توسط پزشکان با تجربه انجام پذیرد. با این داروها (مثل زیدووین ) می توان انتقال عفونت به نوزادان مادران حامله را کاهش داد. تحقیقات زیادی در رابطه با داروهای جدیدتر و واکسن آن در دست انجام هستند.

علل بیماری ایدز

عفونت با ویروس ایدز ـ نوعی رترو ویروس ـ که به سلول های دستگاه ایمنی حمله کرده ، آنها را نابود می سازد و باعث کاهش مقاومت بدن به عفونت ها و بعضی از سرطان ها می شود.

فعالیت بیماری ایدز

فعالیت ها به وضعیت سلامت هر فرد بستگی دارند. علایمی مثل خستگی یا وجود عفونت می توانند بعضی از فعالیت ها را محدود کنند. استراحت مهم است ، اما توصیه می شود به طور منظم ورزش انجام گیرد.

اصول کلی درمان بیماری ایدز

با انجام آزمایش خون و آزمون پادتن ضد ویروس ایدز (ممکن است حتی تا 6 ماه پس از شروع آلودگی مثبت نشود) می توان تشخیص را تأیید نمود. در بیمارانی که آلودگی به ویروس ایدز تشخیص داده می شود باید وجود سایر بیماری های آمیزشی و سایر عفونت ها مثل سل نیز مورد بررسی قرار گیرد. برای مقابله با اضطراب و افسردگی ناشی از ابتلا به این بیماری و احتمال مرگ باید روان درمانی یا مشاوره انجام شود. در صورت بروز عوارض ، ممکن است نیاز به بستری شدن وجود داشته باشد. بعضی از بیماران وارد برنامه های تحقیقاتی می شوند که با هدف دستیابی به درمان های بهتر یا واکسن یا بیماری انجام می گیرند. در این گونه برنامه ها، مراقبت ممکن است به طور رایگان انجام پذیرد. توجه داشته باشید که تشخیصی زودهنگام کمک کننده است . اگر در معرض خطر هستید، برای بررسی مراجعه کنید، حتی اگر احساس می کنید که در سلامت کامل به سر می برید. اگر می خواهید حامله شوید، یا این که حامله هستید، انجام آزمون ویروس ایدز ممکن است کمک کننده باشد. در صورت مثبت بودن آزمون ویروس ایدز به هنگام حاملگی ، با درمان های مخصوص می توان احتمال عفونت در نوزاد را به حداقل رساند. در صورت وجود گروه های حمایتی ، به آنها بپیوندید. از تماس با افرادی که دچار عفونت هستند، حتی سرماخوردگی ، پرهیز کنید.

پیشگیری از بیماری ایدز

از تماس جنسی با افرادآلوده یا افرادی که موادمخدر تزریقی مصرف می کنند خودداری شود. از کاندوم استفاده شود. بی بندوباری جنسی کنار گذاشته شود. از تزریق موادمخدر جداً خودداری شود. سوزن های غیراستریل نباید به طور اشتراکی مصرف شوند. خون یا فرآورده های خونی باید از لحاظ آلودگی بررسی شده باشد

رژیم غذایی بیماری ایدز

تغذیه باید کافی و مناسب باشد. سوءجذب ، سوخت وساز تغییر یافته ، و کاهش وزن در بیماران مبتلا به ایدز شایع هستند. از خوردن تخم مرغ خام ، شیر غیرپاستوریزه ، یا سایر مواد غذایی بالقوه آلوده خودداری شود.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها