همه چیز درباره لارنژیت‌

لارنژیت‌

لارنژیت التهاب خفیف حنجره و بافت های مجاور، که باعث خشونت موقت صدا می گردد. این عارضه در طی همه گیری های فصلی عفونت های ویروسی (اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار) شایع تر است .

عواقب لارنژیت‌

لارنژیت ویروسی خودبه خود در عرض 14-10 روز بهبود می یابد. عفونت های باکتریایی نیز با درمان آنتی بیوتیکی در عرض 10-7 روز قابل درمان هستند.

دارو لارنژیت‌

در موارد خفیف استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن ـ آسپرین یا شربت سرفه ممکن است کافی باشد.

فعالیت لارنژیت‌

استراحت بیش از روزهای معمولی .

پیشگیری لارنژیت‌

خودداری از فریاد زدن یا استفاده بیش از حد از صدا درمان دقیق عفونت های تنفسی

اصول کلی لارنژیت‌

بررسی های تشخیصی معمولاً شامل معاینه با لارنگوسکوپی است . از صدای خود استفاده نکنید. با دیگران با نجوا ] صدای آهسته [ صحبت کرده یا منظور خود را از طریق نوشتن به دیگران منتقل کنید. در اکثر موارد استراحت دادن به صدا به مدت چند روز تنها اقدام لازم است . از یک دستگاه مرطوب کننده اولتراسونیک با بخار سرد جهت مرطوب کردن هوا و تسکین احساس تنگی در گلو استفاده کنید. دستگاه بخور را هر روز تمیز کنید. بخور گرم نیز کمک کننده است . از سیگار کشیدن و در معرض دود سیگار دیگران قرار گرفتن اجتناب کنید.

رژیم لارنژیت‌

رژیم خاصی نیاز نیست . افزایش مصرف مایعات ممکن است سودمند باشد.

علائم لارنژیت‌

خشونت صدا یا آهسته شدن صدا گلودرد؛ تحریک پشت حلق احساس توده در گلو تب خفیف اشکال در بلع (به ندرت ) خستگی

عوامل لارنژیت‌

مواجهه با محرک هایی نظیر کپک ها، گرده گیاهان و آلاینده ها که توسط سیستم های خنک کننده یا گرم کننده در هوا منتشر شده اند. هوای فوق العاده سرد استعمال دخانیات مصرف بیش از حد الکل بیماری تنفسی اخیر، نظیر برونشیت یا پنومونی

علل لارنژیت‌

التهاب تارهای صوتی و بافت های اطراف ناشی از: ویروس ها (شایع ) باکتری ها (به ندرت ) آلرژی ها استفاده بیش از حد از صدا اختلالات تعادل الکترولیت ها، به ویژه سطح پایین پتاسیم که باعث ضعف عضلانی می گردد (گاهی ) تومورها (به ندرت )

عوارض لارنژیت‌

خشونت صدای مزمن