همه چیز درباره  بیماری بلاستومیکوز

بیماری بلاستومیکوز

بلاستومیکوز عبارت است از یک بیماری عفونی قارچی که در ریه ها پدیدار می شود. گاهی از راه خون به سایر نقاط بدن ، به خصوص پوست ، گسترش می یابد. بلاستومیکوز مستقیماً از انسان به انسان انتقال پیدا نمی کند، اما امکان دارد از راه گاز گرفتن سگ های بیمار انتقال یابد. عفونت می تواند در ریه ها، دهان ، پوست و بافت های زیر پوستی ، پروستات ، و اپیدیدم گسترش پیدا کند.

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری بیماری بلاستومیکوزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب بیماری بلاستومیکوز

این قارچ می تواند باعث بیماری شدید و ناتوان کننده شود، که بدون درمان ممکن است مرگبار باشد. با درمان مجدانه ، معمولاً در عرض چند هفته معالجه می شود.

دارو بیماری بلاستومیکوز

داروهای ضد قارچ ، داروهای انتخابی برای مبارزه با این بیماری هستند.

فعالیت بیماری بلاستومیکوز

به هنگام مرحله حاد بیماری ، در رختخواب استراحت کنید. با برگشت تدریجی قوای جسمانی ، فعالیت های خود را تدریجاً از سر گیرید.

پیشگیری از بیماری بلاستومیکوز

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری کرد.

اصول کلی درمان بیماری بلاستومیکوز

ممکن است آزمایشات تشخیصی شامل موارد زیر باشند: کشت از ضایعات پوستی ، چرک ، خلط ، یا ترشحات ریوی ؛ نمونه برداری از بافت پوست یا ریه ؛ عکس قفسه سینه ، و سایر آزمایشات درمان با دارو. در صورت لزوم ، سایر اقدامات حمایتی انجام می پذیرد. بیمار معمولاً در بیمارستان بستری می شود و درمان در آنجا آغاز می شود. استفاده از گرما شاید درد مفصلی را تخفیف دهد. بیمار باید روزانه وزن شود و مقادیر آن در یک برگه ثبت گردد. در صورت کاهش وزن بدون توجیه ، باید به گسترش یافتن عفونت مشکوک شد. بیمار حتماً باید به قرارهای ملاقاتی که جهت پیگیری وضع وی ترتیب داده می شود پایبند باشد. بررسی اینکه آیا درمان اثربخش بوده است یا خیر، و نیز بررسی وجود اثرات جانبی داروها اهمیت زیادی دارند.

رژیم غذایی بیماری بلاستومیکوز

هیچ رژیم خاصی توصیه نمی شود.

علائم بیماری بلاستومیکوز

علایم ممکن است به آهستگی آغاز شوند، یا برعکس عفونت ممکن است خیلی ناگهانی خود را نشان دهد. سرفه ، که امکان دارد خشک و بدون خلط ، یا خلط دار باشد. درد قفسه سینه لرز، تب ، و عرق ریزش فراوان تنگی نفس خستگی ، بی اشتهایی ضایعات پوستی یا آبسه ، در صورت درگیری پوست

عوامل بیماری بلاستومیکوز

باغبانی و کشاورزی دیابت شیرین مصرف داروهای سرکوب کننده ایمنی

علل بیماری بلاستومیکوز

عفونت با قارچ بلاستومیسِس درماتیتیدیس ، که در چوب و خاک پیدا می شود. امکان دارد ارتباطی باخانه سگ های آبی وجود داشته باشد. ضایعات پوستی عمدتاً در باغبانان یا کشاورزان رخ می دهد، اما منشأ اصلی این قارچ در طبیعت هنوز مشخص نشده است .

عوارض بیماری بلاستومیکوز

گسترش به سایر نقاط بدن ، که باعث بیماری جدی و احیاناً مرگ می شود. در اثر گسترش عفونت امکان دارد علایم زیر ظاهر شوند: درد در استخوان های دراز ضایعات پوستی که اول به صورت جوش های کوچک غیرچرکی یا چرکی در نواحی باز بدن پدیدار می شوند. این جوش ها به آهستگی گسترش می یابند. با گذشت زمان ، ضایعات تبدیل به زخم های دلمه بسته می شوند که حاشیه آنها فرو رفته و رنگ بنفش رو به قرمز است . تورم کیسه بیضه و ظاهر شدن برجستگی های دردناک و حساس به لمس روی آن

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها