همه چیز درباره  بیماری التهاب لثه

بیماری التهاب لثه

پریودنتیت (التهاب لثه ) التهاب و عفونت لثه ها، که باعث تحلیل رفتن استخوان تکیه گاه لثه می شود. پریودنتیت بیش از پوسیدگی دندان باعث از دست دادن دندان ها می گردد. این بیماری مسری نیست .

دکتر الهام محمدربیع

دکتر الهام محمدربیع هستم متخصص ارتودنسی اگر در رابطه با بیماری بیماری التهاب لثهسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر راحله اخوان رسول زاده

دکتر راحله اخوان رسول زاده هستم متخصص جراحی لثه و ایمپلنت های دندانی اگر در رابطه با بیماری بیماری التهاب لثهسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر محسن امین سبحانی

دکتر محسن امین سبحانی هستم متخصص بیماری های ریشه دندان ( اندودونتیست ) اگر در رابطه با بیماری بیماری التهاب لثهسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر صفا رکابی

دکتر صفا رکابی هستم متخصص دندانپزشکی اطفال اگر در رابطه با بیماری بیماری التهاب لثهسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر علی رضائی

دکتر علی رضائی هستم متخصص بیماری های ریشه دندان ( اندودونتیست ) اگر در رابطه با بیماری بیماری التهاب لثهسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر علی تاجرنیا

دکتر علی تاجرنیا هستم متخصص پروتزهای دندانی اگر در رابطه با بیماری بیماری التهاب لثهسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم بیماری التهاب لثه

احساس طعم ناخوشایند در دهان بوی بد تنفس خونریزی لثه شل شدن دندان ها در جای خود درد دندان ها یا لثه هنگام خوردن غذاهای داغ ، سرد یا شیرین در صورت تشکیل آبسه ، علایم درد، تورم ، احساس درد هنگام لمس لثه ها و تب نیز اضافه خواهد شد.

عواقب بیماری التهاب لثه

این یبماری معمولاً با ترکیبی از درمان مشکلات دندانی و رعایت دقیق یک برنامه بهداشت دهانی مطلوب قابل معالجه است (به قسمت اصولی کلی درمان مراجعه شود)

عوامل بیماری التهاب لثه

بیماری های کاهش دهنده مقاومت بدن

عوارض بیماری التهاب لثه

بدون درمان ، دندان ها چنان در جایگاه استخوانی خود شُل می شوند که کشیدن آنها ضروت می یابد.

دارو بیماری التهاب لثه

برای درد خفیف ، مصرف داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن ممکن است کافی باشد.

علل بیماری التهاب لثه

تخریب استخوان تکیه گاه دندان ها توسط پلاک (یک رسوب چسبنده متشکل از باقی مانده غذاها، باکتری ها و مخاط ). بهداشت نامناسب دندان ها سبب تشکیل و تجمع پلاک ها می گردد.

فعالیت بیماری التهاب لثه

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان بیماری التهاب لثه

پلاک های چسبنده واضح را با یک مسواک نرم هر روز از روی دندان هاو لثه ها پاک نمایید. احتمال آسیب دیدن دندان ها و لثه ها با یک مسواک نرم کمتر از مسواک سخت است . مسواک را برروی خط لثه قرار داده و به آرامی آن را بچرخانید در حالی که پرزهای آن در جهت لثه ها باشد. هر بخش دهان را در یک زمان مسواک بزنید (مسواک زدن یک بخش دندان ها را کامل کرده و سپس به بخش دیگر بپردازید). - برای استفاده از نخ دندان ، یک نخ دندان موم اندود یا بدون موم را دور یک انگشت از هر دست بپیچید. با فشار دادن نخ آن را در فضای بین دو دندان وارد سازید و با ملایمت سطوح دندان ها را با جلو و عقب بردن نخ شبیه حرکت اره در سطح خط لثه ای تمیز کند. بین تمام دندان های پایینی را به این طریق با هدایت دو انگشت تمیز کنید. سپس نخ را شل کرده و آن را برروی نوک انگشتان شست قرار داده و با هدایت دو انگشت شست بین دندان های بالایی را تمیز کنید. - گاهی جراحی به منظور برداشت بافت ناسالم لثه و بازسازی استخوان تکیه گاه دندان ها جهت حذف حفرات دندان غیرطبیعی ایجاد شده لازم می گردد.

پیشگیری از بیماری التهاب لثه

حفظ بهداشت مناسب دهان (به قسمت اصول کلی درمان رجوع شود) از خوردن میان وعده های شیرین که در تشکیل پلاک ها نقش دارد خودداری کنید. برای حفظ بهداشت مطلوب دندان ها به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید. درباره کافی بودن میزان فلورید آب آشامیدنی منطقه خود از دندانپزشک سؤال کنید. مکمل های فلورید ممکن است به محافظت دندان ها در برابر این بیماری کمک کنند.

رژیم غذایی بیماری التهاب لثه

رژیم خاصی نیاز نیست ، به جز محدودیت مصرف مواد شیرین

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها