همه چیز درباره  آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

آنافیلاکسی (شوک آلرژیک ) عبارت است از یک پاسخ آلرژیک شدید به داروها و بسیاری از مواد آلرژی زای دیگر که زندگی فرد را به خطر می اندازد. آن دسته از واکنش های آلرژیکی که تقریباً بلافاصله رخ می دهند معمولاً شدیدترین هستند.

علائم آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

امکان دارد علایم زیر در عرض چند ثانیه یا چند دقیقه پس از مواجهه با ماده ای که به آن آلرژی شدیدی دارید رخ دهند: حالت سوزن سوزن شدن یا کرختی اطراف دهان عطسه سرفه یا خس خس تورم صورت و دست ها احساس اضطراب نبض ضعیف و سریع دل پیچه در ناحیه معده ، استفراغ ، و اسهال خارش در تمام بدن و اغلب همراه با کهیر اشک ریزش احساس گرفتگی در سینه ؛ مشکل در نفس کشیدن تورم یا خارش در دهان یا گلو تپش قلب غش از دست دادن هوشیاری

عواقب آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

با درمان فوری و به موقع ، کاملاً بهبود می یابید.

عوامل آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

سابقه آلرژی خفیف به چیزهایی که در بالا ذکر شد. سابقه اگزما، تب یونجه ، یا آسم

عوارض آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

در صورت عدم درمان فوری و به موقع ، امکان دارد آنافیلاکسی منجر به شوک ، ایست قلبی ، و مرگ شود.

دارو آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

تزریق اپی نفرین (آدرنالین ) تنها درمان فوری مؤثر است . داروهایی مثل آمینوفیلین ، کورتیزون ، یا آنتی هیستامین ها، که پس از آدرنالین تزریق می شوند، جلوی بازگشت علایم حاد را می گیرند.

علل آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

خوردن یا تزریق ماده ای که به آن حساس هستید. پاسخ آلرژیکی که برای خنثی کردن یا خلاص شدن از شر این ماده از سوی بدن داده می شود خود منجر به بروز یک نوع واکنش بسیار بیش از حد عادی شده که گاهی زندگی را نیز در معرض خطر قرار می دهد. آن چیزهایی که بیشتر باعث بروز این گونه واکنش می شوند عبارتند از: انواع داروها، به خصوص پنی سیلین . تزریق دارو با خطر بیشتری همراه است تا قرص و کپسول یا قطره گزش یا نیش حشرات مثل انواع زنبور، مورچه های گزنده ، و برخی عنکبوت ها واکسن ها گرده گیاهان موادی که در بعضی از انواع عکس برداری تزریق می شوند. غذاها، به خصوص تخم مرغ ، باقلا، لوبیا، غذاهای دریایی ، و میوه ها ورزش

فعالیت آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

به محض بهبود علایم حمله ، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید. اما اگر علایم دوباره برگشتند، باید 24 ساعت تحت نظر باشید.

اصول کلی درمان آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

اگر علایم آنافیلاکسی را در فردی مشاهده کردید و دیدید که تنفس وی متوقف شد: ـ اورژانس را خبر کنید یا به فرد دیگری بگویید این کار را انجام دهد. (اگر این اتفاق برای یک کودک افتاده است ، قبل از خبر کردن اورژانس ، اقدامات احیا را به مدت یک دقیقه انجام دهید.) ـ فوراً تنفس دهان به دهان را آغاز کنید. ـ اگر قلب ضربان ندارد، ماساژ قلبی بدهید. ـ تا زمانی که کمک نرسیده است ، عملیات احیا را ادامه دهید. هر گاه دارویی را مصرف می کنید، نسبت به امکان بروز واکنش آلرژیک هوشیار باشید و آمادگی این را داشته باشید که به محض بروز علایم اقدامات لازم را انجام دهید. اگر قبلاً دچار واکنش آلرژیک شدید شده اید، همیشه کیت آنافیلاکسی همراه داشته باشید. درمان طولانی مدت مستلزم حساسیت زدایی است .

پیشگیری از آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

اگر سابقه آلرژی دارید: پیش از پذیرفتن هرگونه دارو، مطلب را به پزشک یا دندانپزشک گوشزد کنید. پیش از اینکه تزریقی برای شما انجام شود، از ماهیت آن مطلع شوید. همیشه و در همه جا یک کیت آنافیلاکسی به همراه داشته باشید. مطمئن شوید که خانواده تان طریقه استفاده از کیت را بلدند تا وقتی واکنش در شما بروز کرد بتوانند از آن استفاده کنند. اگر به گزش حشرات آلرژی دارید، به هنگام بیرون رفتن لباس های محافظتی بپوشید. همیشه یک دست بند یا گردن آویز مخصوص داشته باشید که روی آن آلرژی شما مشخص باشد. همیشه پس از تزریق هرگونه دارو، تا 15 دقیقه در مطب پزشک بمانید. هرگونه علامت آلرژی را فوراً اطلاع دهید. یکی از روش هایی را که می توانید مدنظر قرار دهید عبارت است از تزریق ماده ای که به آن حساسیت دارید به روشی مخصوص و تدریجی به طوری که حساسیت شما به تدریج برطرف شود (نام دیگر این روش حساسیت زدایی است ).

رژیم غذایی آنافیلاکسی (شوک آلرژیک‌)

از خوردن غذاهایی که به آنها آلرژی دارید خودداری کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها