همه چیز درباره  سرخک‌

سرخک‌

سرخک یک بیماری ویروسی درگیرکننده مجاری تنفسی و پوست . این بیمای یکی از مسری ترین بیماری های شناخته شده است . در همه سنین می تواند بروز کند ولی در کودکان شایع تر است . سرخک سابقاً بسیار شایع بود ولی اکنون به دلیل واکسیناسیون شیوع آن کاهش یافته است .

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری سرخک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم سرخک‌

علایم سرخک معمولاً به ترتیب زیر بروز می کند: تب ، معمولاً شدید. خستگی کاهش اشتها عطسه و آبریزش بینی سرفه خشک و خشن قرمزی چشم و حساسیت به نور نقاط ریز سفید در دهان و حلق ضایعات پوستی قرمزرنگ بر روی پیشانی و اطراف گوش که به تنه گسترش می یابند.

عواقب سرخک‌

علایم معمولاً پس از حدود سه روز فروکش می کند. کودک واکسینه شده یا کودکی که قبلاً به سرخک مبتلا شده است ، احتمالاً دیگر به آن مبتلا نخواهد شد. اثر حفاظتی ایمنی غیرفعال فراهم شده از طریق تزریق گاه گلوبولین بر ضد سرخک ، حدود سه ماه است .

عوامل سرخک‌

زندگی در شرایط شلوغ و غیربهداشتی گروه های جمعیتی واکسینه نشده همه گیری های سرخک . احتمالی بیماری زایی آن با گسترش بیماری افزایش می یابد.

عوارض سرخک‌

عفونت های گوش و سینه پنومونی (ذات الریه) انسفالیت یا مننژیت گلودرد استرپتوکوکی مرگ

دارو سرخک‌

آنتی بیوتیک برای سرخک که یک بیماری ویروسی است ، تجویز نمی شود. با این حال ، در صورت بروز عوارض سرخک ، نظیر پنومونی یا عفونت گوش میانی ، تجویز آنتی بیوتیک ممکن است ضرورت یابد. برای بیماران زیر شانزده سال نباید آسپیرین تجویز شود. به جای آن از استامینوفن برای تسکین ناراحتی و کاهش تب استفاده کنید. برخی تحقیقات نشان دهنده ارتباطی بین مصرف آسپیرین در کودکان در طی بیماری های ویروسی و بروز نشانگان ری بوده اند.

علل سرخک‌

سرخک ناشی از عفونت با ویروس روبئولا است که عمدتاً پوست و مجاری تنفسی را درگیر می سازد. دوره نهفتگی پس از ابتلا به ویروس 14-7 روز است .

فعالیت سرخک‌

تا برطرف شدن تب و ضایعات پوستی استراحت کنید. کودکان را تشویق به استراحت کنید ولی آنها را اجبار نکنید. فعالیت های سبک تا حدی که به چشم فشار وارد نکند قابل قبول است . کودکان تا 10-7 روز پس از برطرف شدن تب و بثورات پوستی نباید به مدرسه بازگردند.

اصول کلی درمان سرخک‌

تشخیص معمولاً بر اساس ظاهر ضایعات خاص سرخک گذاشته می شود، ولی بررسی های آزمایشگاهی ممکن است برای رد کردن سایر بیماری ها لازم باشد. درمان این بیماری شامل استراحت ، تسکین علایم و جدا کردن بیمار از سایرین در طی دوره مسری بودن بیماری می باشد. اجتناب از کتاب خواندن یا تماشا کردن تلویزیون در طی روزهای اول که چشم ها دچار حساسیت به نور هستند. از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد برای تخفیف سرفه و رقیق شدن ترشحات ریه استفاده کنید؛ با رقیق شدن ترشحات ریه ، دفع آن با سرفه آسان تر می گردد. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. صبح و عصر درجه حرارت خود را اندازه گیری کرده و مقدار آن را ثبت کنید؛ در صورت بروز تب 3/38 درجه سانتیگراد یا بالاتر، برای پایین آوردن تب اقدام کنید.

پیشگیری از سرخک‌

واکسیناسیون کودکان بر ضد سرخک . پیشگیری از آن جهت اهمیت دارد که سرخک ـ هرچند به طور نادرعوارض وخیمی به دنبال دارد. اگر فرد واکسینه نشده بر ضد سرخک در معرض این بیماری قرار گیرد، تزریق گاماگلوبولین ممکن است از بیماری پیشگیری کرده یا از شدت آن بکاهد.

رژیم غذایی سرخک‌

رژیم خاصی نیاز نیست . افزایش مصرف مایعات شامل آب ، چای ، شربت آبلیمو، نوشابه و آب میوه توصیه می گردد. مصرف مایعات در رقیق کردن ترشحات ریه و پیشگیری از عوارض ریوی مهم است .

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها