همه چیز درباره  دیس هیدروز

دیس هیدروز

دیس هیدروز عبارت است از یک مشکل پوستی که مشخصه آن تاول های کوچک روی دست ها و پاها است که بروز آنها ظاهراً با استرس روحی ارتباط دارد. این تاول ها را می توان روی نوک و کناره های انگشتان دست و پا، و نیز روی کف دست و پا پیدا کرد.

علائم دیس هیدروز

تاول های کوچک با خصوصیات زیر: تاول ها بسیار کوچکند (1 میلی متر یا کوچکتر). این تاول ها بر روی نوک و کناره های انگشتان دست و پا، و نیز روی کف دست و پا ظاهر می شوند. تاول ها غیر شفاف هستند و در عمق پوست قرار گرفته اند به طوری که هم سطح با پوست یا تنها مختصری برآمده به نظر می رسند. این تاول ها به سادگی نمی ترکند. نهایتاً، تاول های کوچک در هم ادغام شده و تاول های بزرگتری را تشکیل می دهند. تاول ها ممکن است خارش داشته باشند یا درد ایجاد کنند، یا اینکه اصلاً علامتی نداشته باشند. تاول ها در برخورد با صابون ، آب ، یا مواد تحریک کننده بدتر می شوند.

عواقب دیس هیدروز

علایم را می توان با درمان کنترل کرد، اما عود علایم شایع است . البته این علایم نهایتاً خود به خود بهبود می یابند. در افرادی که مشکلشان خفیف است ، تاول ها به صورت دوره ای ظاهر می شوند و پوست در بین این دوره ها به حالت طبیعی باز می گردد. در افرادی که مشکلشان شدید است ، علایم شکل شدیدتری به خود می گیرند به طوری که گاهی پوست دائماً دچار پوسته ریزی و شقاق می شود.

عوامل دیس هیدروز

استرس ، و سرماخوردگی یا آزردگی فرو خورده شده شخصیت وسواسی

عوارض دیس هیدروز

گاهی عفونت باکتریایی ثانویه

دارو دیس هیدروز

می توان برای کم کردن التهاب و خارش از استروییدهای مالیدنی استفاده کرد. استرویید مالیدنی را یک یا دو بار در روز پس از حمام استفاده کنید مگر طور دیگری تجویز شده باشد. اگر استروییدهای ملایم تر مؤثر واقع نشوند، امکان دارد استروییدهای قوی تر تجویز نشوند. ضمناً استفاده از داروهای ضد تعریق بر روی دست ها یا پاها ممکن است کمک کننده باشد.

علل دیس هیدروز

ناشناخته هستند. اما بروز آنها احتمالاً با دوره های اضطراب ، استرس ، و سرخوردگی در افراد جاه طلبی که احساسات خود را فرو می خورند ارتباط دارد. افراد دچار دیس هیدروز در گذراندن اوقاتی بدون دغدغه حتی هنگامی که استرس وجود ندارد مشکل دارند. تعریق زیاد علت این مشکل محسوب نمی شود، اما اغلب همراه این مشکل وجود دارد.

فعالیت دیس هیدروز

از فعالیت یا محیط هایی که باعث استرس یا تعریق زیاد می شوند پرهیز کنید. البته تعریق علت بیماری نیست . اما می تواند آن را تشدید کند.

اصول کلی درمان دیس هیدروز

حتی المقدور سعی کنید گرما و رطوب را از نواحی درگیر پوست دور کنید. - جوراب های نخی و کفش های با کفی چرمی بپوشید. از پوشیدن کفش تنیس یا جوراب ها و کفش های ساخته شده از مواد مصنوعی خودداری کنید. - جوراب ها و کفش های خود را مرتباً درآورید تا عرق بتواند بخار شود. - برای جلوگیری از تماس دست ها با مواد تحریک کننده ، از دستکش های با دوام از جنس وینیل با آستر نخی استفاده کنید. مثال های مواد تحریک کننده عبارتند از: آب ؛ صابون ؛ پاک کننده ها؛ سیم ظرفشویی ؛ پودر شستشو، و سایر مواد شیمیایی . - داخل دستکش را پس از استفاده خشک کنید. اگر دستکش سوراخ شد آن را دور بیاندازید. - به هنگام پوست کندن یا آب گرفتن از میوه ها و سبزیجات اسیدی دستکش به دست کنید. - برای تمیز کاری در منزل یا باغبانی از دستکش های چرمی یا بافته شده با دوام استفاده کنید. - برای شستشوی ظرف ها در صورت امکان از دستگاه ظرفشویی خودکار استفاده کنید. یا اینکه از کسی دیگری بخواهید ظرف ها را بشویید. - از تماس با مواد شیمیایی تحریک کننده مثل رنگ ؛ تینر و پولیش اتومبیل ، کفش پوش ، کفش ، اساس منزل ، و فلز خودداری کنید. - قبل از انجام کارهای منزل یا شستن دست ها، حلقه یا انگشتری خود را درآورید. - برای حمام گرفتن ، از آب ولرم و مقدار خیلی کم صابون ملایم استفاده کنید.

پیشگیری از دیس هیدروز

کنترل کردن استرس عاطفی اجتناب از تعریق زیاد

رژیم غذایی دیس هیدروز

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها