همه چیز درباره  زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

زخم پپتیک عبارت است از یک خوردگی کوچک در لوله گوارش . شایع ترین نوع آن (زخم دوازدهه ) در 30 سانتیمتر اول روده کوچک بعد از معده رخ می دهد. زخم هایی که در معده تشکیل می شوند، زخم معده خوانده می شوند. یک زخم مسری یا سرطانی نیست . زخم ها می توانند تمامی سنین را مبتلا می کنند. زخم های دوازدهه تقریباً همیشه خوش خیم هستند در حالی که زخم معده ممکن است بدخیم باشند.

علائم زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

دردی با مشخصات زیر: ـ احساس سوزش ، سوراخ شدن یا ساییده شدن به مدت 30 دقیقه تا 3 ساعت . درد غالباً به صورت سوزش سردل ، سوء هاضمه یا گرسنگی تعبیر می شود. ـ درد معمولاً در بالای شکم ولی گاهی زیر قفسه سینه است . ـ در برخی افراد درد بلافاصله پس از خوردن رخ می دهد؛ در سایرین ممکن است تا ساعت ها بعد ایجاد نشود. غالباً شخص را در شب از خواب بیدار می کند. ـ درد می آید و می رود. ممکن است دوره های کوتاه بدون درد جایگزین هفته ها درد متناوب گردد. ـ درد ممکن است با نوشیدن شیر، غذاخوردن ، استراحت یا مصرف ضد اسیدها تسکین یابد. کاهش اشتها و وزن (در زخم دوازدهه ممکن است افزایش وزن وجود داشته باشد زیرا افراد بیشتر می خورند تا راحت تر شوند). استفراغ مکرر مدفوع در خون کم خونی

عواقب زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

معمولاً با تغییر شیوه زندگی و درمان طبی علاج می یابد ولی ممکن است عود کند.

عوامل زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

سابقه خانوادگی زخم سیگار کشیدن سوء مصرف الکل استفاده از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (مثل آسپرین ) خستگی یا کار بیش از حد رژیم غذایی نامناسب ، وعده های غذایی نامنظم و نخوردن برخی وعده ها گروه خونی O (برای زخم های دوازدهه )

عوارض زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

سوراخ شدن (خوردگی زخم در طول جدار روده ) همراه با عفونت یا خونریزی به داخل شکم بعد از آن . خونریزی به داخل روده تغییر بدخیمی در زخم

دارو زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

آنتی بیوتیک ها برای ریشه کردن عفونت هلیکوباکتر پیلوری ضد اسیدها برای کمک به خنثی کردن اسید بیش از حد معده مسدودکننده های 2 H یا مهارکننده های پمپ پروتون برای کاهش اسید معده (ممکن است برای برخی از بیماران درمان درازمدت لازم باشد). داروهایی برای پوشانیدن ناحیه زخم

علل زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

تقریباً تمامی زخم ها ناشی از داروهای ضد التهاب غیراستروییدی ، عفونت با باکتری هلیکوباکترپیلوری یا ترشح بیش از حد اسید هستند، به نظر نمی رسد ناشی از استرس یا اضطراب باشند.

فعالیت زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

به محض بهبود علایم ، فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

اصول کلی درمان زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون و مدفوع ، آندوسکوپی همراه با بیوپسی برای تشخیص هلیکوباکتر پیلوری ، بررسی های رادیوگرافیک با باریوم و گاهی بیوپسی از مخاط (برای ردکردن سرطان ) باشند. بستری کردن در بیمارستان به خاطر عوارضی چون خونریزی از زخم یا سوراخ شدگی یا انسداد شدید مراقبت در منزل برای بیشتر بیماران با دارو، استراحت و تغییر شیوه زندگی . توقف مصرف آسپرین یا داروهای ضد التهاب غیراستروییدی سیگار نکشید. مدفوع خود را هر روز از لحاظ خونریزی بررسی کنید. اگر مدفوع سیاه باشد، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. جراحی برای برخی بیماران درصورت وجود درد ناگهانی شدید یا سایر علایمی که به نفع سوراخ شدگی باشند.

پیشگیری از زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

در حدامکان از عوامل خطرزا بپرهیزید.

رژیم غذایی زخم پپتیک (زخم دوازدهه‌، زخم معده‌)

از یک رژیم غذایی متعادل شامل 3 وعده برنامه ریزی شده منظم در روز استفاده کنید. از کافئین و هر غذایی که به نظر برسد علایم را بدتر کنند، پرهیز کنید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها