همه چیز درباره  بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

آمیوتروفیک لاترال اسکلروز (ALS) عبارت است از تخریب پیش رونده سلول های طناب نخاعی ، که منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات می شود. این بیماری مسری یا سرطانی نیست . علایم این بیماری ممکن است با علایمی که در اثر بیماری لایم در دستگاه عصبی بروز می کند اشتباه شوند. در بیماری ALS ، دستگاه عصبی مرکزی و عضلات ، به خصوص عضلات دست ، ساعد، پا، سر و گردن درگیر می شوند.

دکتر حبیب رشادی

دکتر حبیب رشادی هستم متخصص ارتوپدی اگر در رابطه با بیماری بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروزسوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

در حال حاضر این بیماری علاج ناپذیر است . بیماران معمولاً در عرض 5-2 سال فوت می کنند، اما 20% از آنها تا 5 و 10% از آنها تا 10 سال زنده می مانند. تحقیقات علمی در زمینه علل و درمان این بیماری در حال انجام هستند، بنابراین امید می رود که روش های درمانی مؤثرتری یافت شوند و نهایتاً علاج آن میسر گردد.

دارو بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

هیچ دارویی برای درمان ALS وجود ندارد. آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت در صورت بروز ذات الریه داروی باکلوفن ممکن است به کاهش سفتی و انعطاف پذیری عضلات کمک کند. از داروهای ضدافسردگی شاید بتوان برای کاهش تولید بزاق استفاده نمود.

فعالیت بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

تا حدی که امکان دارد بیمار باید فعالیت خود را حفظ کند. ضعف عضلانی تدریجاً توانایی جسمانی فرد را کاهش می دهد. با استفاده از یک برنامه مخصوص بازتوانی می توان استقلال فرد را به مدت بیشتری حفظ نمود. باید وسایلی تهیه شوند تا فرد را در حرکت کمک کنند، مثلاً واکِر یا صندلی چرخدار.

پیشگیری از بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

در حال حاضر نمی توان از این بیماری پیشگیری کرد.

اصول کلی درمان بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

تشخیص شامل آزمون الکترمیوگرافی (نوار عضله ) است . این آزمایش برای ارزیابی انتقال پیام های عصبی به عضله انجام می گیرد. هیچ درمان اختصاصی وجود ندارد. برای کنترل علایم و اورژانس های عارض شده ، بیمار تحت مراقبت حمایتی قرار می گیرد. برای پیشگیری از زخم های فشاری ، باید مراقبت پرستاری در حد مناسب انجام گیرد. بیمار باید تکنیک مکش و بیرون آوردن ترشحات جمع شده در ریه خود را یاد بگیرد. روان درمانی یا مشاوره برای یادگیری روش های مقابله با ناتوانی و معلولیت نهایتاً بستری شدن در بیمارستان یا مراکز نگهداری از بیماران دچار بیماری های مزمن

رژیم غذایی بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

اگر مشکل در بلع وجود دارد، باید غذاهای نرم و راحت الحلقوم خورده شوند. نهایتاً ممکن است نیاز به دادن غذا از راه لوله وجود داشته باشد.

علائم بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

پرش و ضعف عضلات ، که از دست ها شروع شده ، به بازوها و پاها گسترش می یابد. نهایتاً عضلات مسؤول تنفس و بلع نیز درگیر شده ، دچار ضعف می شوند. گرفتگی عضله سفتی و انعطاف ناپذیری گروه های عضلانی کاهش وزن بدون توجیه خورده خورده و نامفهوم صحبت کردن معمولاً توانایی های ذهنی مشکلی پیدا نمی کنند حملات ناگهانی خنده یا گریه

عوامل بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

سن بالای 40 سال سابقه خانوادگی ALS بروز این بیماری در بین افرادی که شغلشان مستلزم فعالیت بدنی شدید است بیشتر گزارش شده است .

علل بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

علت دقیق آن نامشخص است .

عوارض بیماری آمیوتروفیک لاترال اسکلروز

عدم توانایی حرکت ناشی از بیماری باعث بروز زخم های ناشی از فشارآمدن طولانی مدت روی نقاط خاص می شود. ذات الریه ناشی از مشکل در بلع و جمع شدن ترشحات در راه های هوایی زوال رفتن پیش رونده قوای جسمانی فرد بر جنبه های مختلف زندگی وی از جمله روابط ، کار، درآمد، هماهنگی عضلانی و مسایل جنسی تأثیر منفی می گذارد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها