همه چیز درباره  بیماری اپی گلوتیت‌

بیماری اپی گلوتیت‌

اپی گلوتیت عبارت است از یک عفونت ناگهانی و تهدیدکننده زندگی درکودکان که در اپی گلوت روی می دهد. اپی گلوت یک صفحه بافتی کوچک در عقب گلو است که از ورودی نای مراقبت به عمل می آورد. اپی گلوتیت مسری است و اغلب با خروسک (کروپ ) که خطر کمتری دارد اشتباه می شود. توجه داشته باشید که تورم اپی گلوت ممکن است در عرض 12 ساعت از شروع بیماری باعث بسته شدن کامل راه هوایی شود، بنابراین بیمار باید فوراً تحت درمان قرار گیرد.

عواقب بیماری اپی گلوتیت‌

بهبود کامل در صورت تشخیص و درمان زودهنگام

دارو بیماری اپی گلوتیت‌

آنتی بیوتیک برای کنترل عفونت . آنتی بیوتیک باید حداقل 10 روز ادامه یابد. داروهای کورتیزونی برای کاهش التهاب

فعالیت بیماری اپی گلوتیت‌

تا وقتی که تمام علایم برطرف نشده باشند، استراحت در رختخواب ضروری است . سپس کودک می تواند به تدریج فعالیت هایش را از سر گیرد.

پیشگیری از بیماری اپی گلوتیت‌

اگر کودکتان قبلاً مبتلا به اپی گلوتیت شده است ، هرگونه عفونت تنفسی را جدی بگیرید و برای درمان تحت نظارت مراجعه کنید. کودک باید واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا را بزند.

اصول کلی درمان بیماری اپی گلوتیت‌

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل کشت خون ، کشت گلو، و سایر اقداماتی که تحت کنترل دقیق انجام می گیرند تا از بروز عوارض جلوگیری شود باشد. - اگر مشکوک به اپی گلوتیت هستید هرگز سعی نکنید ته گلوی کودک را نگاه کنید. - کودک را به جای خواباندن بنشانید. - کودک را تا رسیدن به بیمارستان آرام و بی حرکت نگاه دارید. اضطراب و ترس بچه باعث بدتر شدن مشکلات تنفسی می شود. - بستری کردن کودک برای دادن اکسیژن و انجام سایر اقدامات مراقبتی ویژه - جراحی برای باز کردن راهی به نای یا قرار دادن لوله ای در نای برای اینکه کودک بتواند تنفس کند. راهی که به نای باز شده است (یا لوله ای که در نای قرار داده شده است ) در عرض 3-1 روز بسته (یا درآورده ) می شود. - پس از ترخیص از بیمارستان ، شب ها در اتاق کودک یک دستگاه بخور تولید هوای مرطوب خنک بگذارید. این کار را 3-2 هفته ادامه دهید. ضمناً دستگاه باید روزانه تمیز شود.

رژیم غذایی بیماری اپی گلوتیت‌

تا زمانی که کودک دوباره قادر به بلع باشد باید تنها از مایعات (معمولاً سرم ) استفاده شود. پس از ترخیص از بیمارستان ، کودک را تشویق کنید که مایعات بیشتر بنوشد. رژیم غذایی کودک در این هنگام به حالت عادی برمی گردد.

علائم بیماری اپی گلوتیت‌

صدا یا گریه خفه و گرفته (در خروسک صدا یا گریه خشن تر است ). سرفه در حد کم (در خروسک سرفه زیاد و شبیه پارس سگ است ). گلو درد تب خشونت صدا آبریزش از دهان به علت مشکل در بلع بزاق مشکل تنفسی فزاینده دم پر سروصدا، جیغ مانند و با فرکانس بالا بنفش شدن پوست و بستر ناخن ها کودک سر خود را ممکن است در وضعیت نامعمولی قرار دهد. کودک گردن خود را به عقب و بدن خود را به جلو خم می کند، زبانش را بیرون می آورد و پره های بینی را تا حد امکان گشاد می کند. با این کار کودک تلاش دارد تا هوای بیشتری را استنشاق کند.

عوامل بیماری اپی گلوتیت‌

وجود یک بیماری که مقاومت بدن را کاهش داده باشد. محیط زندگی شلوغ یا غیربهداشتی

علل بیماری اپی گلوتیت‌

عفونت اپی گلوت توسط باکتری (معمولاً هموفیلوس آنفلوآنزا ، پنوموکک ، یا استرپتوکک ). تورم اپی گلوت باعث بسته شدن ورودی نای می شود.

عوارض بیماری اپی گلوتیت‌

ذات الریه ، مننژیت ، عفونت مفصل ، عفونت و التهاب پرده دور قلب ، یا سلولیت (عفونت بافت عمقی زیر پوست ) بدون درمان امکان دارد مسیر هوایی کاملاً مسدود شود و کودک ممکن است در عرض چند ساعت فوت کن

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها