همه چیز درباره  هیپرپلازی آندومتر

هیپرپلازی آندومتر

هیپرپلازی آندومتر عبارت است از رشد بیش از اندازه بافت آندومتر (پوشش داخلی رحم ). این یک حالت بدخیم و سرطانی نیست ؛ در بعضی از موارد هیپرپلازی ، با وجودی که برگشت پذیر هستند، پیش سرطانی در نظر گرفته می شوند. با استفاده از بعضی از واژه ها (ساده ، پیچیده ، آدنوماتوز) غده ای ، و آتیپیک ( غیرمعمول) می توان پتانسیل هیپرپلازی را در ایجاد سرطان بیان کرد.

علائم هیپرپلازی آندومتر

خونریزی در بین دوره های قاعدگی خونریزی شدید (تامپون ظرف کمتر از یک ساعت کاملاً آغشته به خون شود). وقوع خونریزی پس از یائسگی ترشحات مجرای تناسلی در بعضی از بیماران حالت دل پیچه در قسمت پایین شکم به وجود می آید.

عواقب هیپرپلازی آندومتر

در اغلب موارد، درمان با یک ترکیب پروژسترونی باعث معکوس شدن روند هیپرپلازی که توسط استروژن ایجاد شده است می شود. در سایر موارد، غالباً می توان آن را با گشاد کردن رحم و تراشیدن بافت آندومتر با وسیله ای به نام کورت ، یا با درآوردن رحم (هیسترکتومی ) درمان کرد. البته اگر خانمی مایل به جراحی نباشد، هورمون درمانی معمولاً علایم را کنترل می کند.

عوامل هیپرپلازی آندومتر

مصرف قرص های ضد حاملگی ، یا هورمون درمانی پس از یائسگی ، بدون اینکه پروژسترون در محصول مصرفی وجود داشته باشد. سابقه فقدان تخمک گذاری به طور مزمن ، مثلاً در زمینه بیماری تخمدان دارای کیست های زیاد چاقی پس از یائسگی بروز دیرهنگام یائسگی (بعد از 55 سالگی )

عوارض هیپرپلازی آندومتر

سوراخ شدن رحم و عفونت شکمی و لگنی به عنوان عارضه ای نادر از جراحی (مثل نمونه برداری از آندومتر، گشاد کردن رحم و تراشیدن بافت آندومتر، یا دیدن رحم (هیستروسکوپی ). خونریزی زیاد و غیرقابل کنترل تأیید اینکه هیپرپلازی در یک خانم مورد نظر معرف بافتی پیش سرطانی است .

دارو هیپرپلازی آندومتر

غالباً هورمون های پروژسترونی تجویز می شوند. از خوردن آسپیرین خودداری کنید زیرا ممکن است خونریزی را بدتر کند.

علل هیپرپلازی آندومتر

زیاد شدن استروژن (یکی از هورمون های زنانه ) در مقایسه با پروژسترون (یکی دیگر از هورمون های زنانه ). این عدم تعادل هورمونی یا در داخل بدن ایجاد می شود یا در اثر مصرف داروهای حاوی هورمون رخ می دهد. هیپرپلازی آندومتر ندرتاً در خانم هایی که چرخه قاعدگی منظم دارند رخ می دهد.

فعالیت هیپرپلازی آندومتر

محدودیتی برای آن وجود ندارد مگر اینکه تحت عمل جراحی قرار گرفته باشید. در این صورت ، فعالیت های خود را تدریجاً از سر گیرید. با نظر پزشک می توان فعالیت جنسی را مجدداً از سر گرفت .

اصول کلی درمان هیپرپلازی آندومتر

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشند: آزمایش خون از نظر اندازه گیری هورمون ها و نیز پاپ اسمیر. امکان دارد انجام نمونه برداری از آندومتر، و D&C (گشاد کردن رحم و تراشیدن بافت آندومتر که هم جنبه درمانی و هم جنبه تشخیصی دارد) برای رد کردن وجود سرطان ضروری باشند. با گشاد کردن رحم و تراشیدن بافت آندومتر می توان علاوه بر خارج کردن بافت هیپرپلازی که جنبه درمانی دارد، از بافت خارج شده نمونه گرفت و زیر میکروسکوپ نگاه کرد. - درمان در هر فرد متفاوت است و بر اساس یافته های بالینی و آزمایشگاهی ، سن ، و تصمیم در مورد بچه دار شدن یا نشدن ، تعیین می شود. - گاهی رحم درآورده می شود. - سعی کنید استرس روحی را کم کنید. استرس روحی می تواند بیماری شما را عارضه دار کند و بهبود را به تأخیر اندازد. اگر نمی توانید بر استرس فائق آیید، از خانواده ، دوستان ، یا مشاوران خبره کمک بخواهید. - برای تخفیف درد از گرما استفاده کنید. یک صفحه گرم کننده یا شیشه آب داغ را روی شکم یا کمر قرار دهید. - مرتباً حمام آب داغ بگیرید تا عضلات شل شوند و ناراحتی تخفیف یابد. برای این کار به مدت 15-10 دقیقه در وان آب داغ بنشینید.

پیشگیری از هیپرپلازی آندومتر

راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

رژیم غذایی هیپرپلازی آندومتر

معمولاً به رژیم خاصی نیاز نیست . اگر اضافه وزن دارید، امکان دارد کم کردن وزن به تنظم چرخه های قاعدگی و کاهش استروژن بدن کمک نماید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها