همه چیز درباره  جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده ) درد و سفتی مفصل شانه که به سوی ناتوانی در حرکت دادن آن پیشرفت می کند. واژه «جمود» در این عبارت اشاره به درجه حرارت پایین و انجماد ندارد بلکه به معنی عدم انعطاف پذیری حرکتی در تاندون ها، بورس ، کپسول مفصلی ، عضلات ، عروق خونی و اعصاب مرتبط با مفصل شانه است . این عارضه در همه سنین دیده می شود ولی در مردان بالای 40 سال که در دوره جوانی به ورزشهای قهرمانی می پرداخته اند شایعتر است .

علائم جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

در مراحل اولیه : درد معمولاً خفیف شانه که به سوی درد شدید پیشرفت کرده و خواب و فعالیت طبیعی فرد را دچار اختلال می کند. درد با حرکت دادن شانه بدتر می شود. سفتی مفصل شانه که مانع حرکت طبیعی شانه می شود. با کاهش حرکت شانه این سفتی افزایش می یابد. احساس صدای ساییدگی یا چینی شکسته هنگام حرکت شانه در مراحل پیشرفته : درد در بازو و گردن ناتوانی در حرکت دادن شانه درد غیر قابل تحمل شانه

عواقب جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

با درمان و توانبخشی معمولاً بهبود می یابد (ولی ممکن است بهبود آن چندین ماه به طول انجامد). برخی موارد آن به طور خودبه خود بهبود می یابند.

عوامل جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

نادیده گرفتن آسیب های خفیف شانه از قبیل بورسیت یا تاندونیت نامطلوب بودن وضعیت فعالیت های فیزیکی و پرداختن به ورزشهای قهرمانی به طور نامنظم دیابت شیرین بیماری عروق محیطی بی حرکتی مشاغل نشسته و کم تحرک شرکت در ورزشهای شدید یا پربرخورد

عوارض جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

درد و ناتوانی دایمی در حرکت دادن شانه ، در صورت عدم درمان یا به تأخیر انداختن درمان پارگی کپسول شانه در اثر ضعف بافتی و وجود بافت جوشگاهی

دارو جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

داروهای ضدالتهابی غیراسترویید تزریق کورتون و مواد بیحس کننده موضعی به داخل مفصل برای کاهش درد و التهاب برای درد خفیف استفاده از داروهای بدون نسخه ، نظیر آسپیرین ممکن است کافی باشد.

علل جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

آسیب ها یا التهاب های خفیف شانه ، نظیر بورسیت یا تاندنیت ، که با کمتر به کار بردن مفصل شانه تشدید می یابند. با کمتر به کار بردن مفصل شانه در عرض 10-7 روز چسبندگی هایی (به صورت نوارهای بافتی محدودکننده حرکت ) ایجاد می شود که این خود حرکت مفصل شانه را باز هم محدودتر می کند. پس از هفته ها کم حرکتی مفصل شانه ، چسبندگی های مذکور به قدری پیشرفت می کند که به ناتوانی در حرکت دادن مفصل شانه می انجامد.

فعالیت جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

درمان فیزیکی و نرمش های غیرفعال شانه پس از بهبود علایم هرچه سریعتر فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

اصول کلی درمان جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل رادیوگرافی (آرتروگرافی ) با (ام. آر.آی) شانه باشد. - درمان ممکن است شامل حرکت دادن اجباری شانه برای رفع چسبندگی ها باشد. این درمان در بیمارستان یا یک مرکز جراحی سرپایی و زیر بیهوشی عمومی انجام می گیرد. - آویختن دست به گردن با استفاده از یک پارچه ممکن است ناراحتی بیمار را تخفیف دهد. - به کار بردن گرما بر روی محل درگیری (با کمپرس گرم یا بالشتک گرم کننده ) به تخفیف درد کمک می کند. - در موارد برخی بیماران کمپرس یخ ممکن است سودمندتر باشد. در موارد شدید ممکن است جراحی به منظور رفع چسبندگی ها یا ترمیم کپسول مفصلی ضرورت یابد.

پیشگیری از جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

اقدام به درمان طبی بورسیت و تاندونیت شانه شامل نرمش های شانه به منظور جلوگیری از تشکیل چسبندگی انجام منظم نرمش های کششی

رژیم غذایی جمود مفصل شانه (کپسولیت چسبنده‌)

رژیم خاصی نیاز نیست . استفاده از مکمل های ویتامینی و مواد معدنی کمک کننده نیست مگر اینکه بیمار قادر به دریافت رژیم غذایی تعادل طبیعی نباشد.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها