همه چیز درباره  کلیه پلی ‌کیستیک‌

کلیه پلی ‌کیستیک‌

کلیه پلی کیستیک یک اختلال کلیوی ارثی که در آن کیست هایی در کلیه ها تشکیل می شود. این اختلال سرطانی نیست . بیشتر بیماران دچار این اختلال تا بزرگسالی بی علامتند. پس از آن علایم به آهستگی در طی حداکثر 20 سال پیشرفت می کند.

دکتر جواد رضا باهوش

دکتر جواد رضا باهوش هستم متخصص بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم (اندوکرینولوژی) اگر در رابطه با بیماری کلیه پلی ‌کیستیک‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم کلیه پلی ‌کیستیک‌

مراحل اولیه - وجود خون در ادرار که ممکن است فقط با بررسی میکروسکوپی قابل شناسایی باشد. - عفونت های مکرر کلیه - احساس وجود یا لمس توده ای در شکم - پرفشاری خون - اغلب بیماران تا هنگامی که بیشتر بافت طبیعی کلیه اشغال شده و در نتیجه نارسایی کلیه بروز کند شکایتی ندارند. علایم نارسایی کلیه عبارتند از: - درد کمر - تکرر ادرار - خستگی و ضعف پیشرونده - سردرد - بوی ناخوشایند تنفس - تهوع ، استفراغ یا اسهال - احتباس مایعات ، به ویژه به صورت تورم اطراف مچ پا و چشم - کوتاهی نفس - درد سینه - خارش پوست - توقف قاعدگی در خانم های سنین قابل از یائسگی

عواقب کلیه پلی ‌کیستیک‌

بیماری پلی کیستیک کلیه در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می گردد. مراقبت های طبی با درمان کردن عوارض بروز کننده احتمالی ممکن است سرعت پیشرفت آسیب کلیه را کاهش دهند. تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه دارد که نویدبخش پیدایش درمان های مؤثرتر و نهایتاً علاج قطعی بیماری است .

عوامل کلیه پلی ‌کیستیک‌

سابقه خانوادگی بیماری پلی کیستیک

عوارض کلیه پلی ‌کیستیک‌

پیشرفت به سوی نارسایی کلیه سنگ کلیه عفونت یا پاره شدن کیست ها

دارو کلیه پلی ‌کیستیک‌

در این اختلال ، در غیاب عوارض ، معمولاً به دارو نیاز نیست . در موارد لزوم از آنتی بیوتیک ها جهت کنترل عفونت و از داروهای ضدفشار خون بالا استفاده می گردد. بیشتر داروها از کلیه ها دفع می گردند. در صورت وجود نارسایی مزمن کلیه ، مقدار مصرفی داروها باید تنظیم گردد.

علل کلیه پلی ‌کیستیک‌

این اختلال ، ارثی بوده و علت آن ناشناخته است .

فعالیت کلیه پلی ‌کیستیک‌

در نظر گرفتن دوره های استراحت کوتاه و مکرر در طی روز مناسب است ولی فعالیت در حد توان بلامانع است .

اصول کلی درمان کلیه پلی ‌کیستیک‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون ، کراتی نین سرم ، توانایی تغلیظ کلیه ها، سی تی اسکن و سونوگرافی باشد. درمان با هدف پیشگیری از عوارض و حفظ عملکرد کلیه صورت می گیرد. درمان فوری هر نوع عفونت مهم است . پیوند کلیه در برخی بیماران سودبخش است . به ندرت بستری شدن جهت دیالیز لازم می شود. چکاپ پزشکی دوبار در سال به موازات پیشرفت بیماری باید انجام شود.

پیشگیری از کلیه پلی ‌کیستیک‌

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست . در صورت وجود بیماری پلی کیستیک کلیه در خانواده ، جهت کشف احتمال ابتلای خود به این بیماری با پزشک مشورت کنید. حتی اگر شما سالم بوده و بیماری ندارید، پیگیری های طبی منظم را فراموش نکنید. در صورت وجود سابقه خانوادگی این بیماری ، قبل از تشکیل خانواده ، مشاوره ژنتیک را حتماً مدنظر قرار دهید.

رژیم غذایی کلیه پلی ‌کیستیک‌

از رژیم غذایی کم نمک و کم پروتئین استفاده نمایید. روزانه حداقل 8 لیوان مایعات بنوشید. به دلیل محدودیت های تغذیه ای ، استفاده از مکمل های آهن و مولتی ویتامین جهت تأمین تغذیه مطلوب ممکن است لازم باشد. مکمل های کلسیم و ویتامین ـ د جهت پیشگیری از نرمی استخوان (استئوپروز) ممکن است توصیه گردد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها