همه چیز درباره نشانگان روده تحریک پذیر

نشانگان روده تحریک پذیر

نشانگان روده تحریک پذیر عبارت است از یک نوع اختلال تحریکی و التهابی روده . این اختلال مسری ، ارثی ، یا سرطانی نیست . زنان 2 برابر شایعتر از مردان گرفتار آن می شوند.

عواقب نشانگان روده تحریک پذیر

این اختلال معمولاً در تمام طول زندگی عود می کند. البته علایم ممکن است تا مدتها ناپدید شوند. این اختلال زندگی را در معرض خطر قرار نمی دهد و به سمت سرطان یا بیماری التهابی روده پیشرفت نمی کند.

دارو نشانگان روده تحریک پذیر

امکان دارد داروهای ضد گرفتگی برای تخفیف دل پیچه تجویز شوند. استفاده کوتاه مدت از آرام بخش برای کاهش اضطراب سایر داروهایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از: مسهل های حجم افزا، داروهای سفت کننده مدفوع ، آنتی کولینرژیک ها، داروهای ضدنفخ و لاکتوز برای عدم تحمل به شیر

فعالیت نشانگان روده تحریک پذیر

محدودیتی برای آن وجود ندارد. فعالیت منظم روزانه باعث بهتر شدن کار روده می شود و به کم کردن استرس کمک می کند.

پیشگیری نشانگان روده تحریک پذیر

استرس زندگی خود را کم کنید یا سعی کنید نوع پاسخ خود را به آن تغییر دهید. برای عادات غذایی خوب اهمیت قایل باشید.

اصول کلی نشانگان روده تحریک پذیر

بررسی های تشخیصی ممکن است عبارت باشند از: آزمایش مدفوع برای رد سایر بیماری ها مثل عدم تحمل به لاکتوز، زخم ، انگل ها، کمبودهای آنزیمی ، و کولیت اولسرو؛ عکس برداری اشعه ایکس از روده بزرگ (با کمک تنقیه باریم )؛ و سیگموییدوسکپی (روش بررسی راست روده و قسمت پایینی روده بزرگ با کمک یک وسیله که سر آن یک منبع نور قرار دارد). گذاشتن کمپرس گرم ، شیشه آب گرم ، یا صفحه گرم کننده روی شکم ممکن است به تخفیف ناراحتی کمک کند. استرس زندگی خود را کاهش دهید. از روش های مختلف برای آرام سازی خود استفاده کنید (مراقبه ، هیپنوتیسم توسط خود، یا بازخورد زیستی ) دفترچه خاطراتی را اختصاصاً برای استرس در نظر بگیرید، تا متوجه شوید که چه کسی یا چه چیزی ممکن است باعث بروز علایم شود. دارو ممکن است کمک کننده باشد، اما این اختلال را با کمک دارو نمی توان معاینه نمود. ترک دخانیات . نیکوتین خود ممکن است در بروز علایم نقش داشته باشد.

رژیم نشانگان روده تحریک پذیر

فیبر رژیم غذایی خود را افزایش دهید تا کار روده بهتر شود. فیبر غذایی را به تدریج در رژیم غذایی وارد کنید تا بدن فرصت سازگاری داشته باشد. از غذاها یا نوشیدنی هایی که علایم را بدتر می کنند پرهیز کنید. نوشیدن قهوه یا شیر ممکن است یکی از علل مهم آغاز علایم در بعضی از افراد باشد. یک دفترچه خاطرات را نیز به غذا اختصاص دهید تا متوجه شوید که کدام غذاها علایم را بدتر می کنند. از غذاهای تولید کننده گاز و غذاهای پر ادویه پرهیز کنید. از خوردن وعده های غذایی حجیم خودداری کنید، اما برنامه غذایی منظمی داشته باشید. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید.

علائم نشانگان روده تحریک پذیر

علایم زیر معمولاً در اوایل دوران بزرگسالی آغاز می شود. دوره های بروز علایم ممکن است روزها، هفته ها یا ماه ها طول بکشند. تهوع نفخ سردرد درد در راست روده کمر درد گاهی به علت وجود بی اشتهایی ممکن است وزن کم شود. اسهال یا یبوست ، معمولاً به طور متناوب خستگی افسردگی اضطراب مشکل در تمرکز

عوامل نشانگان روده تحریک پذیر

استرس رژیم غذایی نامناسب مصرف دخانیات مصرف الکل مصرف داروها خستگی یا کار زیاد نداشتن آمادگی جسمانی مناسب وجود فرد یا افرادی دیگر در خانواده تان با مشکلات مشابه

علل نشانگان روده تحریک پذیر

ناشناخته هستند. این اختلال ممکن است با استرس و تعارضات عاطفی که به اضطراب و افسردگی می انجامند ارتباط داشته باشد. موقعیت هایی که غالباً پیش از بروز علایم وجود دارند عبارتند از: نگرانی وسواس گونه در رابطه با مشکلات زندگی ؛ مشکلات زناشویی ؛ ترس از پیش آمدن فقدان یک نفر از عزیزان یا یک چیز دوست داشتنی ؛ و مرگ یکی از عزیزان . علایم ممکن است در اثر خوردن نیز آغاز شوند، اگرچه غذا یا ماده غذایی خاصی مشخص نشده است .

عوارض نشانگان روده تحریک پذیر

تمرکز روانی روی کار روده ، که باعث بی ثباتی روانی می شود.