همه چیز درباره  هرپانژین‌

هرپانژین‌

هرپانژین عبارت است از یک التهاب ویروسی دهان و گلو. این بیماری ممکن است با آفت ، گلودرد استرپتوککی یا هرپس (تب خال ) اشتباه گرفته شود. هرپانژین عمدتاً در کودکان 10-1 ساله رخ می دهد.

علائم هرپانژین‌

تب گلودرد ناگهانی ، همراه با قرمزی ، التهاب و دردناک بودن بلع احساس کسالت گاهی استفراغ و درد شکمی تاول های کوچک (وزیکول ) در ناحیه دیگر. این تاول ها تبدیل به زخم های کوچکی می شوند.

عواقب هرپانژین‌

بهبود خود به خودی در عرض چند روز تا یک هفته

عوامل هرپانژین‌

فصول تابستان و اوایل پاییز

عوارض هرپانژین‌

تشنج ناشی از تب

دارو هرپانژین‌

معمولاً برای این بیماری نیازی به دارو نیست . می توان برای رفع درد و تب از داروهایی مثل استامینوفن استفاده نمود.

علل هرپانژین‌

عفونت ناشی از ویروس کوکساکی که از فرد به فرد انتقال می یابد. دوره کمون بیماری (از زمان واردشدن ویروس تا آغاز علایم ) 7-2 روز است .

فعالیت هرپانژین‌

تا وقتی که تب و گلودرد برطرف نشده باشد، کودک باید در رختخواب استراحت کند.

اصول کلی درمان هرپانژین‌

تشخیص معمولاً با دیدن ضایعات مشخصه این بیماری داده می شود. البته ممکن است آزمایش خون معمول توصیه شود. معمولاً نیاز به هیچ گونه درمانی غیر از داروهای ضد درد ساده نیست . شستشوی دقیق دست ها و دفع بهداشتی ترشحات مهم است . سعی کنید تب بالا را با آب ولرم پایین آورید وگرنه بدن ممکن است کم آب شود.

پیشگیری از هرپانژین‌

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری نمود، اما برای پیشگیری از گسترش آن ، دستان خود را به دقت بشویید. از تماس نزدیک مثل بوسیدن یا سهیم شدن در غذا خوردن کنید.

رژیم غذایی هرپانژین‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود. کودک را تشویق کنید تا مایعات بیشتر بنوشد، مثل آب ، یخ های با طعم میوه ، قطعات کوچک یخ ، یا محلول ژلاتین خشک . از نوشیدن آب میوه ترش که باعث آزردگی بافت های ملتهب می شود خوداری کنید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها