همه چیز درباره  خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

خونریزی خارج سخت شامه ای عبارت است از خونریزی در بین استخوان جمجمه و سخت شامه (خارجی ترین پرده از سه لایه پرده ای که مغز را می پوشانند). این نوع خونریزی امکان دارد با مننژیت اشتباه شود. در فضای بین استخوان جمجمه و سخت شامه هماتوم (تجمع خون لخته شده ) به وجود می آید و این هماتوم سریعاً بزرگ می شود و فشار داخل جمجمه را افزایش می دهد.

علائم خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

این علایم در عرض 96-24 ساعت پس از وارد آمدن صدمه به مغز رخ می دهند: سردردی که تدریجاً بدتر شود. خواب آلودگی یا از دست دادن هوشیاری تهوع یا استفراغ ناتوانی در حرکت دادن دست ها و پاها تغییر در اندازه مردمک چشم ها کمردرد شدید به طور ناگهانی

عواقب خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

با تشخیص زودهنگام و انجام عمل جراحی فوری معمولاً بهبودی کامل حاصل می شود.

عوامل خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

مصرف داروهای ضدانعقادی اختلالات خونریزی دهنده مثل هموفیلی یا کم خونی آپلاستیک صدمات . اصولاً صدمات پس از افراد در نوشیدن الکل ، یا مصرف مواد روان گردان بیشتر اتفاق می افتند.

عوارض خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

در صورتی که خونریزی بیش از 24 ساعت طول بکشد، فشار روی مغز مرگبار خواهد بود.

دارو خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

داروهای کورتیزونی برای کم کردن تورم داخل جمجمه

علل خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

وارد آمدن صدمه به مغز تومور در پرده های پوشاننده مغز ناهنجاری های عروقی مادرزادی

فعالیت خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

تا حدی که قدرتتان اجازه می دهد فعالیت خود را حفظ کنید. کار و ورزش را در حد متوسط ادامه دهید. هر زمان که خسته شدید استراحت کنید. اگر صحبت کردن یا کنترل عضلانی شما دچار اختلال شده است ، شاید نیاز به فیزیوتراپی یا گفتاردرمانی داشته باشید.

اصول کلی درمان خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

اقدامات تشخیصی مثل عکس برداری از جمجمه ، عکس برداری از سرخرگ ها، اسکن رادیوسکوپیک و سی تی اسکن خونریزی خارج سخت شامه ای یک مورد اورژانس است که باید سریع درمان شود تا آسیب دایمی مغز یا مرگ رخ ندهد. درمان جراحی عبارت است از باز کردن یک سوراخ در جمجمه ، تخلیه هماتوم ، و بستن رگ پاره شده

پیشگیری از خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

با اقدامات زیر احتمال آسیب مغزی را کم کنید: در خودرو کمربند ایمنی ببندید. در ورزش های پربرخورد یا هنگام دوچرخه سواری یا موتورسواری از کلاه ایمنی استفاده نمایید. از مصرف داروهای روان گردان قبل از رانندگی خودداری کنید. حتی در صورت وارد آمدن یک ضربه خفیف به سر به پزشک مراجعه کنید.

رژیم غذایی خونریزی خارج سخت‌شامه‌ای‌

یک رژیم غذایی طبیعی و متعادل داشته باشید. اگر توانایی خوردن مشکل پیدا نکرده باشد، قاعدتاً احتیاجی به مکمل های ویتامینی و معدنی نیست .

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها