همه چیز درباره  بیماری آنوریسم‌

بیماری آنوریسم‌

آنوریسم عبارت است از بزرگ شدن یا بیرون زدگی دیواره یک سرخرگ در اثر ضعف دیواره سرخرگ . آنوریسم اغلب پس از حمله قلبی رخ می دهد و معمولاً در آئورت (سرخرگ بزرگی که از قلب منشاء گرفته و در سینه و شکم به سمت پایین حرکت می کند) یا سرخرگ هایی که مغز، پاها، یا دیواره قلب را تغذیه می کنند، ایجاد می شود.

دکتر مریم طهماسبی

دکتر مریم طهماسبی هستم متخصص قلب وعروق اگر در رابطه با بیماری بیماری آنوریسم‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر راشین عندلیبی

دکتر راشین عندلیبی هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری آنوریسم‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر  آرمین مرعشی زاده

دکتر آرمین مرعشی زاده هستم متخصص قلب وعروق فلوشیپ اینترونشنال کاردیولوژی قلب اگر در رابطه با بیماری بیماری آنوریسم‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر حمید نورالهی مقدم

دکتر حمید نورالهی مقدم هستم متخصص مغز و اعصاب فلوشیپ فوق تخصصی پارکینسون و اختلالات حرکتی اگر در رابطه با بیماری بیماری آنوریسم‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر محمد رضوانی

دکتر محمد رضوانی هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری آنوریسم‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مهران شفیعی

دکتر مهران شفیعی هستم متخصص مغز و اعصاب اگر در رابطه با بیماری بیماری آنوریسم‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

عواقب بیماری آنوریسم‌

اغلب به کمک جراحی درمان پذیر است . در جراحی ، رگ مصنوعی به جای آن قسمت از رگ که آنوریسم دارد گذاشته می شود. جراحی در مورد آنوریسم قلبی می تواند باعث بر طرف شدن نامنظمی های ضربانی شود و عمر را طولانی تر کند. گاهی آنوریسم عود می کند.

دارو بیماری آنوریسم‌

داروهای ضدانعقادی برای جلوگیری از تشکیل لخته و داروهای ضددرد، پس از جراحی تجویز می شوند. امکان دارد برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز شود.

فعالیت بیماری آنوریسم‌

قبل از جراحی از فعالیت سنگین یا فشارآوردن به خود اجتناب کنید. بعد از جراحی ، به تدریج فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

پیشگیری از بیماری آنوریسم‌

ترک سیگار ورزش منظم تغذیه کافی و رژیم کم چربی در صورت وجود سیفلیس ، درمان زودهنگام رعایت برنامه درمانی کنترل فشارخون کاهش استرس

اصول کلی درمان بیماری آنوریسم‌

تشخیص زودهنگام و درمان قبل از اینکه آنوریسم پاره شود ضروری است . بررسی ها عبارتند از: آزمایش خون از لحاظ انعقادی ، نوار قلب ، آنژیوگرافی ، سایر عکس برداری ها، سی تی اسکن ، یا سونوگرافی جراحی برای جایگزین کردن رگ دچار آنوریسم یا بستن آنوریسم آنوریسم مغزی نیاز به جراحی اورژانس دارد. جراحی برای سایر انواع آنوریسم را می توان در میزان مناسب انجام داد. پس از جراحی ، اندازه گیری فشارخون و کنترل فشارخون را جدی گرفته و یاد بگیرید.

رژیم غذایی بیماری آنوریسم‌

قبل از جراحی ، غذای پرفیبر مصرف نمایید تا از زور زدن به هنگام اجابت مزاج اجتناب کنید. بعد از جراحی ، رژیم خاصی توصیه نمی شود.

علائم بیماری آنوریسم‌

آنوریسم در قفسه صدری باعث درد قفسه صدری ، گردن ، کمر، و شکم می شود. درد ممکن است ناگهانی و تیز باشد. آنوریسم در شکم باعث درد در کمر (گاهی شدید)، بی اشتهایی و کاهش وزن ، و وجود یک توده ضربان دار در شکم می شود. آنوریسم در یک سرخرگ در پا باعث نرسیدن خون به قدر کافی به نقاط مختلف پا می شود. در نتیجه پا دچار ضعف و رنگ پریدگی می شود، یا اینکه متورم شده ، رنگ آن به آبی تغییر می کند. امکان دارد یک توده ضربان دار در ناحیه کشالة ران یا پشت زانو وجود داشته باشد. وجود آنوریسم در یک سرخرگ مغزی باعث سردرد (اغلب ضربان دار)، ضعف ، فلج یا کرختی ، درد پشت چشم ، تغییر بینایی یا نابینایی نسبی ، و مساوی نبودن اندازه مردمک ها می شود. وجود آنوریسم در عضله قلب باعث نامنظم شدن ضربان قلب و علایم نارسایی احتقانی قلب می شود.

عوامل بیماری آنوریسم‌

سن بیشتر از 60 سال سابقه حمله قلبی فشارخون بالا سیگارکشیدن چاقی سابقه خانوادگی تصلب شرایین پلی آرتریت گرهی (یک نوع بیماری که طی آن التهاب سرخرگ های کوچک و متوسط رخ می دهد) آندوکاردیت باکتریال (عفونت سطح داخلی قلب )

علل بیماری آنوریسم‌

شایع ترین علت ، افزایش فشارخون است که سرخرگ را ضعیف می کند. آترواسکلروز (تصلب شرایین ) ضعف مادرزادی سرخرگ (به خصوص در مورد آنوریسم های سرخرگ هایی که به مغز می روند. عفونت آئورت در اثر بیماری سیفلیس (نادر است ). صدمه فیزیکی

عوارض بیماری آنوریسم‌

سکته مغزی پاره شدن آنوریسم . علایم بسته به مکان آنوریسم عبارتند از: سردرد شدید، درد شدید و تند و تیز در قفسه صدری ، شکم یا پا، از دست دادن هوشیاری . اگر پارگی درمان نشود می تواند به مرگ بیانجامد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها