همه چیز درباره  هیپرآلدوسترونیسم‌

هیپرآلدوسترونیسم‌

هیپرآلدوسترونیسم یک بیماری غدد درون ریز که در اثر تولید بیش از حد آلدوسترون (یک نوع هورمون که توسط غدد فوق کلیوی ساخته می شود) ایجاد می شود. آلدوسترون اضافی باعث می شود کلیه ها سدیم و آب بیشتری جذب کنند و پتاسیم بیشتر از حد عادی از بدن دفع شود. این بیماری ناشی از اختلال در غدد فوق کلیوی است که به قسمت بالایی کلیه ها چسبیده اند. آلدوسترونیسم هم در مردان و هم در زنان رخ می دهد و بین سنین 50-30 سالگی شایع تر است .

علائم هیپرآلدوسترونیسم‌

خستگی و ضعف گاهی فلج موقتی احساس مور مور شدن در ساعد، بازو، ساق ، ران ، پا، و دست ها و پاها. تکرر ادرار، خصوصاً در شب تشنگی گرفتگی های شدید عضلانی اختلالات بینایی موارد زیر با بررسی های تشخیصی آشکار می شوند: کاهش سطح پتاسیم خون افزایش سطح سدیم خون افزیش فشار خون

عواقب هیپرآلدوسترونیسم‌

اگر این اختلال توسط یک تومور غده فوق کلیوی ایجاد شده باشد، معمولاً با جراحی قابل معالجه است . اگر به علت بیماری کلیوی یا بالابودن فشار خون رخ داده باشد، درمان دارویی برای این اختلالات ، علایم آلدوسترونیسم را کنترل خواهد نمود.

عوامل هیپرآلدوسترونیسم‌

رژیم غذایی حاوی مقادیر زیادی شیرین بیان سیاه رنگ بیماری کلیوی نارسایی احتقانی قلب سیروز کبدی مصرف داروهای تنظیم خانواده مصرف داروهای دیورتیک (ادرارآور) که باعث دفع پتاسیم می شوند. حاملگی

عوارض هیپرآلدوسترونیسم‌

نارسایی احتقانی قلب آترواسکلروز نارسایی کلیه

دارو هیپرآلدوسترونیسم‌

اسپیرونولاکتون برای کاهش اثر آلدوسترون . این دارو ممکن است باعث بزرگ شدن پستان و ناتوانی جنسی در مردان شود. سایر انتخاب های دارویی عبارتند از آمیلوراید و تریامترن امکان دارد داروهای فشار خون تجویز شوند.

علل هیپرآلدوسترونیسم‌

افزایش ترشح آلدوسترون در اثر یکی از بیماری های زیر: وجود تومور در غده فوق کلیوی افزیش فشار خون یا بیماری کلیوی ، که باعث تولید بیش از حد هورمونی به نام رنین از کلیه می شود. هورمون در کنترل سطح آلدوسترون خون نقش دارد.

فعالیت هیپرآلدوسترونیسم‌

اگر ضرورتی به عمل جراحی نباشد. محدودیتی برای آن وجود ندارد. اما اگر عمل جراحی انجام شود، فعالیت های عادی خود را تدریجاً از سر گیرید.

اصول کلی درمان هیپرآلدوسترونیسم‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون و اندازه گیری الکترولیتها، و نیز سی تی اسکن یا ام . آر. آی از کلیه ها و غدد فوق کلیوی باشند. درمان معمولاً شامل دارو و رژیم غذایی با محدودیت نمک است . وزن خود را روزانه ثبت کنید. در صورت افزایش وزن به میزان 5/1 کیلوگرم یا بیشتر در عرض 24 ساعت ، پزشک خود را مطالعه سازید. جراحی برای درآوردن غده فوق کلیوی در بعضی از بیماران همیشه یک دست بند یا گردن آویز که نشان دهنده بیماری شما و داروهای مصرفی باشد به همراه داشته باشید.

پیشگیری از هیپرآلدوسترونیسم‌

اگر شما دچار بیماری کلیوی هستید یا فشار خونتان بالا است ، تحت نظر پزشک خود باشید، و برنامه درمانی خود را به دقت رعایت کنید حتی اگر هیچ علامتی ندارید.

رژیم غذایی هیپرآلدوسترونیسم‌

رژیم غذایی دارای سدیم کم و پتاسیم زیاد مصرف کنید. غذاهای غنی از پتاسیم عبارتند از زردآلو و هلوی خشک شده ، کشمش ، مرکبات ، عدس و غلات سبوس دار. از شیرین بیان سیاه رنگ پرهیز کنید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها