همه چیز درباره  زگیل (وروکا ولگاریس‌)

زگیل (وروکا ولگاریس‌)

زگیل عبارت است از تومورهایی خوش خیم در اثر یک ویروس در لایه خارجی پوست . زگیل ها سرطانی نیستند. دارای سرایت خفیفی از فرد به فرد و از ناحیه به ناحیه در یک فرد هستند. می توانند در هر نقطه از پوست ظاهر شوند ولی بیشتر روی انگشتان دست ، دست ها و بازوها ظاهر می گردند. در سنین 3-1 سال شایع تر هستند ولی در هر سنی ممکن است رخ دهند.

دکتر زهره خداشناس

دکتر زهره خداشناس هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر یاسر عسکری سبزکوهی

دکتر یاسر عسکری سبزکوهی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر پردیس ساسانی

دکتر پردیس ساسانی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر پروین جمهری خامنه

دکتر پروین جمهری خامنه هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر زهرا شادلو

دکتر زهرا شادلو هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر پریوش سپهری

دکتر پریوش سپهری هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر نازنین سادات نبوی

دکتر نازنین سادات نبوی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهاره ملک افضلی

دکتر بهاره ملک افضلی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر منصور اصفهانی

دکتر منصور اصفهانی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عارفه اسدی

دکتر عارفه اسدی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر رضا آزادی

دکتر رضا آزادی هستم متخصص پوست و مو اگر در رابطه با بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌)سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم زگیل (وروکا ولگاریس‌)

یک برآمدگی کوچک روی پوست با مشخصات زیر: زگیل ها با اندازه کوچک (3-1 میلی متر) شروع و بزرگتر می شوند. زگیل ها سطحی خشن و حدودی کاملاً واضح دارند. معمولاً رنگی مشابه پوست دارند ولی گاهی تیره تر هستند. زگیل ها غالباً به صورت خوشه هایی اطراف یک «زگیل مادر» ظاهر می شوند. با برش سطح زگیل می بینید که نقطه های سیاه کوچک یا نقطه های خونریزی دهنده است . زگیل ها درد و خارش ندارند. بعضی زگیل ها در کف پا ظاهر می شوند.

عواقب زگیل (وروکا ولگاریس‌)

بسیاری از زگیل ها در عرض یک ماه خود به خود از بین می روند. بدون درمان زگیل های باقی مانده ظرف 3-2 سال محو می شوند.

عوامل زگیل (وروکا ولگاریس‌)

استفاده از حمام های عمومی ترومای پوست سرکوب ایمنی ناشی از داروها یا بیماری

عوارض زگیل (وروکا ولگاریس‌)

گسترش به سایر اعضای بدن عفونت ثانویه یک زگیل عود زگیل ها پس از درمان

دارو زگیل (وروکا ولگاریس‌)

داروهای موضعی مثل اسید سالیسیلیک خفیف ممکن است برای تخریب زگیل ها تجویز شوند. در این صورت از دستورالعمل های روی بسته بندی آنها پیروی کنید. ممکن است برای کمک به درمان زگیل ها، ترتینوئین (اسید رتینوئیک ) یا بنزوئیل پراکساید تجویز گردند.

علل زگیل (وروکا ولگاریس‌)

تهاجم ویروس پاپیلوما به لایه خارجی پوست (اپیدرم ). ویروس برخی سلول ها را تحریک می کند تا سریع تر از حد طبیعی رشد کنند. زگیل ها بسیار شایع هستند. تا بزرگسالی ، 90% افراد دارای آنتی بادی بر ضد ویروس خواهند شد که نشانگر سابقه یک بار عفونت زگیلی است .

فعالیت زگیل (وروکا ولگاریس‌)

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان زگیل (وروکا ولگاریس‌)

سرمادرمانی (یخ زدن سلول ها برای تخریب آنها). این اقدام در مطب انجام می گیرد و به بیهوشی نیاز ندارد و باعث خونریزی نمی گردد. ممکن است در حین عمل یخ زدن اندکی درد و آزار ایجاد گردد و درد ممکن است پس از گرم شدن مجدد، اندکی زیاد شود. گاهی برای تخریب زگیل ها 5-2 بار درمان در هفته لازم است . جراحی الکتریکی (استفاده از گرما برای تخریب سلول ها). این درمان می تواند در یک بار ویزیت در مطب انجام پذیرد ولی بهبودی مدت بیشتری طول می کشد و عفونت های باکتریای ثانویه و ایجاد جوشگاه شایع تر است . در صورتی که تحت جراحی الکتریکی قرار بگیرید، در محل درمان تاولی (گاهی همراه با خون ) ایجاد خواهد شد.سقف تاول بدون درمان اضافی ظرف 14-10 روز باز می شود. یا جوشگاه کمی باقی خواهد ماند یا اصلاً دچار جوشگاه نمی شوید. شست وشو و استفاده از مواد آرایشی یا زیبایی را مطابق معمول انجام دهید. اگر لباس تاول را تحریک می کند، آن را با یک بانداژ چسبان کوچک بپوشانید. اگر تاول باز شود، مایع ممکن است دارای ویروس فعال باشد و به سایر نواحی گسترش یابد. ناحیه را با آب داغ و صابون بشویید؛ خشک کنید و بپوشانید. در مورد زگیل های کف پا، پوشش یا بالشتکی در کفش قرار دهید تا راه رفتن راحت شود.

پیشگیری از زگیل (وروکا ولگاریس‌)

برای جلوگیری از گسترش زگیل ها، آنها را نخراشید. زگیل ها با برش ها و خراش های کوچک به راحتی گسترش می یابند. کفش هایی بپوشید که مناسب اندازه پا باشند.

رژیم غذایی زگیل (وروکا ولگاریس‌)

رژیم غذایی خاصی ندارد.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها