همه چیز درباره  نارکولپسی‌

نارکولپسی‌

نارکولپسی یک اختلال نادر خواب که مشخصه آن عبارتست از حملات غیرقابل کنترل به خواب رفتن در هر جا یا هر زمان . پس از یک حمله خواب 15-10 دقیقه ای ، فرد تنها به مدت کوتاهی احساس آسایش می کند و پس از آن دوباره احساس ناخوشایند خواب آلودگی به سراغ وی می آید. این حملات خواب ممکن است در حال رانندگی ، صحبت کردن یا کارکردن رخ دهند. این عارضه در نوجوانی یا اوایل بزرگسالی بروز کرده و در سراسر زندگی ادامه می یابند.

علائم نارکولپسی‌

هر یک از علایم زیر (10% افراد دچار نارکولپسی دارای همه علایم زیر هستند): حملات خواب که ممکن است تا ده بار در طی یک روز رخ دهند. این حملات می تواند در طی مطالعه یا سایر فعالیت ها بروز کند، یک حمله خواب برای بیمار احساس سرحال بودن را به ارمغان می آورد، ولی ممکن است مدت کوتاهی بعد حمله دیگری عارض شود. وقوع رؤیاها، صداها یا توهم های واضح در شروع حمله خواب یا هنگام بیدار شدن فلج موقت (از دست دادن ناگهانی قدرت عضلانی ) در طی حمله خواب یا درست قبل از بیداری کامل خواب آلودگی غیرقابل اجتناب در طی روز

عواقب نارکولپسی‌

این اختلال در تمام طول عمر ادامه می یابد ولی طول عمر را کاهش نمی دهد. علایم ممکن است با بالا رفتن سن بدتر شوند. با این حال در خانم ها، علایم ممکن است پس از یائسگی بهبود یابد. درمان دارویی ممکن است تناوب حملات خواب را کاهش دهد.

عوامل نارکولپسی‌

سابقه خانوادگی مثبت از نظر این اختلال هر یک از این دو مورد ممکن است باعث شعله ور شدن . حمله خواب گردند: فعالیت یکنواخت ، خنده طولانی .

عوارض نارکولپسی‌

آسیب های ناشی از وقوع یک حمله ناگهانی خواب در طی فعالیت های پرخطر

دارو نارکولپسی‌

از داروهای محرک که سطح هوشیاری روزانه را افزایش می دهند ممکن است استفاده شود. داروهای ضدافسردگی برای سایر علایم (فلج لحظه ای ) ممکن است تجویز شود.

علل نارکولپسی‌

نامشخص . درگیری احتمالی دستگاه ایمنی . گاهی این حالت در پی عفونت های مغزی یا صدمات سر بروز می کند.

فعالیت نارکولپسی‌

از پرداختن به فعالیت هایی که وقوع خواب ناگهانی در طی آنها خطر صدمه دیدن را به دنبال دارد، نظیر رانندگی در مسافت های طولانی ، بالا رفتن از نردبان یا کارکردن در اطراف ماشین آلات خطرناک ، اجتناب کنید. ورزش گاهی می تواند تعداد حملات خواب را کاهش دهد. برای رسیدن به حداکثر تناسب فیزیک خود تلاش کنید.

اصول کلی درمان نارکولپسی‌

بررسی وضعیت خواب در یک آزمایشگاه خواب ممکن است توصیه گردد. درمان معمولاً شامل در نظر گرفتن زمان های خواب منظم در طی روز به همراه داروهایی برای کمک به مهار خواب آلودگی است . از یک دستبند یا گردن آویز که نشان دهنده بیماری شما برای دیگران باشد، استفاده کنید.

پیشگیری از نارکولپسی‌

روش پیشگیری شناخته شده ای ندارد.

رژیم غذایی نارکولپسی‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها