همه چیز درباره  میاستنی گراو

میاستنی گراو

میاستنی گراو اختلال عضلات ، به ویژه عضلات سر و صورت ، به صورت خستگی و ضعف پیشرونده در طی استفاده از عضلات . این اختلال معمولاً عضلات اطراف چشم ، دهان و گلو، و انتهای اندام ها را درگیر می سازد. این بیماری نوجوانان و بزرگسالان جوان از هر دو جنس را مبتلا می سازد ولی در خانم ها شایع تر است .

علائم میاستنی گراو

افتادگی پلک ها دوبینی به هم خوردن حالت طبیعی چهره اختلال در بلع ضعف اندام های فوقانی و تحتانی اختلال در تکلم واضح اختلال در تنفس شعله ور شدن این اختلال اکثراً پس از دوره کوتاهی از کارکرد طبیعی عضلات رخ داده و در طی استفاده از عضلات تشدید می یابد.

عواقب میاستنی گراو

این بیماری در حال حاضر غیرقابل علاج محسوب می شود. با این حال ، علایم آن قابل تسکین یا کنترل است . به دنبال تشدید بیماری ممکن است بهبود دیده شود. طول عمر مورد انتظار کاهش می یابد ولی معمولاً بیماران سال ها با این بیماری زنده می ماند. تحقیقات علمی درباره علل و درمان این اختلال ادامه دارد و این امید وجود دارد که درمان های مؤثرتر و در نهایت علاج بخشی در آینده عرضه گردند.

عوامل میاستنی گراو

سابقه خانوادگی سایر بیماری های خودایمنی برخی سرطان ها، به خصوص سرطان تیموس و ریه نوزادان و شیرخواران مادران مبتلا به میاستنی گراو. علایم آنها در عرض 3-2 هفته باز می گردد.

عوارض میاستنی گراو

ورود غذا به راه های تنفسی و احساس خفگی در اثر اختلال بلع فلج تنفسی

دارو میاستنی گراو

داروهای ضدکولین استراز برای بازگردان عملکرد طبیعی عضله مقدار بیش از حد دارو ممکن است خود باعث ضعف گردد. داروهای کورتونی در مواقع تشدید علایم بیماری

علل میاستنی گراو

اختلال خودایمنی (احتمالاً) تومور غده تیموس (تنها در نوزادان )

فعالیت میاستنی گراو

فعالیت هایی را انتخاب کنید که قسمت اعظم انرژی آنها در مدت زمان کوتاهی صرف می شود. در نظر گرفتن دوره های استراحت مکرر بین فعالیت ها مهم است . تلاطم علایم از روزی به روز دیگر در این بیماری شایع است . از فعالیت های سخت ممتد و مواجهه غیرضروری با آفتاب یا هوای سرد اجتناب کنید.

اصول کلی درمان میاستنی گراو

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های بررسی پادتن های مخصوص بیماری در خون ، آزمون های الکتریکی عضله ، عکس ساده قفسه سینه ، و درمان آزمایشی با داروهای ضدکولین استراز باشد. درمان با هدف کنترل علایم صورت می گیرد. جراحی برداشت غده تیموس گاهی ضرورت می یابد. در جریان شعله ور شدن حاد بیماری ممکن است مراقبت اضطراری جهت اختلال تنفسی لازم باشد.

پیشگیری از میاستنی گراو

در حال حاضر قابل پیشگیری نیست .

رژیم غذایی میاستنی گراو

رژیم خاصی نیاز نیست . اگر جویدن و بلعیدن دچار اختلال شده باشد ممکن است لازم باشد از غذاهای نرم استفاده شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها