همه چیز درباره  زخم سطحی معده‌

زخم سطحی معده‌

زخم سطحی معده عبارت است از یک زخم کوچک در سطحی ترین لایه (مخاط ) پوشش داخلی معده . اگر عفونت به لایه های عمقی تر گسترش یابد همان زخم معده مشهور به وجود خواهد آمد. زخم سطحی معده مسری یا سرطانی نیست . این مشکل در تمام سنین ممکن است به وجود آید اما در مردان بیشتر دیده می شود.

علائم زخم سطحی معده‌

غالباً علامتی ندارد. استفراغ خونی . خون بالا آورده شده ممکن است قرمز روشن یا شبیه دانه های قهوه سیاه باشد. وجود خون در اجابت مزاج . خون در این حالت سیاه یا قیری به نظر می رسد.

عواقب زخم سطحی معده‌

در صورتی که علت آن برطرف شود معمولاً در عرض دو هفته خوب می شود. عود آن شایع است .

عوامل زخم سطحی معده‌

استرس مصرف هرگونه داروی خوراکی بیماری جدی رشد یک باکتری خاص به نام هلیکوباکتر پیلوری در معده

عوارض زخم سطحی معده‌

خونریزی یکی از عوارض ناشایع ولی خطرناک زخم سطحی معده است ، خصوصاً در سالمندان . یکی دیگر از عوارض جدی آن سوراخ شدن معده است که در اثر نفوذ زخم در دیواره معده به وجود می آید. در صورت بروز هر کدام از عوارض فوق ، بیمار باید جراحی شود. عمل جراحی در اینگونه موارد خطر چندانی در بر ندارد مگر در افراد بالای 70 سال .

دارو زخم سطحی معده‌

داروهای بهبوددهنده زخم مثل سایمتیدین ، رانی تیدین ، یا فاموتیدین (همگی تولید اسید را کاهش می دهند). در موارد درد خفیف ، می توان از داروهای ضد اسید استفاده کرد (اثر مستقیم در خنثی کردن اسید)

علل زخم سطحی معده‌

احتمالاً در اثر داروها یا موادی که مخاط معده را آزرده می سازند به وجود می آید. شایع ترین آنها عبارتند از: الکل ؛ کافئین ؛ تنباکو؛ آسپیرین ؛ داروهای ضد التهابی غیراستروییدی برای درمان آرتریت (التهاب مفصل ) و نقرس ؛ و داروهای کورتیزونی مورد استفاده در درمان آسم ، بیماری آدیسون ، یا سایر بیماری ها.

فعالیت زخم سطحی معده‌

با رو به بهبود گذاشتن علایم ، فعالیت های عادی خود را از سر بگیرید.

اصول کلی درمان زخم سطحی معده‌

اقدامات تشخیصی ممکن است عبارت باشند از: آزمایش مدفوع ، آزمایش خون برای بررسی کم خونی ، و عکسبرداری اشعه ایکس از دستگاه گوارش فوقانی - اجابت مزاج خود را هر روز از نظر خونریزی بررسی کنید. اگر اجابت مزاج سیاه باشد، نمونه ای از آن را به آزمایشگاه ببرید. - از بودن در موقعیت های استرس زا خودداری کنید. - سیگار نکشید و الکل ننوشید.

پیشگیری از زخم سطحی معده‌

حتی المقدور قرص های پوشش دار مصرف کنید. اگر زخم سطحی در معده تان وجود دارد، الکل ننوشید. نوشیدن الکل ممکن است باعث آغاز خونریزی شود.

رژیم غذایی زخم سطحی معده‌

از خوردن غذاهای داغ و پرادویه خودداری کنید. برای دو هفته تعداد وعده های غذایی را زیاد و حجم آنها را کم کنید. الکل ننوشید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها