همه چیز درباره  فیبریلاسیون دهلیزی‌

فیبریلاسیون دهلیزی‌

فیبریلاسیون دهلیزی عبارت است از یک نوع ضربان قلب کاملاً نامنظم . لغت فیبریلاسیون به معنی حالت لرزش رشته های عضلانی قلب است . آن قسمت هایی که درگیر می شوند عبارتند از عضله قلب ؛ دهلیز قلب (محفظه ای از قلب که به بطن چپ ، محفظه اصلی راه می یابد)؛ و سیستم هدایت الکتریکی قلب .

علائم فیبریلاسیون دهلیزی‌

گاهی بدون علامت است نامنظمی دایم ضربان قلب ، که طی آن هیچ ضربه ای با دیگری از نظر قدرت یا مدت برابر نیست .

عواقب فیبریلاسیون دهلیزی‌

در حدود 50% از بیماران ، می توان با کمک شوک الکتریکی ، ریتم ضربان قلب را به حالت عادی در آورد. در 50% بقیه ، بعضی از علایم را می توان با دارو کنترل کرد. کسانی که ریتم قلبشان به حالت عادی بر می گردد، عمر طولانی تر و قدرت و انرژی بیشتری دارند تا کسانی که ریتم قلبشان به صورت فیبریلاسیون دهلیزی باقی می ماند.

عوامل فیبریلاسیون دهلیزی‌

استرس بیماری دریچه ای قلب ؛ جراحی قلب اخیر اختلالات الکترولیتی ، به خصوص کاهش پتاسیم آمبولی ریوی استفاده بیش از حد از بعضی داروها، مثل هورمون های تیروئیدی ، کافئین و غیره سیگار کشیدن مصرف الکل چاقی

عوارض فیبریلاسیون دهلیزی‌

ادم حاد ریوی (آب آوردن ریه به طور ناگهانی ) ترومبوز (لخته ) یا آمبولی (لخته کنده و جابجا شده ) در سرخرگ ها نارسایی احتقانی قلب سایر نامنظمی های ضربان قلب که شاید باعث ایست قلبی شوند.

دارو فیبریلاسیون دهلیزی‌

داروهای قلبی ، مثل دیژیتال ، کینیدین ، مسدودکننده های کانال کلسیمی ، یا بتا بلوکرها. از این داروها برای منظم کردن ضربان قلب استفاده می شود. داروهای ضدانعقادی برای جلوگیری از تشکیل لخته

علل فیبریلاسیون دهلیزی‌

رشد غیرطبیعی باسیل های قارچی شکل و یک اسپیروکت . این میکروب ها ارگانیسم های کوچکی هستند که معمولاً بدون آزاری در گردن لثه ها وجود دارند.

فعالیت فیبریلاسیون دهلیزی‌

به محض بهبود علایم ، فعالیت های عادی خود را از سر گیرید. انجام ورزش به طور منظم توصیه می شود.

اصول کلی درمان فیبریلاسیون دهلیزی‌

آزمایشات تشخیصی عبارتند از: نوار قلب ، و آزمایش خون برای اندازه گیری سطح خونی داروهای مورد استفاده در درمان بستری در بیمارستان (گاهی ) شوک الکتریکی ، که شاید باعث طبیعی شدن ضربان قلب شود. کاری کنید که اعضای خانواده و دوستانتان روش احیای قلبی ـ ریوی را یاد بگیرد تا در صورتی که خدای ناکرده دچار ایست قلبی شدید، بتوانند به کمکتان بشتابند. سیگار نکشید، از داروهای روان گردان استفاده نکنید، الکل هم ننوشید. روش بررسی نبض خود را از لحاظ تعداد ضربان قلب ، ریتم قلب (منظم یا غیرمنظم )، و قدرت نبض فرا بگیرید. در صورت تغییر مشخصات فوق با پزشک خود تماس حاصل نمایید. استرس را به حداقل برسانید. از مصرف داروهای ضدگرفتگی و آبریزش بینی خودداری کنید.

پیشگیری از فیبریلاسیون دهلیزی‌

ترک سیگار رعایت توصیه های ارایه شده در قسمت رژیم غذایی . برای فرزندان والدینی که دچار این بیماری هستند ممکن است رژیم کم چربی بهتر باشد. ورزش منظم استرس حتی المقدور به حد قابل تحمل کاهش داده شود. اگر دیابت (مرض قند) دارید یا فشار خونتان بالا است ، برنامه درمانی مربوط را به دقت اجرا کنید.

رژیم غذایی فیبریلاسیون دهلیزی‌

اگر چاق هستید، وزن خود را کم کنید، اما از داروهای کاهش دهنده اشتها استفاده نکیند. این داروها ممکن است خود باعث بدتر شدن اختلالات ریتم قلب شوند. برای کنترل بیماری زمینه ساز قلب ممکن است نیاز به رژیم کم نمک یا کم چربی و مکمل پتاسیم وجود داشته باشد.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها