همه چیز درباره  بیماری سلیاک‌

بیماری سلیاک‌

بیماری سلیاک عبارت است از یک بیماری آلرژیک در روده کوچک ، که توسط گلوتن (یک نوع پروتئین که در اغلب غلات وجود دارد) ایجاد می شود. در این بیماری ، روده کوچک نمی تواند مواد مغذی را به خوبی جذب کند. اغلب موارد بیماری سلیاک ، ارثی هستند. بیماری سلیاک مسری یا سرطانی نیست . این بیماری معمولاً به هنگام دوران شیرخوارگی یا اوایل کودکی (دو هفتگی تا یک سالگی ) آغاز می شود. امکان دارد علایم هنگامی ظاهر شوند که کودک اول بار شروع به خوردن غذاهای حاوی گلوتن می کند. در بزرگسالان ، علایم ممکن است به تدریج و در عرض چند ماه یا حتی چند سال پدیدار شوند.

علائم بیماری سلیاک‌

کاهش وزن یا آهسته شدن روند وزن گرفتن یک شیرخوار بعد از اضافه کردن غلات به رژیم غذایی بی اشتهایی مدفوع شل ، کم رنگ ، حجیم و بدبو؛ دفع گاز زیاد تورم شکم ؛ درد شکم ظاهر عمومی نشاندهنده نرسیدن مواد مغذی به حد کافی زخم دهانی کم خونی یا کمبود ویتامین ، همراه با خستگی ، رنگ پریدگی ، بثورات پوستی ، یا درد استخوان قوس برداشتن مختصر پاها (پا پرانتزی ) در کودکان خستگی مبهم ، از نفس افتادن زودهنگام تورم پاها

عواقب بیماری سلیاک‌

با رعایت یک رژیم سفت و سخت فاقد گلوتن ، می توان انتظار یک زندگی طبیعی را در اغلب بیماران داشت . روند بهبود در عرض 3-2 هفته آغاز می شود.

عوامل بیماری سلیاک‌

سابقه خانوادگی بیماری سلیاک حاملگی سایر آلرژی ها

عوارض بیماری سلیاک‌

در موارد نادر، حذف گلوتن از رژیم غذایی با بهبودی سریع همراه نخواهد بود.

دارو بیماری سلیاک‌

آهن و اسیدفولیک برای کم خونی کلسیم و مکمل های ویتامینی در صورت کمبود امکان دارد داروهای کورتیزونی خوراکی برای کاهش پاسخ التهابی بدن در موارد حمله شدید بیماری تجویز شوند.

علل بیماری سلیاک‌

بیماری سلیاک یک بیماری مادرزادی است که به علت عدم تحمل به گلوتن ایجاد می شود. گلوتن پروتئینی است که در اغلب غلات وجود دارد.

فعالیت بیماری سلیاک‌

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اصول کلی درمان بیماری سلیاک‌

تشخیص قطعی با نمونه برداری مسجل می شود. برای این کار، نمونه بافتی کوچکی از روده کوچک برداشته می شود. امکان دارد سه بار نمونه برداری انجام شود. یک بار زمانی که گلوتن در رژیم غذایی وجود دارد، یک بار زمانی که گلوتن از رژیم غذایی حذف شده است ، و دفعه سوم زمانی که دوباره گلوتن در رژیم غذایی گنجانده می شود. تنها انتخاب درمانی ، حذف کردن گلوتن از رژیم غذایی است .

پیشگیری از بیماری سلیاک‌

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد.

رژیم غذایی بیماری سلیاک‌

رژیم غذایی فاقد گلوتن . حذف کامل گلوتن از رژیم غذایی دشوار است . بنابراین در مدتی که با رژیم جدید به تدریج خو می گیرید صبر پیشه کنید. برنامه ریزی رژیم غذایی با کمک متخصص تغذیه انجام می پذیرد.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها