همه چیز درباره مونونوکلئوز عفونی‌

مونونوکلئوز عفونی‌

مونونوکلئوز عفونی یک بیماری عفونی ویروسی که دستگاه تنفس ، کبد و دستگاه لنفاوی را درگیر می سازد. این بیماری معمولاً نوجوانان و بزرگسالان جوان (سن 40-12 سال ) را مبتلا می کند.

اگر درباره بیماری مونونوکلئوز عفونی‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر جمال میرزایی . دکتر جمال میرزایی . متخصص عفونی , فوق تخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر حمید مزارعی دکتر حمید مزارعی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دریافت مشاوره
دکتر فریده افتخارزاده دکتر فریده افتخارزاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر عادل فلاح قاجاری دکتر عادل فلاح قاجاری متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر سودابه آقاجانپور . دکتر سودابه آقاجانپور . متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر هادی شرونی  دکتر هادی شرونی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دریافت مشاوره
دکتر مریم دادگر دکتر مریم دادگر متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر قوام الدین اشرفی زاده دکتر قوام الدین اشرفی زاده متخصص عفونی دریافت مشاوره
دکتر بهادر فرقانی دکتر بهادر فرقانی متخصص عفونی دریافت مشاوره

عواقب مونونوکلئوز عفونی‌

بهبود خودبه خود بیماری در طی ده روز تا شش ماه رخ می دهد. خستگی اغلب تا 6-3 هفته پس از برطرف شدن همه علایم دیگر ادامه می یابد. تعداد اندکی از بیماران دچار نوع مزمن بیماری می گردند که در آن علایم بیماری ماه ها یا سال ها تداوم می یابد.

دارو مونونوکلئوز عفونی‌

برای ناراحتی خفیف مصرف داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن ممکن است کافی باشد. به علت احتمال بروز نشانگان رِی . از مصرف آسپیرین خودداری کنید. در صورت شدید بودن علایم ، ممکن است دوره کوتاه مدت داروهای کورتونی تجویز شود.

فعالیت مونونوکلئوز عفونی‌

در بستر استراحت کنید، به ویژه در هنگام تب . فعالیت های خود را به تدریج از سر بگیرید. در هنگام احساس خستگی استراحت کنید. حداقل تا یک ماه پس از بهبود کامل از شرکت در ورزش های پربرخورد خودداری کنید.

پیشگیری مونونوکلئوز عفونی‌

خودداری از تماس با فرد مبتلا اجتناب بیمار مبتلا به مونونوکلئوز از تماس با افراد دچار ضعف ایمنی به منظور پیشگیری از ابتلای آنها

اصول کلی مونونوکلئوز عفونی‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون باشد. معالجه قطعی خاصی برای این بیماری وجود ندارد. استراحت بیش از معمول و رژیم غذایی سالم مهم است . نیازی به قرنطینه کردن فرد مبتلا نیست . برای کاهش درد گلو، غرغره کردن مکرر با چای غلیظ یا آب نمک گرم (یک قاشق چای خوری نمک در 250 سی سی آب [ معادل یک بطری نوشابه] توصیه می شود. خودداری از زور زدن زیاد به هنگام دفع مدفوع . این عمل ممکن است به طحال بزرگ شده آسیب برساند. در موارد نادر، طحال ممکن است پاره شده و عمل جراحی فوری را ایجاب کند.

رژیم مونونوکلئوز عفونی‌

رژیم غذایی خاصی نیاز نیست . در طی بیماری ممکن است میل به غذا نداشته باشید. مصرف مایعات کافی را ادامه دهید. در طی دوره تب بالا، حداقل روزانه هشت لیوان آب یا آب میوه مصرف کنید.

علائم مونونوکلئوز عفونی‌

تب گلودرد (که گاهی شدید است ) خستگی تورم غدد لنفاوی ، معمولاً در ناحیه گردن ، زیر بغل یا کشاله ران بزرگی طحال بزرگی کبد یرقان با زردی پوست و چشم ها (گاهی ) سردرد درد عمومی بدن

عوامل مونونوکلئوز عفونی‌

استرس بیماری هایی که مقاومت بدن را کاهش می دهند. خستگی یا کار زیاد. میزان بروز بالای آن در بین دانشجویان و سربازان ممکن است ناشی از استراحت ناکافی یا زندگی جمعیتی آنها باشد. دانش آموزان دبیرستانی یا دانشجویان

علل مونونوکلئوز عفونی‌

یک ویروس مسری (ویروس ابشتین ـ بار) که در اثر تماس نزدیک نظیر بوسیدن ، غذای مشترک با فرد مبتلا یا سرفه کردن از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

عوارض مونونوکلئوز عفونی‌

پارگی طحال ، منجر به جراحی فوری می شود. کم خونی در موارد نادر، قلب ، ریه یا دستگاه عصبی مرکزی ممکن است درگیر شده و بیماری وخیم یا حتی کشنده ایجاد شود.