همه چیز درباره  بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

انتروکولیت با غشای کاذب یک بیماری شدید و نادر مربوط به روده کوچک و بزرگ . این عارضه معمولاً 7-5 روز پس از جراحی های وسیع گوارش و درمان آنتی بیوتیکی در یک فرد دچار ناتوانی عمومی قبل از جراحی بروز می کند. مشخصه آن التهاب و مرگ بافتی غشای پوشاننده سطح داخلی روده و لایه عمقی روده هاست .

علائم بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

اسهال آبکی (گاهی خونی ) همراه با انقباضات شکمی تب بالا بودن تعداد گلبول های سفید در آزمایش خون افت فشار خون ، گاهی تا حد شوک ، همراه با نبض های ضعیف و ضربان قلب سریع تهوع و استفراغ عدم آگاهی به موقعیت علایم ممکن است در طی درمان آنتی بیوتیکی یا 10-1 روز پس از قطع آن بروز کند.

عواقب بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

علایم معمولاً 2-1 هفته پس از قطع آنتی بیوتیک مسؤول عارضه برطرف می شوند. تجویز یک آنتی بیوتیک دیگر به جای آنتی بیوتیک قطع شده معمولاً توصیه نمی شود، مکانیسم های دفاعی بدن خود در غیاب درمان آنتی بیوتیکی برای مقابله با عفونت ها عمل می کنند. موارد شدید این بیماری ممکن است کشنده باشد.

عوامل بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

سن بالای 60 سال جراحی اخیر همراه با افت فشار خون در طی جراحی نارسایی کلیه چاقی تغذیه نامطلوب مصرف آنتی بیوتیک ها، به خصوص لینکومایسین ، کلیندامایسین ، آمپی سیلین ، کلرامفنیکل ، سفالوسپورین ها، پنی سیلین یا داروهای گروه سولفات

عوارض بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

عوارض زیر تنها در صورت عدم تشخیص درمان این بیماری بروز می کنند: شوک و از دست دادن شدید مایعات بدن پریتونیت ناشی از پاره شدن روده

دارو بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

کلستیرامین ، وانکومایسین یا مترونیدازول برای پیشگیری از عفونت های غیر باکتریایی ثانویه که در شرایط بهم خوردن تعادل ارگانیسم های روده ای رخ می دهد، تجویز می گردد. کورتون با مقدار بالا برای یک مدت کوتاه برای کاهش التهاب ممکن است تجویز شود. از مصرف داروهای ضد اسهال خودداری کنید مگر با دستور پزشک . این داروها ممکن است در پارگی روده نقش داشته باشد.

علل بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

عفونت باکتریایی ، عمولاً ناشی از کلسترویدیوم دیفیسیل که با تولید سم باعث ایجاد علایم می شود ـ یا ناشی از استافیلوکوک . این باکتری ها به طور طبیعی درون روده ها زندگی می کنند ولی هنگامی که سایر باکتری های طبیعی ساکن روده در اثر مصرف مقدار بالای آنتی بیوتیک های وسیع الطیف از بین می روند این باکتری ها ایجاد انتروکولیت می کنند. این امر تعادل باکتریایی درون روده را برهم می زند. این بیماری معمولاً به عنوان عارضه ای از جراحی بروز می کند

فعالیت بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

تا برطرف شدن همه علائم بیماری در بستر استراحت نمایید. برای کاهش احتمال لخته شدن خون در وریدهای عمقی پا در همان حال که در بستر استراحت می کنید، پاهای خود را خم و راست کنید. فعالیت های طبیعی خود را پس از برطرف شدن علایم به تدریج از سر بگیرید.

اصول کلی درمان بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل کشت مدفوع ، آندوسکوپی ، یا نمونه برداری لایه پوشاننده سطح داخلی روده بزرگ در طی کولونوسکوپی باشد. توجه به این نکته ضروری است که عکس برداری با تنقیه باریم (باریم انما) نباید برای بیمار انجام شود زیرا ممکن است باعث پارگی روده گردد. مهمترین جنبه درمان ، قطع مصرف آنتی بیوتیک مسؤول بیماری است . در موارد متوسط تا شدید، بستری در بیمارستان جهت تجویز تغذیه وریدی و مراقبت های ویژه ممکن است لازم باشد.

پیشگیری از بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

پیشگیری خاصی ندارد.

رژیم غذایی بیماری انتروکولیت با غشای کاذب‌

در ابتدای درمان ، تغذیه وریدی لازم خواهد بود، پس از آن به تدریج تغذیه دهانی با رژیم مایعات ، سپس غذاهای نرم و در نهایت رژیم معمولی شروع می شود.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها