همه چیز درباره  سردرد تنشی یا عروقی‌

سردرد تنشی یا عروقی‌

سردردهای تنشی یا عروقی ساده شامل 3 نوع هستند: درد ناشی از کشیدگی عضلانی در سر، گردن و صورت درد ناشی از تنگ شدن رگ های مغز که باعث فشار آمدن روی دیواره رگ ها می شود. درد ناشی از گشادشدن رگ های مغز این سردردها می توانند گهگاه پیش آیند، مثلاً در اثر یک واقعه استرس زا، یا این که به صورت مزمن رخ دهند (گاهی هر روز).

علائم سردرد تنشی یا عروقی‌

هر کدام از موارد زیر: درد متوسط در جلو یا عقب سر، همراه با سفتی عضلات گردن یا سر درد مداوم در شقیقه ها، همراه با احساس این که عقب سر با یک گیره گرفته شده است . درد ضربان دار در تمام سر غالباً به هنگام بلند شدن از خواب وجود دارد. بی خوابی

عواقب سردرد تنشی یا عروقی‌

اکثر سردردهای تنشی یا عروقی را می توان با درمان ساده برطرف کرد.

عوامل سردرد تنشی یا عروقی‌

استرس فکری یا بدنی محیط پر سر و صدا، شلوغ ، گرم ، دارای نور کم ، یا دارای بوهای آزاردهنده مواجهه با یا مصرف نیتریت ها، سولفیت ها، مونوسدیم گلوتامات یا سایر افزودنی های غذایی نشستن به مدت طولانی (مثلاً برای تایپ کردن )

عوارض سردرد تنشی یا عروقی‌

در مورد سردرد ساده انتظار نمی رود عارضه ای به وجود آید.

دارو سردرد تنشی یا عروقی‌

برای تخفیف درد میتوان از استامینوفن یا آسپیرین استفاده نمود. امکان دارد داروهای ضد التهاب غیراستروییدی تجویز شوند. امکان دارد برای دردهای تنشی مزمن داروهای ضد افسردگی تجویز شوند.

علل سردرد تنشی یا عروقی‌

استرس و تنش ، که باعث فشار آمدن روی عضلات گردن ، سر، صورت و آرواره ها می شود. اختلالات خواب خوردن یا آشامیدن پیش از اندازه کار بدنی سخت و خسته کننده اضطرب یا افسردگی خستگی و جمع کردن مداوم چشم ها، مثلاً در نور آفتاب مصرف بعضی از داروها، موادمخدر، یا الکل پایین افتادن قندخون تغییرات هورمونی در سیکل ماهانه واکنش های آلرژیک

فعالیت سردرد تنشی یا عروقی‌

به هنگام سردرد در یک اتاق ساکت استراحت کنید. در یک برنامه منظم حفظ آمادگی جسمانی شرکت کنید. به تمرینات ورزشی تکیه کنید که به تقویت عضلات پشت ، شانه و گردن کمک می کنند.

اصول کلی درمان سردرد تنشی یا عروقی‌

بررسی های تشخیصی مثل سی تی اسکن در مورد دردهایی که دایماً ادامه دارند و برای رد سایر بیماری ها. حتی المقدور سعی کنید از کاری که در حال انجام آن هستید دست بکشید و مقداری استراحت کنید: ـ شانه ها، گردن ، آرواره ها و سر را ماساژ دهید. ـ دوش آب گرم بگیرید. دراز بکشید. یک پارچه گرم یا سرد، هر کدام که احساس بهتری به شما می دهد، را روی ناحیه دردناک بگذارید. تمرین بازخورد زیستی یا مشاوره در مورد دردهای مزمنی که در اثر استرس رخ داده اند انجام دهید. در مورد شغل هایی که نیازمند نشستن برای ساعت های متمادی هستند، حداقل هر یک ساعت از جا برخیزید و مقداری راه بروید.

پیشگیری از سردرد تنشی یا عروقی‌

خواب به اندازه کافی داشته باشید (متوسط 8 ساعت برای مردان و 7 ساعت برای زنان ) هیچ کدام از وعده های غذایی را جا نیاندازید، خصوصاً صبحانه را؛ در غذا خوردن زیاده روی نکنید. به طور منظم ورزش کنید تا استرس کم شود و جریان خون بهبود یابد. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید. سیگار نکشید، و از محیط هایی که دود آلود است پرهیز کنید. از مصرف داروهای تغییر دهنده خلق ، روان گردان ، محرک یا آرام بخش خودداری کنید. از خوردن غذاهایی که حاوی نیتریت ها یا سایر افزودنی هایی هستند که شما به آنها حساسیت دارید خودداری کنید.

رژیم غذایی سردرد تنشی یا عروقی‌

اکثر افراد به هنگام سردرد اگر چیزی نخورند احساس بهتری دارند، مگر این که قندخون شان پایین افتاده باشد. از مصرف الکل جداً پرهیز کنید.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها