همه چیز درباره پنومونی باکتریایی‌

پنومونی باکتریایی‌

پنومونی باکتریایی عفونت و التهاب ریه در اثر باکتری ها. این بیماری معمولاً مسری نیست . د رهمه سنین بروز می کند ولی درکودکان خردسال و بزرگسالان بالای 60 سال شدیدتر است .

عواقب پنومونی باکتریایی‌

معمولاً با درمان در عرض 2-1 هفته بهبهود می یابد، ولی در خردسالان یا سالمندان ممکن است بیشتر به طول انجامد.

دارو پنومونی باکتریایی‌

آنتی بیوتیک ها برای مقابله با عفونت برای تسکین ناراحتی خفیف ممکن است استفاده از داروهای بدون نسخه نظیر استامینوفن ، کافی باشد.

فعالیت پنومونی باکتریایی‌

تا هنگام کاهش تب و برطرف شدن درد و کوتاهی نفس در بستر استراحت نمایید. پس از درمان ، فعالیت های طبیعی خود را هر چه سریع تر از سر بگیرید.

پیشگیری پنومونی باکتریایی‌

اقدام فوری برای درمان عفونت های تنفسی واکسیناسیون علیه پنوموکوک و آنفلوانزا در مورد افرادی که در معرض خطر آن قرار دارند. اجتناب از عوامل خطرساز تا حد امکان

اصول کلی پنومونی باکتریایی‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی های آزمایشگاهی نظیر کشت خلط ، کشت خون و شمارش سلول های خونی و نیز عکس ساده قفسه سینه و اسکن ریه باشد. - بستری در بیمارستان برای موارد متوسط تا شدید ممکن است لازم باشد. ممکن است حمایت تنفسی ، تجویز مایعات وریدی ، تخلیه ترشحات تنفسی و داروهای وریدی ضرورت یابد. - در موارد خفیف ممکن است درمان در منزل انجام شود. - برای مرطوب کردن هوا از یک دستگاه مرطوب کننده با بخار سرد استفاده کنید. ریختن دارو در دستگاه مرطوب کننده جهت بخور احتمالاً سودمند نخواهد بود. دستگاه مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید. - در صورتی که سرفه همراه خلط یا موکوس باشد نباید از داروهای ضد سرفه استفاده کرد زیرا در این شرایط سرفه به تخلیه ترشحات ریوی کمک می کند. - در صورتی که سرفه خشک ، بدون خلط و دردناک باشد از داروهای ضد سرفه می توان استفاده کرد. - از یک بالشتک گرم کننده تنظیم شده بر روی درجه حرارت کم یا کمپرس داغ برای تخفیف درد سینه استفاده کنید.

رژیم پنومونی باکتریایی‌

رژیم غذایی خاصی نیاز نیست . مصرف مایعات را افزایش دهید؛ هر ساعت حداقل یک لیوان آب یا آشامیدنی های دیگر بنوشید. افزایش مصرف مایعات به رقیق شدن ترشحات ریوی و در نتیجه آسانتر شدن تخلیه آنها با سرفه کمک می کند.

علائم پنومونی باکتریایی‌

تب بالای 9/38 درجه سانتیگراد و لرز کوتاهی نفس سرفه همراه با خلط حاوی خون یا رگه های خونی تنفس سریع درد سینه که با نفس کشیدن بدتر می شود. درد شکم خستگی کبودی لب ها و ناخن ها (نادر)

عوامل پنومونی باکتریایی‌

سن (نوزادان ، شیرخواران و بزرگسالان بالای 60 سال ) تجویز داروهای ضد سرطان استعمال دخانیات بیماری های تضعیف کننده مقاومت بدن نظیر بیماری های قلبی ، سرطان ، سل ، نارسایی احتقانی قلب ، دیابت ، یا بیماری های مزمن ریوی جراحی اخیر نامطلوب بودن وضعیت سلامت عمومی به هر دلیل زندگی در شرایط پرجمعیت یا غیر بهداشتی ضعف دستگاه ایمنی ناشی از بیماری ها یا داروها اعتیاد به الکل بستری بودن در بیمارستان

علل پنومونی باکتریایی‌

عفونت با باکتری هایی نظیر پنوموکوک ، هموفیلوس ، استرپتوکوک یا استافیلوکوک .

عوارض پنومونی باکتریایی‌

تراوش جنبی (تجمع مایع بین دو لایه پرده پوشاننده ریه ها) گسترش عفونت آبسه ریه