همه چیز درباره  کم شدن دمای بدن‌

کم شدن دمای بدن‌

کم شدن دمای بدن عبارت است از پایین افتادن درجه حرارت بدن به کمتر از 35 درجه سانتیگراد. این حالت می تواند بسیاری از دستگاه های بدن را تحت تأثیر قرار دهد، از جمله این که جریان خون به کلیه و مغز کاهش می یابد. این حالت در تمام سنین می تواند اتفاق بیافتد اما اکثر بیماران ، سالمندانی هستند که نمی توانند خود را در زمستان گرم نگاه دارند.

عواقب کم شدن دمای بدن‌

برحسب مدت زمان قرار گرفتن در معرض سرما و میزان حرارت از دست رفته می تواند مرگبار هم باشد. احتمال زنده ماندن فرد در صورتی که به هنگام رسیدن به اورژانس هوشیار باشد بسیار زیاد است . جالب این که بعضی از کودکان پس از یک ساعت یا بیشتر غوطه ور بودن در آب یخ زنده مانده اند.

دارو کم شدن دمای بدن‌

داروهایی برای حفظ فشار خون در صورتی که وضعیت فرد بحرانی باشد.

فعالیت کم شدن دمای بدن‌

پس از درمان ، فعالیت های طبیعی باید تدریجاً از سر گرفته شوند.

پیشگیری از کم شدن دمای بدن‌

پیش از رسیدن زمستان و فصل سرما، از سیستم گرمایشی منزل و داشتن لباس های گرم اطمینان حاصل کنید. در هوای سرد، از لباس ضد باد در چند لایه استفاده کنید، از جمله شال گردن ، کلاه و دستکش در هوای بارانی اگر خیس شدید، لباس های خود را هرچه زودتر عوض کنید. برای تولید گرما سعی کنید حرکت داشته باشید. به هنگام طوفان شدید در زمستان خانه خود را ترک نکنید. در رودخانه یا دریاچه ای که یخ بسته است ، اسکیت یا ماهیگیری نکنید مگر این که مطمئن باشید یخ آن ضخیم و بی خطر است . کودکان را مرتباً تحت نظر داشته باشید. به هنگام پیک نیک یا راهپیمایی در هوای سرد، تمهیدات لازم برای موارد اورژانس به هنگام کم شدن یا صدمه دیدن را به همراه داشته باشید. باید در فصل سرما مرتباً به ملاقات افرادی که ناتوان از مراقبت کامل از خود هستند، مثلاً سالمندان یا افراد دچار اختلال روانی ، رفت .

اصول کلی درمان کم شدن دمای بدن‌

بستری شدن . فرد باید به نزدیکترین مرکز اورژانس انتقال یابد. گرم کردن بیمار برحسب شدت پایین افتادن درجه حرارت بدن تنظیم می شود. موارد زیر به هنگام انتظار برای رسیدن کمک اورژانس ممکن است کمک کننده باشند: ـ توجه داشته باشید که فرد ممکن است گیج باشد و در برابر اقدامات کمک کننده مقاومت کند. ـ فرد را روی تخت قرار داده و وی را با پتو الکتریکی با درجه حرارت طبیعی بدن بپوشانید. ـ حمام گرم (نه داغ ) ممکن است کمک کننده باشد، اما برای راهنمایی گرفتن در این مورد با نزدیکترین مرکز اورژانس در تماس باشید. ـ اگر فرد در محیط بیرون است ، وی را با پتو بپوشانید یا از باد محافظت کنید. ـ در صورت امکان ، فرد را با گرمای بدن خودتان گرم کنید.

رژیم غذایی کم شدن دمای بدن‌

اگر فرد قادر به نوشیدن باشد، مایعات گرم به او بدهید.

علائم کم شدن دمای بدن‌

علایم اولیه : هماهنگی نامطلوب عضلات گیجی و سردرگمی ذهنی لرزیدن و پایین بودن درجه حرارت بدن (کمتر از 35 درجه سانتیگراد) کم بودن تعداد نبض ضعف ، خواب آلودگی علایم بعدی : سفت شدن عضلات درجه حرارت بدن به محدوده 9/28-25 درجه سانتیگراد سقوط می کند. بنفش شدن انگشتان دست و پا و نیز بستر ناخن ها از دست دادن هوشیاری

عوامل کم شدن دمای بدن‌

بزرگسالان بالای 60 سال یا شیرخواران لباس نازک یا مرطوب لاغر بودن . افراد لاغر زودتر از افراد چاق حرارت بدن خود را از دست می دهند. مصرف دخانیات ، که خونرسانی به اندام ها را کاهش می دهد. مصرف الکل اختلال روانی بیماری مزمن (نارسایی قلب ، بیماری ریوی ، بیماری هایی که فرد را زمین گیر می کنند).

علل کم شدن دمای بدن‌

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض سرما، خصوصاً محیط باز همراه با بالا بودن شاخص باد ـ سرما؛ و نیز غرق شدن در آب سرد و نجات فرد قبل از خفگی کامل . البته در افرادی که بیمار یا ضعیف هستند، این حالت می تواند در درجه حرارت های نزدیک به طبیعی نیز رخ دهد.

عوارض کم شدن دمای بدن‌

شوک ذات الریه نارسایی کلیه سرمازدگی ؛ قانقاریا مرگ

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها