همه چیز درباره  بیماری طب طوطی

بیماری طب طوطی

پسیتاکوز (تب طوطی ؛ اورنیتوز) نوعی پنومونی (ذات الریه ) عفونی منتقله از پرندگان

علائم بیماری طب طوطی

تب و لرز احساس ناخوشی عمومی بی اشتهایی سرفه بدون خلط که بسمت سرفه با خلط گاهگاهی با رنگ غیرطبیعی پیشرفت می کند. کوتاهی نفس

عواقب بیماری طب طوطی

معمولاً با تشخیص و درمان زودرس در عرض 14-7 روز بهبود می یابد. بدون درمان تب 3-2 هفته باقی مانده و سپس به آهستگی شروع به کاهش می کند.

عوامل بیماری طب طوطی

تماس با پرندگان به خصوص در باغ وحش ها، پرنده فروشی ها یا مزارع

عوارض بیماری طب طوطی

پنومونی ] ذات الریه [ شدید یا کشنده

دارو بیماری طب طوطی

تتراسیکلین (نوعی آنتی بیوتیک ) به مدت حداقل ده روز برای کنترل تب و سایر علایم تجویز می شود. در صورتی که سرفه همراه خلط باشد از داروهای ضد سرفه نباید استفاده شود زیرا در این شرایط سرفه اثر سودمندی در تخلیه ترشحات ریوی دارد. اگر سرفه بدون خلط و دردناک باشد، می توان از داروهای ضد سرفه استفاده کرد. برای درد خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه ، نظیر آسپیرین یا استامینوفن توصیه می شود.

علل بیماری طب طوطی

عفونت ناشی از میکروب کلامیدیا پسیتاسی موجود میکروسکوپی کلامیدیا نه باکتری است نه ویروس نه قارچ ولی آنتی بیوتیک ها قادر به از بین بردن آن هستند. پسیتاکوز در پرندگان گونه پسیتاسین (طوطی ها، قناری ها و برخی مرغان دریایی دیده می شود. میکروب ها از طریق استنشاق هوای حاوی این میکروب یا آسیب پوستی ناشی از نوک زدن یا گاز گرفتن پرنده مبتلا به انسان منتقل می شود. دوره نهفتگی بیماری پس از تمای با میکروب 3-1 هفته است .

فعالیت بیماری طب طوطی

استراحت در بستر حداقل تا 48 ساعت پس از رفع تب ، درد و کوتاهی نفس ضروری است . پس از آن به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. خستگی و ضعف ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند، بنابراین نباید انتظار داشت که توان بیمار به سرعت به حالت عادی بازگردد.

اصول کلی درمان بیماری طب طوطی

تشخیص بر اساس علایم بیمار و بابقه تماس با پرندگان مطرح می گردد. برای تأیید تشخیص نمونه خون یا خلط بیمار در بدن موش ، تخم مرغ یا بافت کشنده داده می شود و با به دست آمدن میکروب از کشت تشخیص تأیید می گردد. - آزمایش های خون و کشت خلط نیز کمک کننده است . - رادیوگرافی ریه - درمان شامل درمان دارویی (گاهی درمان وریدی ) و مراقبت های حمایتی از جهت علایم بیمار می باشد. - برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران از طریق سرفه و خلط بیمار باید بیمار حدا از دیگران مراقبت شود. - برای مرطوب کردن هوا و در نتیجه رقیق تر شدن ترشحات ریوی از یک دستگاه مرطوب کننده و اولرتاسونیک با بخار سرد استفاده کنید. درون سدتگاه تنها آب خالص بریزید و از ریختن دارو درون آن خودداری کنید. دستگاه را هر روز تمیز کنید. - از یک بالشتک گرم کننده یا کمپرس گرم و مرطوب بر روی قفسه سینه برای تخفیف درد استفاده کنید. - ار استعمال دخانیات خودداری کنید.

پیشگیری از بیماری طب طوطی

از غبار حاوی پر یا فضولات قفس پرندگان دوری کنید. از نگهداری پرندگان بیمار خودداری کنید. پرندگان گروه پسیتاسین که از کشورهای دیگر وارد شده اند باید به مدت 45 روز با غذای آغشته با کلراتتراسیکلین درمان شوند. این کار میکروب ها را از خون و مدفوع پرنده حذف می کند.

رژیم غذایی بیماری طب طوطی

رژیم خاصی نیاز نیست . مصرف مایعات را تا حداقل یک لیوان در ساعت افزایش دهید. این کار به رقیق تر شدن ترشحات ریوی و در نتیجه آسانتر شدن آنها با سرفه کمک کند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها