همه چیز درباره  سوءجذب‌

سوءجذب‌

سوءجذب ضعیف مواد مغذی ، ویتامین ها و مواد معدنی از روده به داخل جریان خون . این عارضه با درگیری روده ، کبد و پانکراس در ارتباط است .

علائم سوءجذب‌

اسهال ضعف کاهش وزن نفخ و احساس ناراحتی مبهم در شکم دفع مکرر مدفوع فراوان و بدبو کم خونی خفیف (گاهی )

عواقب سوءجذب‌

میزان توانایی در کنترل علایم بسته به علت سوءجذب دارد، ولی خیلی چیزها بین همه اختلالات سوءجذب مشترک است . شروع بیماری معمولاً آهسته بوده و تشخیص آن دشوار است . این اختلالات ممکن است ماه ها یا سال ها قبل از تشخیص داده شدن وجود داشته باشند. درمان این اختلالات بلندمدت و مشکل بوده و ممکن است نیازمند تغییر مکرر برنامه درمانی باشد. پایبند ماندن و خوش بینی بیماران نسبت به ادامه درمان عامل مهمی در معالجه این اختلالات محسوب می گردد.

عوامل سوءجذب‌

سابقه خانوادگی سوءجذب یا فیبروز سیستیک مصرف الکل مصرف داروهایی نظیر روغن معدنی و سایر مسهل ها مسافرت کشورهای خارجی جراحی روده بیماری عدم تحمل لاکتوز

عوارض سوءجذب‌

بیماری طولانی مدت تأخیر رشد در کودکان اضافه شدن بیماری های دیگر ناشی از کمبود مواد غذایی ، ویتامین ها و مواد معدنی کم خونی

دارو سوءجذب‌

آنزیم هایی جهت جبران کمبود آنزیم های روده داروهای ضداسپاسم (گرفتگی) روده برای تخفیف احساس ناراحتی شکمی

علل سوءجذب‌

کمبود آنزیم های روده ای هضم ناکافی غذاها در اثر بیماری های پانکراس (نظیر فیبروز سیستیک )، کیسه صفرا یا کبد تغییر باکتری هایی که در حالت عادی در روده زندگی می کنند. بیماری های جدار روده از قبیل کرم ها یا انگل ها، اسپروی گرمسیری و بیماری سلیاک کوتاه کردن روده با جراحی که در این حالت سطح جذب برای غذاها کاهش می یابد.

فعالیت سوءجذب‌

محدودیتی وجود ندارد. به محض بهبود علایم ، فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

اصول کلی درمان سوءجذب‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی های آزمایشگاهی مدفوع ، کروموزوم ها و خون به همراه عکس از لوله گوارش باشد. درمان به علت زمینه ای بیماری بستگی دارد. در بیشتر بیماران ، اصلاح رژیم غذایی یا مکمل های غذایی باعث بازگشت سلامتی می گردد. تجویز ویتامین ـ ب 12 و آهن تزریقی ممکن است لازم باشد چرا که جذب این دو در همه انواع سوءجذب مختل می گرددد.

پیشگیری از سوءجذب‌

خودداری از مصرف بلندمدت روغن معدنی و سایر مسهل ها خودداری از مصرف الکل

رژیم غذایی سوءجذب‌

خودداری از مصرف الکل بسته به علت بیماری ممکن است رژیم خاصی (مثلاً رژیم بدون شیر، بدون گلوتن و غیره ) لازم باشد. اطلاعات ویژه ای در این باره به بیماران ارایه خواهد شد.

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها