همه چیز درباره  میگرن

میگرن

میگرن عبارت است از یک نوع سردرد شدید و ناتوان کننده معمولاً در یک طرف سر، که به همراه آن علایم دیگری مثل تهوع ، استفراغ و مشکلات بینایی وجود دارند. حمله این سردرد می تواند 72-2 ساعت طول بکشد. حملات میگرن در بعضی از افراد ممکن است به طور هفتگی رخ دهند، در حالی که در بعضی دیگر ممکن است حتی یک بار نیز در سال رخ ندهند. میگرن هر دو جنس را تحت تأثیر قرار می دهد، اما در زنان شایع تر است .

علائم میگرن

ماهیت حملات در افراد مختلف متفاوت است و گاهی در یک فرد خاص نیز ممکن است حملات شبیه هم نباشند. علایم حمله کلاسیک میگرن به ترتیب زیر ظاهر می شوند: پیش درآمد حمله سردرد که ممکن است به صورت مشکلات بینایی ، شنوایی یا بویایی باشد. شایع ترین علامت عبارت است تاری دید، و به دنبال آن دیدن نقاط نورانی و الگوهای زیگزاگ مانند نورانی . مشکلات بینایی ممکن است چندین دقیقه یا حتی چندین ساعت طول بکشند، اما با آغاز سردرد ناپدید می شوند. درد مبهم و آزاردهنده در شقیقه که به تمام نیمه سر در همان طرف گسترش می یابد. درد تدریجاً شدید و ضربان دار می شود. در سایر انواع حملات سردرد میگرنی ، علایم فوق (مشکلات بینایی ، سردرد یا استفراغ ) ممکن است وجود نداشته باشند، یا این که ممکن است علایم دیگری وجود داشته باشند. بعضی از افراد دچار رنگ پریدگی ، قرمزی چشم ها، و آب ریزش از بینی یا اشک ریزش از چشم ها می شوند.

عواقب میگرن

علایم را می توان با درمان کنترل نمود. الگوی حملات و دفعات بروز آن ممکن است در طی زمان تغییر کنند. با بالارفتن سن ، شدت و دفعات حملات کمتر می شوند.

عوامل میگرن

استرس سابقه خانوادگی میگرن سیگار کشیدن نوشیدن الکل مصرف بسیاری از داروها کمبود خواب ، یا در بعضی از افراد، خوابیدن زیاد

عوارض میگرن

ندرتاً طول کشیدن حمله میگرن بیشتر از 72 ساعت که منجر به کم آبی بدن ، خستگی و التهاب مغز می شود. ندرتاً اعتیاد به داروهای ضد دردی که برای کنترل علایم مورد استفاده قرار می گیرند.

دارو میگرن

هیچ داروی خاصی نسبت به دیگر داروها ارجحیت ندارد و اثر قطعی از هیچ کدام از آنها مورد انتظار نیست . برای تخفیف علایم میگرن و پیشگیری از بروز حملات ، طیف گسترده ای از داروها موجود هستند. دستور دارویی را به دقت رعایت کنید. ارگوتامین ها (همراه با کافئین ) به صورت خوراکی ، شیاف ، یا استنشاقی آسپیرین ، استامینوفن یا ایبوپروفن ترکیب استامینوفن و کدئین آنتی هیستامین ها برای گشاد کردن رگ ها داروهای ضداستفراغ برای کم کردن تهوع و استفراغ داروهای تنگ کننده رگ ها سوماتریپتان به صورت تزریق زیر پوست توسط خود فرد، یا به صورت قرص داروهای مسدودکننده بتا آدرنرژیک یا کانال کلسیمی ، یا ضدافسردگی های سه حلقه ای برای پیشگیری از حملات ، در صورتی که حملات آن قدر شدید باشند یا تعداد آنها آن قدر زیاد باشد که شما از کار و زندگی خود باز بمانید. این داروها ممکن است اثرات جانبی نامطلوبی داشته باشند و امکان دارد در همه افراد نیز مؤثر نباشند.

علل میگرن

تنگ شدن ، سپس گشادشدن و التهاب رگ های خونی که به پوست سر و مغز می روند. سردرد زمانی آغاز می شود که رگ ها دوباره گشاد می شوند. حملات سردرد ممکن است در اثر عوامل زیر آغاز شوند: مشکلات عاطفی احتمالاً شایع ترین علت بروز حملات میگرنی هستند، اما سردرد لزوماً با ناراحتی عاطفی همزمان نمی شود به طوری که حملات سردرد غالباً در آخر هفته ها که استرس کم شده است رخ می دهند. عادت ماهانه مصرف قرص های ضدحاملگی خستگی خوردن بعضی از غذاها جا انداختن وعده غذایی

فعالیت میگرن

به هنگام بروز حملات استراحت کنید. در بین حملات ورزش کنید تا آمادگی جسمانی مناسبی داشته باشید. به هنگام حمله رانندگی نکنید و از کار با وسایل و ماشین های خطرناک خودداری کنید.

اصول کلی درمان میگرن

معمولاً نیازی به آزمایشات تشخیصی نیست ، اما ممکن است آزمایش خون یا سی تی اسکن برای رد سایر بیماری ها انجام گیرند. به هنگام بروز اولین نشانه های حمله میگرنی : ـ روی سر خود یک پارچه سرد یا کیسه یخ بگذارید، یا به صورت خود آب خنک بزنید. ـ چندین ساعت در یک اتاق تاریک و آرام دراز بکشید. دو عدد بالش در دو طرف سر خود بگذارید تا سرتان تکان نخورد. در صورت امکان بخوابید. ـ صدا، نور و بوها (خصوصاً بوی ناشی از آشپزی و سیگار) را به حداقل برسانید. ـ از مطالعه خودداری کنید.

پیشگیری از میگرن

حتی المقدور میزان استرس را در زندگی تان کم کنید. مصرف بعضی از داروها می تواند در بعضی از افراد از بروز حملات جلوگیری کند. از عواملی که باعث آغاز حملات سردرد میگرنی می شوند در صورت امکان پرهیز کنید.

رژیم غذایی میگرن

به دلیل این که در بعضی از موارد، حملات در اثر خوردن یک ماده غذایی خاص ، مثل پنیر یا شکلات ، آغاز می شوند، سعی کنید چیزهایی را که قبل از بروز هر حمله خورده اید یادداشت نمایید. از خوردن آن دسته از مواد غذایی که به نظر باعث آغاز حمله میگرنی می شوند خودداری کنید. به غیر از این نکته ، رژیم خاصی توصیه نمی شود.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها