همه چیز درباره  خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

خونریزی و هماتوم زیر سخت شامه عبارت است از خونریزی که باعث تجمع خون و لخته (هماتوم ) در زیر خارجی ترین غشا از سه غشای پوشاننده مغز می گردد. دو نوع هماتوم زیرسخت شامه وجود دارد. هماتوم حاد زیرسخت شامه در فاصله کمی پس از آسیب شدید به سر ایجاد می گردد. هماتوم مزمن زیرسخت شامه ، عارضه است که ممکن است هفته ها تا ماه ها پس از آسیب به سر ایجاد شود. آسیب ممکن است چنان ضعیف بوده باشد که بیمار آن را به خاطر نیاورد.

علائم خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

سردردهای راجعه که هر روز بدتر می شوند. خواب آلودگی ، گیجی ، تغییرات ذهنی یا منگی متغیر ضعف یا کرختی یک طرف بدن اختلالات بینایی استفراغ بدون تهوع مردمک هایی به اندازه متفاوت (گاهی اوقات )

عواقب خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

میزان بهبود به سلامت عمومی ، سن ، شدت آسیب ، سرعت درمان و وسعت خونریزی یا لخته بستگی دارد. پس از برداشتن لخته ، بافت مغز که تحت فشار قرار گرفته است ، معمولاً به آهستگی گسترش می یابد تا به فضای اولیه خود برگردد. در بهترین شرایط ، دورنمای خوبی دارد.

عوامل خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

پس از موارد زیر آسیب بیشتر رخ می دهد: استفاده از داروهای ضد انعقاد از جمله آسپیرین سوء مصرف الکل استفاده از داروهای روانگردان

عوارض خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

مرگ یا آسیب مغزی پایدار شامل فلج نسبی یا کامل ، تغییرات رفتاری و شخصیتی و مشکلات گفتاری .

دارو خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

داروهای کاهنده تورم داخل جمجمه .

علل خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

آسیب به سر

فعالیت خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

استراحت در بستر هنگام بستری در بیمارستان پس از درمان ، بیماران باید در حد توان خود، فعالیت کنند. فوراً کار و ورزش را آغاز کنید. در هنگام خستگی استراحت کنید. در صورتی که تکلم . کنترل عضلات دچار آسیب شده باشد، بیماران ممکن است به فیزیوتراپی یا گفتار درمانی نیاز پیدا کنند.

اصول کلی درمان خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی های آزمایشگاهی خون و مایع مغزی ـ نخاعی ، رادیوگرافی ، اسکن رادیوسکوپیک و سی تی اسکن باشند. بستری شدن در بیمارستان برای درمان اورژانس جست و جوی جراحی و برداشتن لخته

پیشگیری از خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

به طرق زیر از آسیب به سر اجتناب کنید: در اتومبیل از کمربند ایمنی استفاده کنید. در ورزش های تماسی یا هنگام راندن دوچرخه یا موتور، از کلاه ایمنی محافظ سر استفاده کنید. پس از استفاده از داروهای روانگردان و خواب آور، رانندگی نکنید.

رژیم غذایی خونریزی و هماتوم زیرسخت‌شامه‌

بیشتر بیماران غالباً در طور مرحله حاد به تغذیه داخل وریدی یا به تغذیه با لوله معده ای نیاز خواهند داشت و سپس می توانند در حد تحمل از غذای معمولی استفاده کنند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها