همه چیز درباره  پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

پلی میوزیت و درماتومیوزیت التهاب بافت همبند، همراه تغییرات تخریبی در عضلات (پلی میوزیت ) و پوست (درماتومیوزیت ). این تغییرات باعث ضعف و تحلیل عضلات به ویژه عضلات اندام های فوقانی و تحتانی می شود. این بیماری شباهت های بسیاری با آرتریت روماتویید و لوپوس اریتماتوی دارد و شیوع آن در خانم ها دو برابر آقایان بوده و بیشتر بین سنین 50-30 سال بروز می کند.

دکتر نفیسه عبدالهی

دکتر نفیسه عبدالهی هستم متخصص روماتولوژی اگر در رابطه با بیماری پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

بروز ناگهانی یا تدریجی موارد زیر: ضعف در عضلات کمربند لگن و کمربند شانه بثورات پوستی بر روی صورت ، شانه ها، بازوها و بر روی مفاصل که ممکن است خارش دار باشد. سردی دسته ها و پاها افتادن مکرر و سختی در برخاستن از جا اختلال در تکلم یا بلع عفونت همراه با تب ، ضعف عضلانی ، کاهش وزن و در مفاصل (گاهی ) مقدم بر سایر علایم

عواقب پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

این بیماری ممکن است به طور ناگهانی یا تدریجی بروز کند. اکثر بیماران در نهایت به دلیل ضعف عضلانی نیازمند استفاده از صندلی چرخ دار شده یا به کلی زمین گیر می شوند. برخی علایم بیماری یا درمان قابل کنترل است . ولی گاهی بیماری در اندک زمانی به مرگ می انجامد. فروکش بیماری یا بهبود خودبه خود ممکن است رخ دهد به خصوص در کودکان تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری ادامه داشته و امید است که درمان هایی مؤثر و در نهایت علاج بخش عرضه شود.

عوامل پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

آلرژی ها مصرف داروهای سولفا، پنی سیلین ، ترکیبات طلا، داروهای ضد تیرویید و داروهای ادرارآور تیازیدی سابقه خانوادگی اختلالات بیش حساسیتی ناشی از بیماری ها یا داروها، نظیر لوپوس سرطان های ریه ، کولون یا پستان

عوارض پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

تحلیل عضلات و بدن نارسایی احتقانی قلب فشارخون بالا انسداد روده آسیب کلیوی پنومونی ؛ اختلالات تنفسی سرطان

دارو پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

داروهای کورتونی تا برطرف شدن علایم حاد با مقادیر بالا و پس از آن با مقادیر کمتر تجویز می شود. داروهای سیتوتوکسیک یا سرکوبگر دستگاه ایمنی در صورت ناموفق بودن سایر درمان ها ممکن است تجویز شوند. داروهایی برای کنترل خارش ممکن است تجویز شوند. همچنین ممکن است مسکن نیز تجویز شود.

علل پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

احتمالاً یک بیماری بیش حساسیتی یا خود ایمنی است اگرچه علت واقعی آن مشخص نشده است . ارتباط این بیماری با مصرف برخی داروها و در پی عفونت های باکتریایی ، ویروسی و تزریق برخی واکسن ها مشاهده شده است .

فعالیت پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

در طی مرحله حاد فعالیت خود را محدود سازید. در این شرایط استراحت در بستر توصیه می گردد. فعالیت هایی برای مقابله با ضعف عضلانی در نظر بگیرد. در صورت زمین گیر شدن ، حرکت دادن مکرر بیمار برای جلوگیری از ایجاد زخم بستر ضروی است . نرمش های غیرفعال برای جلوگیری از ایجاد کوتاه شدگی عضلات برای بیمار در نظر بگیرید. بیمار ممکن است برای انجام کارهای روزمره خود نیازمند صندلی چرخدار و یک نفر همراه باشد.

اصول کلی درمان پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون برای اندازه گیری پادتن های ضد هسته (ANA) و آنزیم های عضلانی ، و نوار عضله (بررسی اختلالات عصب و عضله به وسیله ثبت فعالیت الکتریکی عضلات ) باشد. ارزیابی از نظر بدخیمی های احتمالی همراه نیز ضروری است . معمولاً مراقبت بیماران در منزل انجام می شود ولی در طی مرحله حاد ممکن است بستری در بیمارستان لازم باشد. کمپرس آب سرد ممکن است خارش پوستی را تسکین دهد. جراحی در صورت بروز انسداد روده ضرورت می یابد. درمان فیزیکی و توانبخشی توصیه می گردد.

پیشگیری از پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

پیشگیری شناخته شده ای ندارد.

رژیم غذایی پلی میوزیت و درماتومیوزیت‌

رژیم غذایی خاصی نیاز نیست . رژیم کم نمک ممکن است از احتباس مایع پیشگیری کند.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها