همه چیز درباره  شالازیون‌

شالازیون‌

شالازیون عبارت است از توده ای روی پلک چشم که به دلیل عفونت مزمن در غدد ترشح کننده مواد نرم کننده لبه پلک ، ایجاد می شود.

علائم شالازیون‌

وجود یک تورم بدون درد روی پلک چشم که در نگاه اول ممکن است شبیه گل مژه باشد. امکان دارد پلکه متورم شود و فرد در چشم احساس ناراحتی بکند. پس از چند روز، این علایم اولیه ناپدید می شوند و آنچه که بر جای می ماند یک برجستگی سفت ، بدون درد، و با رشد آهسته در پلک است . پوست روی این برجستگی را به راحتی می توان حرکت داد.

عواقب شالازیون‌

شالازیون ممکن است خود به خود بهبود یابد. اگر این اتفاق نیافتاد، معمولاً می توان آن را به راحتی با جراحی برداشت .

عوامل شالازیون‌

بیماری های پوستی مثل آکنه روزاسه یا درماتیت سبورئیک

عوارض شالازیون‌

انتظار نمی رود عارضه ای به وجود آید.

دارو شالازیون‌

امکان دارد کرم ها یا پمادهای آنتی بیوتیکی چشمی ، مثل اریترومایسین یا باسیتراسین تجویز شوند. لایه نازکی از کرم یا پماد را 4-3 بار در روز به لبه پلک بمالید. مالیدن مقدار زیادی از دارو، بی خودی آن را هدر می دهد و مؤثرتر از مالیدن مقدار کم دارو نیست . قطره های آنتی بیوتیکی چشمی برای پیشگیری از گسترش عفونت به سایر بخش های چشم . معمولاً نیازی به آنتی بیوتیک خوراکی یا تزریقی نیست .

علل شالازیون‌

انسداد یکی از مجاری ارتباطی غده ترشح کننده مواد نرم کننده لبه پلک با سطح پلک . انسداد ممکن است به علت عفونت در اطراف سر مجرا به وجود آمده باشد (معمولاً ناشی از استافیلوکک ).

فعالیت شالازیون‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اصول کلی درمان شالازیون‌

از حوله آب گرم برای کاهش التهاب و تسریع بهبودی استفاده کنید. حوله را 20 دقیقه روی چشم بگذارید و بعد حداقل یک ساعت صبر کنید. این کار را می توان تا هر زمان که نیاز باشد تکرار کنید. اگر شالازیون خود به خود در عرض 6 هفته خوب نشود، برداشتن آن با جراحی در مطب چشم پزشک و تحت بی حسی موضعی قابل توصیه است .

پیشگیری از شالازیون‌

اگر چشمتان زیاد شالازیون می زند، پلک خود را روزانه با آب و شامپو بچه که با چیزی شبیه گوش پاک کن مالیده می شود، بشویید. با بروز اولین علایم آزردگی چشم ، روزانه چند بار کمپرس آب گرم روی چشم خود بگذارید.

رژیم غذایی شالازیون‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها