همه چیز درباره  کولیک شیرخواران‌

کولیک شیرخواران‌

کولیک شیرخواران عبارت است از حملات مکرر گریه زیاد که نمی توان توضیح مشخصی برای آن پیدا کرد. خود گریه هم درجات متفاوتی دارد و ممکن است از بی قراری یا بهانه گیری تا جیغ زدن همراه با به خود پیچیدن متغیر باشد. کولیک مسری نیست و بیشتر در پسران رخ می دهد. کولیک می تواند تا 5 ماهگی در شیرخواران رخ دهد و در فرزند اول شایع تر است .

علائم کولیک شیرخواران‌

گریه زیاد با خصوصیات زیر: حملات گریه معمولاً پیش از عصر یا هنگام عصر رخ می دهند. حملات گریه معمولاً در 4-2 هفتگی آغاز و تا 3 یا 4 ماهگی ادامه پیدا می کنند. به هنگام حملات گریه ، شکم شیرخوار ممکن است صدا کند و کودک امکان دارد پاهای خود را جمع کند، انگار که دارد درد می کشد. هیچ بیماری خاصی مثل عفونت گوش ، فتق ، آلرژی یا عفونت ادراری را نمی توان پیدا کرد.

عواقب کولیک شیرخواران‌

تمام شیرخواران گریه می کنند و بسیاری هم زمانی بی قرار و بهانه گیر می شوند. گریه کردن یک فعالیت مهم و وسیله ای برای برقراری ارتباط به حساب می آید. کولیک یک وضعیت استرس زا ولی بدون خطر است . گاهی می توان علایم را رفع نمود. اما این وضعیت معمولاً خود به خود پس از 3 تا 4 ماهگی برطرف می شود.

عوامل کولیک شیرخواران‌

هیچ عامل خطر خاصی شناسایی نشده است .

عوارض کولیک شیرخواران‌

انتظار عارضه خاصی نمی رود.

دارو کولیک شیرخواران‌

داروها معمولاً کمکی به رفع کولیک نمی کنند. امکان دارد برای رفع گاز سایمتیکون تجویز شود.

علل کولیک شیرخواران‌

ناشناخته است . کولیک ممکن است با درد جسمی یا ناراحتی عاطفی ارتباط داشته باشد. برخی از علل پیشنهادی عبارتند از: گرسنگی ، خواب ناکافی ، زیاد داغ بودن شیر، تغذیه بیش از حد، آلرژی غذایی ، واکنش به تنش های موجود در خانه ، تنهایی ، یا خستگی .

فعالیت کولیک شیرخواران‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

اصول کلی درمان کولیک شیرخواران‌

صبور و پرتحمل باشید. از آنجا که بروز کولیک قاعدتاً تقصیر والدین نیست ، خود را سرزنش نکنید. - با هر گریه شیرخوار سعی نکنید به او شیر دهید. دنبال دلایل دیگر گریه نیز بگردید، مثل وجود گاز روده ای ، قرار گرفتن در وضعیت غیرطبیعی ، گرما یا سرمای زیاد، کثیف بودن پوشک ، باز شدن سنجاق قفلی پوشک ، یا اشتیاق شیرخوار برای این که او را بغل بگیرید. - به هنگام تجمع ناگهانی گاز روده ای ، شیرخوار را خوب بغل کرده و به آرامی قسمت پایینی شکم را ماساژ دهید. تکان دادن بچه ممکن است وی را آرام کند. - به کودک پستانک بدهید. - گوش دادن به موسیقی نیز ممکن است بچه را آرام کند. - اگر همه چیز مرتب است (شیرخوار گرسنه نیست ، پوشک او تمیز است ، تب ندارد، و سنجاق قفلی پوشک نیز باز نشده است )، بگذارید بچه گریه کند. شما هر کاری که می توانستید انجام داده اید. کولیک استرس ایجاد می کند ولی خطری برای بچه ندارد. - از یک نفر بخواهید که گاهی از بچه نگهداری کند تا شما مقداری استراحت کنید.

پیشگیری از کولیک شیرخواران‌

راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. هرگونه علتی که مورد شناسایی قرار گرفت را حذف کنید.

رژیم غذایی کولیک شیرخواران‌

پس از هر 30 سی سی که بچه از شیشه شیر می خورد، شیردادن را متوقف کنید و به پشت بچه بزنید یا پشت بچه را مالش دهید تا آروغ بزند. اگر بچه از پستان شیر می خورد، شیردهی را هر 5 دقیقه متوقف کنید و کمک کنید تا آروغ بزند. هر بار شیردادن بچه باید حداقل 20 دقیقه طول بکشد. بچه را برای شیردادن به حالت نشسته نگاه ندارید. سوراخ های نوک شیشه شیر نباید زیادی بزرگ باشند. در بچه هایی که خیلی سرحال هستند و با اشتیاق شیر می خورند بهتر است سر شیشه شیر، نوک بدون سوراخ بگذارید و شما خودتان در خانه سوراخ های کوچکی در آن ایجاد کنید. می توانید مدت کوتاهی به جای شیر غذای دیگر بدهید و به این ترتیب امتحان کنید که آیا عدم تحمل به شیر علت مشکل کودک شما است یا خیر

مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها