همه چیز درباره  نقرس کاذب‌

نقرس کاذب‌

نقرس کاذب نوعی التهاب مفصلی حاد که معمولاً مفاصل بزرگ را درگیر می سازد. نقرس کاذب همانند نقرس با رسوب کریستال ها در داخل و اطراف مفاصل در ارتباط است . این عارضه اساساً افراد سالمند را مبتلا می کند و در آقایان شایع تر از خانم ها است . مشخصه آن معمولاً حملات حاد است ولی اغلب ممکن است بیماری بدون بروز حملات پیشرفت نماید.

علائم نقرس کاذب‌

حملات حاد درد و تورم یک یا چند مفصل شایع ترین مفاصل درگیر عبارتند از: زانو (50% موارد)، مچ پا، مچ دست و شانه حملات ممکن است دو روز یا بیشتر به طول انجامد. در بین حملات درد وجود نداشته یا شدت آن کمتر از هنگام حمله است . محدودیت حرکت مفصل تب

عواقب نقرس کاذب‌

سرانجام این عارضه از نظر تخفیف علایم در حملات حاد عالی است .

عوامل نقرس کاذب‌

ضربه بالا رفتن سن بستری در بیمارستان به دلیل سایر بیماری های طبی یا جراحی اختلالات متابولیسمی (نظیر، کم کاری تیرویید، پرکاری تیرویید، نقرس ، آمیلوییدوز)

عوارض نقرس کاذب‌

عود حملات آسیب دایمی مفصل

دارو نقرس کاذب‌

داروهای ضد التهابی غیراستروییدی اغلب قادر به مهار فوری حملات حاد هستند. کلسی شین وریدی در موارد نادر ممکن است تجویز شود. از مسکن ها برای تخفیف درد ممکن است استفاده شود. تزریق کورتیکواسترویید به داخل مفصل ممکن است به تخفیف علایم کمک کند.

علل نقرس کاذب‌

رسوب کریستال های متشکل از کلسیم پیروفسفات دی هیدرات در مایع مفصل . علت تشکیل این کریستال ها ناشناخته است .

فعالیت نقرس کاذب‌

از اعمال وزن بر روی مفصل مبتلا در طی حمله حاد خودداری کنید. به محض فروکش علایم ، تمرین های ورزشی در محدوده حرکت مفصل یا تمرین های ایزومتریک را برای حفظ قدرت عضلانی ـ مفصلی آغاز کنید.

اصول کلی درمان نقرس کاذب‌

تشخیص این بیماری بر اساس بررسی میکروسکوپی نمونه مایع مفصل مبتلا تأیید می گردد. با این بررسی ، نقرس کاذب از نقرس که در اثر رسوب کریستال های متفاوت اورات ایجاد گردد، افتراق داده می شود. درمان هر گونه اختلال متابولیسمی زمینه ای در صورت نیاز انجام می شود. تخلیه مایع مفصل ملتهب در صورت لزوم صورت می گیرد. به کاربردن کمپرس گرم و مرطوب بر روی مفصل درگیر ممکن است سودمند باشد.

پیشگیری از نقرس کاذب‌

پیشگیری شناخته شده ای ندارد.

رژیم غذایی نقرس کاذب‌

از مصرف الکل و غذاهای غنی از پورین ها (ساردین ، جگر، نان شیرینی ) خودداری کنید.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها