همه چیز درباره  کچلی قارچی‌

کچلی قارچی‌

کچلی قارچی عفونت قارچی پوست . این عفونت از طریق تماس فرد به فرد یا تماس با اشیای آلوده نظیر حوله ، کفش یا حمام منتقل می شود. این بیماری تقریباً در همه جا یافت می شود. کچلی ممکن است ناحیه سر، بدن ، کشاله ران ، ناخن ها، پا و ریش را درگیر سازد. این بیماری هم در کودکان و هم در بزرگسالان دیده می شود و در جنس مذکر شایعتر است .

دکتر فریده افتخارزاده

دکتر فریده افتخارزاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جمال میرزایی

دکتر جمال میرزایی هستم متخصص عفونی فوق تخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر منیره کمالی

دکتر منیره کمالی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر عادل فلاح قاجاری

دکتر عادل فلاح قاجاری هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر مریم دادگر

دکتر مریم دادگر هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر قوام الدین اشرفی زاده

دکتر قوام الدین اشرفی زاده هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر سودابه آقاجانپور

دکتر سودابه آقاجانپور هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر بهادر فرقانی

دکتر بهادر فرقانی هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

دکتر جلال مجدیان

دکتر جلال مجدیان هستم متخصص عفونی اگر در رابطه با بیماری کچلی قارچی‌سوالی دارید می توانید مشاوره بگیرید

علائم کچلی قارچی‌

ضایعاتی که گاهی خارش دار بوده و خصوصیات آنها عبارتند از: در ناحیه سر، این ضایعات باعث ریزش مو به صورت لکه ای و پوسته ریزی سر می شوند. در ناحیه بدن ، این ضایعات قرمز، حلقوی ، مسطح ، پوسته دار و دارای حاشیه مشخص هستند. در ناحیه ریش صورت ، این ضایعات باعث تشکیل نواحی خارش دار و پوسته دار در زیر موهای ریش می شوند. در ناحیه پا، این ضایعات به صورت بثورات پوسته دار خیس که گاهی تاول دار و خارش دار هستند بروز می یابند. در ناحیه ناخن ها، این عفونت باعث ضخیم شدن و زرد و کور شدن ناخن ها همراه دلمه بستن لبه آزاد ناخن ها می گردد.

عواقب کچلی قارچی‌

این عفونت معمولاً با درمان قابل علاج است ولی بهبود آن بسته به محل درگیری ممکن است هفته ها تا ماه ها به طول انجامد. عود عفونت شایع بوده و در 20% موارد بیماری مزمن می شود.

عوامل کچلی قارچی‌

زندگی در شرایط پرجمعیت تماس با حیوانات آلوده کودکانی که به مهدکودک یا مدرسه می روند بیشتر در معرض خطر هستند. ضعف دستگاه ایمنی ناشی از بیماری ها یا داروها تماس مزمن پوست با رطوبت و ساییدگی مزمن پوست

عوارض کچلی قارچی‌

عفونت باکتریایی ثانویه ضایعات قارچی .

دارو کچلی قارچی‌

داروهای ضدقارچ موضعی به شکل کرم ، پماد یا محلول . درمان ممکن است مدتی پس از برطرف شدن علایم ادامه یابد تا عفونت ریشه کن شده واز عود بیماری پیشگیری شود. در عفونت های گسترده یا عفونت های ناخن یک داروی ضد قارچ موضعی ممکن است تجویز شود.

علل کچلی قارچی‌

عفونت قارچی با یک یا چند نوع قارچ از پنج نوع قارچ مسؤول بیماری .

فعالیت کچلی قارچی‌

محدودیتی وجود ندارد.

اصول کلی درمان کچلی قارچی‌

بررسی های تشخیص ممکن است شامل بررسی میکروسکوپی تراشه های پوستی گرفته شده از ضایعات در محلول هیدروکسید پتاسیم ، کشت آزمایشگاهی این تراشه های پوستی و مشاهده ضایعات پوستی ناحیه سر با لامپ ماوراء بنفش (لامپ وود) باشد. - درمان معمولاً با ترکیبات موضعی انجام می شود؛ سایر مراقبت های اختصاصی بسته به محل عفونت متفاوت است . - در مورد ضایعات بدن ، همه لباسها، حوله ها و لباس های خواب در تماس با ضایعات پوستی را به دقت بشویید. - پوست را خشک نگه دارید. اگر ضایعات قرمز، متورم و ترشح دار هستند، از کمپرس آب نمک (یک قاشق چایخوری نمک در 250 سی سی آب ) چهار بار در روز به مدت 3-2 روز قبل از شروع داروهای ضدقارچ موضعی استفاده کنید. - برای ضایعات ناحیه سر، هرروز موها را با شامپو بشویید. موها را کوتاه کنید، ولی نتراشید. این کار را هر دو هفته یکبار یا هر وقت که موها دوباره به اندازه اولیه رسیدند تکرار کنید. - در مورد درگیری پا، پاها را تا حد امکان در معرض هوا قرار دهید. از کفش های روباز یا کفش های چرمی و جوراب های نخی استفاده کرده و حداقل روزی 2 بار پاها را شستشو داده و خشک کنید. - در مورد درگیری ریش ، نیازی به کوتاه کردن ریش نیست . اگر تراشیدن ریش را ضروری می دانید، از ریش تراش برقی استفاده کنید نه تیغ ریش تراش در مورد درگیری ناخن ، ناخن ها را کوتاه نگه دارید.

پیشگیری از کچلی قارچی‌

عفونت های قارچی به قدری شایعند که پیشگیری کلی از آنها غیرممکن است ، ولی برای به حداقل رساندن خطر آن رعایت نکات زیر توصیه می شود: - اقدام به درمان حیوانات دست آموز دچار مشکلات پوستی - خشک کردن با دقت پاها پس از حمام یا شنا - رعایت بهداشت فردی - عدم استفاده اشتراکی از کلاه ، شانه و برس - عدم استفاده از کفش ها یا زیرپوش های تنگ که ممکن است باعث ساییدگی پوست گردند. - اگر پای شما بیش از حد عرق می کند از مواد ضدعرق استفاده کنید.

رژیم غذایی کچلی قارچی‌

رژیم خاصی نیاز نیست .

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها