همه چیز درباره  استئوآرتریت‌

استئوآرتریت‌

استئوآرتریت (بیماری دژنراتیو مفصل ) تحلیل غضروف مفصلی و رشد خارهای استخوانی که باعث التهاب بافت های اطراف می گردد. این عارضه ممکن است هر یک از مفاصل را درگیر سازد ولی شایع ترین مفاصله درگیر عبارتند از مفاصل انگشتان دست ، پا، زانو، ران و ستون فقرات . این عارضه معمولاً بزرگسالان بالای 45 سال را مبتلا می سازد.

علائم استئوآرتریت‌

خشکی و درد مفاصل از جمله کمردرد. تغییرات آب وهوا به خصوص سرما و رطوبت ممکن است درد ر افزایش دهند. محدودیت حرکت و کاهش انعطاف پذیری مفاصل مبتلا نبود قرمزی ، گرما یا تب همراه درگیری مفاصل (معمولاً) تورم مفاصل درگیر (گاهی ) به خصوص مفاصل انگشتان دست صدای ترق و تروق یا صدای ساییده شدن با حرکت مفصل مبتلا (گاهی )

عواقب استئوآرتریت‌

علایم معمولاً قابل تسکین است ولی تغییرات مفصلی دایمی هستند. درد ممکن است در آغاز خفیف باشد، ولی می تواند به قدری شدید گردد که فعالیت های روزمره و خواب بیمار را دچار اختلال کند.

عوامل استئوآرتریت‌

چاقی پرداختن به طور حرفه ای به فعالی هایی که با فشار به مفاصل همراهند نظیر رقص ، فوتبال ، موسیقی یا قالی بافی فشار بر مفاصل ناشی از فعالیت و بالارفتن سن . تقریباً همه افراد بالای 50 سال به درجاتی از استئوآرتریت مبتلا هستند. آسیب به آستر مفصل

عوارض استئوآرتریت‌

لنگیدن (گاهی ) تحلیل رفتن و ضعیف شدن عضلات اطراف مفصل مبتلا در اثر به کارگیری کمتر آنها به علت درد پیشرفت بیماری (به دلیل ماهیت پیشرونده بیماری )

دارو استئوآرتریت‌

آسپیرین یا سایر داروهای ضدالتهابی ، یا استامنیوفن جهت درد و ناراحتی تزریق کورتون به داخل مفاصل دچار درد و سفتی . این اقدام ممکن است به طور موقت باعث درد و ناراحتی گردد. سایر داروها نیز برحسب نیاز ممکن است تجویز شوند (نظیر شل کننده های عضلانی ، مسکن های قوی تر، داروهای ضدافسردگی و غیره )

علل استئوآرتریت‌

علت دقیق این اختلال ناشناخته است . به نظر می رسد نتیجه ترکیب یا تعامل عوامل مکانیکی ، زیست شناختی ، بیوشیمیایی ، التهابی و ایمنی باشد.

فعالیت استئوآرتریت‌

استراحت تنها در مرحله حاد بیماری که مفاصل خیلی دردناکند ضروری است . به محض بهبود علایم ، فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرد. درمان فیزیکی برای توانبخشی عضلات و مفاصل (تنها برای موارد شدید) ممکن است جلوگیری از حرکت زیاد مفصل لازم باشد (با استفاده از چوب های زیربغل ، عصا، واکر و زانوبند کشی )

اصول کلی درمان استئوآرتریت‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل بررسی آزمایشگاهی مایع مفصل (برای ردکردن احتمال آرتریت التهابی ) و رادیوگرافی مفاصل درگیر باشد. - یک طرح درمانی جامع در بردارنده شناخت اختلال ، توانبخشی ، برنامه ریزی برای فعالیت های روزمره ، و داروها می باشد. - برای تخفیف درد، مفاصل دچار درد و سفتی را به مدت 20 دقیقه 3-2 بار در روز گرم کنید. برای گرم کردن مفصل از حوله داغ ، وان آب داغ ، لامپ های مادون قرمز، بالشتک های گرم کننده برقی ، یا پمادها یا محلول های ایجادکننده گرمای عمقی استفاده کنید. شنا در یک استخر آب گرم یا حرکت در یک چشمه معدنی دارای جریان گردابی سودمند است . - اگر استئوآرتریت گردن باعث درد در بازوها شده باشد از یک گردن بند نرم بی حرکت کننده گردن استفاده کنید. اگر این اقدام مؤثر نبود، یک وسیله کشش گردن برای استفاده در منزل خریداری کنید. - عضلات اطراف مفاصل درگیر را ماساژ دهید. ماساژ خود مفاصل فایده ای ندارد. - در مورد استئوآرتریت ستون فقرات ، هنگام خواب به پشت بخوابید و از یک تشک سفت استفاده کنید یا یک تخته چند لایه به قطر 2 سانتی متر بین تخت فنری و تشک خود قرار دهید. تشک های مواج در این زمینه برای برخی افراد مفید است . - از شرایطی که باعث لرزیدن می شود دوری کنید. از زیرپوش گرم کن استفاده کنید یا از فعالیت در محیط باز خودداری کنید. - نگاه مثبت خود به زندگی را حفظ کنید، اعتماد به نفس خود را از دست ندهید. برای جلوگیری از تحلیل عضلات به فعالیت های طبیعی خود ادامه دهید. - طب سوزنی گاهی کمک کننده است . - جراحی های توصیه شده برای استئوآرتریت شدید شامل آرتروپلاستی (تعویض مفصل ) و آرترودز (بی حرکت کردن مفصل می باشد)

پیشگیری از استئوآرتریت‌

حفظ وزن در حد مناسب برای قد و ساختار بدن داشتن فعالیت فیزیکی و در عین حال خودداری از فعالیت هایی که منجر به آسیب مفاصل می گردند، به ویژه پس از سن 40 سالگی . به طور منظم به نرمش های کششی یا یوگا بپردازید.

رژیم غذایی استئوآرتریت‌

رژیم برای کاهش وزن در موارد اضافه وزن

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مرتبط ها
مجوز ها و تاییدیه ها