همه چیز درباره پدیده و بیماری رینود

پدیده و بیماری رینود

پدیده و بیماری رینود بیماری رینود یک اختلال اولیه دستگاه گردش خون است که جریان خون انگشتان دست و گاهی انگشتان پا را درگیر می سازد. پدیده رینود یک اختلال دستگاه گردش خون است که به عنوان عارضه ای از سایر بیماری ها بروز می کند. هر دو اختلال مذکور شریان های کوچک دست و پا را درگیر ساخته و در هر دو جنس دیده می شوند ولی در خانم های سنین 40-20 سال شایعترند.

اگر درباره بیماری پدیده و بیماری رینود سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر نوید رحیمی دکتر نوید رحیمی متخصص پزشکی فیزیکی و توانبخشی دریافت مشاوره
دکتر شریف نجفی دکتر شریف نجفی متخصص پزشکی فیزیکی و توانبخشی دریافت مشاوره
دکتر محمد مهدی سهرابی دکتر محمد مهدی سهرابی متخصص طب کار و بیماری های شغلی دریافت مشاوره
دکتر علیرضا عمادی دکتر علیرضا عمادی متخصص پزشکی فیزیکی و توانبخشی دریافت مشاوره

عواقب پدیده و بیماری رینود

بیشتر افراد خود را به خوبی با این بیماری وفق داده و در صورت عدم بروز عوارض ، طول عمر طبیعی خواهند داشت . حدوداً در نیمی از بیماران ، بیماری پس از چند سال بهبود یافته یا به کلی برطرف می شود. پدیده رینود در صورت قابل علاج بودن علت زمینه ای آن ، علاج پذیر است .

دارو پدیده و بیماری رینود

داروهای گشادکننده عروق به منظور باز کردن شریان های کوچک و بهبود خونرسانی آنها داروهای آرامبخش به منظور کاهش استرس

فعالیت پدیده و بیماری رینود

محدودیتی وجود ندارد، مگر در ارتباط با پرهیز از سرما. در هنگام شرکت در ورزشهای فعال از سرد شدن بدن جلوگیری کنید.

پیشگیری پدیده و بیماری رینود

از استعمال دخانیات پرهیز کنید. تنباکو باعث شعله ور شدن این اخلال می گردد. این بیماری در بین افراد غیرسیگاری نادر است . اقدام برای درمان طبی بیماری های ذکرشده به عنوان علت بیماری از تماس با دود سیگار افراد دیگر نیز اجتناب کنید.

اصول کلی پدیده و بیماری رینود

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون ، رادیوگرافی دست ها و پاها، آزمون مواجهه با سرما (قرار دادن دستها در آب با دمای 15-10 درجه سانتیگراد) - ترک استعمال دخانیات . با این کار علایم بهبود می یابند. - خودداری از تماس با سرما به هر شکل ، استفاده از دستکش هنگام کار در فضای باز یا هنگام کار با یخ یا غذاهای منجمد - استفاده از کفش های مناسب و جوراب های پشمی - دوری از موقعیت های استرس زا - در صورت نقل مکان به یک نقطه آب و هوایی گرم برای زندگی - تمرین های بازخورد زیستی جهت یادگیری طرز بالا بردن درجه حرارت پوست ممکن است کمک کننده باشد. - جراحی بر روی اعصاب سمپاتیک عضو درگیر در موارد شدید بیماری

رژیم پدیده و بیماری رینود

رژیم خاصی نیاز نیست .

علائم پدیده و بیماری رینود

علایم مراحل اولیه : - رنگ پریدگی انگشتان هنگام مواجهه با سرما یا استرس . پس از رنگ پریدگی ، حالت کبودی و سپس قرمزی انگشتان بروز می کند. درد، کرختی و گزگز کردن با این تغییرات رنگ همراه است . گرما این علایم را تخفیف می دهد. علایم مراحل پیشرفته : - عفونت های مزمن اطراف ناخن های انگشتان دست و پا - بروز زخم در نوک انگشتان به دلیل ناکافی بودن جریان خون انگشتان علایم به تدریج در طی سال ها بارز می گردند. در مورد پدیده رینود علایم ممکن است ناگهانی آغاز گردند.

عوامل پدیده و بیماری رینود

استرس استعمال دخانیات که باعث اختلال در جریان خون انتهاها می شود. آب و هوای سرد و مرطوب مشاغلی که با کار با وسایل سنگین دارای ارتعاش شدید، نظیر اره برقی یا مته بادی در ارتباطند. اسکلرودرمی ، لوپوس اریتماتو یا سایر اختلالات بافت همبند بیماری برگز. بیماری قلب ناشی از بیماری ریوی مصرف برخی دارها از قبیل ترکیبات ارگوت ، داروهای ضدپرفشاری خون ، مسدودکننده های گیرنده آلفا و بتا آدرنرژیک و مسدودکننده های کانال کلسیم

علل پدیده و بیماری رینود

انقباض شریان های تأمین کننده خونرسانی انگشتان دست و پا در اثر حساسیت بیش از حد به سرما. این حساسیت ممکن است ناشی از عملکرد ضعیف دستگاه خودایمنی باشد.

عوارض پدیده و بیماری رینود

ضعف و کرختی دایمی انگشتان دست و پا قانقاریا و قطع انگشتان (تنها در موارد خیلی شدید بیماری ) پدیده رینود ممکن است به سمت بیماری رینود پیشرفت نماید.