اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد کتان سوالی دارید؟
کتان

کتان

linaceae

گیاهی یکساله به ارتفاع 15-20 سانتیمتر، ریشه آن کوتاه به رنگ زرد روشن، لبه برگ ها صاف، فاقد دمبرگ و به رنگ خاکستری- سبز. در منابع طب سنتی آن را چنین توصیف کرده اند: نباتی است به قدر ذرعی و ساق و برگ آن باریک و گل آن لاجوردی و پر از تخم . تخم آن کوچک اندک پهن طولانی و از پوست درخت آن مانند پنبه و پوست درخت قنب لباس می بافند. لباس آن بسیار سرد و خشک می باشد.

فواید کتان
مطمئنید با مصرف کتان مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر امیر نادری پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر امیر نادری

مضرات استفاه از کتان

طریقه مصرف کتان

ترکیبات کتان

گیاهان دارویی پیشنهادی برای شما
بزرک،کتان،بذر کتان

بزرک،کتان،بذر کتان

تخم کتان یک محصول سنتی در آمریکای شمالی بوده که غنی از پروتئین، فیبر غذایی و اسیدآلفالینولنیک است. مطالعات متخصصان تغذیه نشان داده که افزودن تخم کتان به مواد غذایی باعث تغییراتی قابل قبول در کاهش سطح لیپوپروتئین خون شده است و می تواند خطر بیماری های قلبی عروقی و سکته را کاهش دهد. فیبر غذایی موجود در تخم کتان به عنوان ملین و یک فاکتور مهم برای افراد مسن که به دلیل کاهش فعالیت، مصرف کم فیبر غذایی و استفاده از داروهای مخصوص مبتلا به یبوست هستند، توصیه می شود. تحقیقات جدیدتر که لیگینن ها در تخم کتان باعث حفاظت بدن از انواع سرطان ها می شوند. و ترکیبات لیگینن موجود در تخم کتان دارای تأثیر مثبتی روی سیستم ایمنی بدن می باشد و تأثیرات ناشی از پیش فاکتورهای التهاب زا نظیر فاکتور فعال کننده پلاکت و اکوزانوئیدهای مشتق از اسید آراشیدونیک را کاهش می دهند. شاید بدلیل این مزایای تخم کتان است که معمولاً در کنترل و درمان بیماری های اتوایمنی مانند آرتریت روماتوئید، پسوریازیس و لوپوس توصیه می شود. مصرف کنندگان می توانند تخم کتان را با افزودن به نان خانگی یا پاشیدن آن روی ماست، حبوبات و سالاد، مصرف نان های تهیه شده از تخم کتان و کیک های مافینی که از آرد آن در تهیه آنها استفاده شده، در مصرف روزانه خود بگنجانند. تخم کتان را می توان به صورت کامل یا آسیاب شده در وعده های غذایی جای داد. حتی می توان از آن بعنوان مخمر در تهیه نان ها و کیک ها استفاده کرد، یعنی ۱۰ تا ۲۰ درصد از آرد گندم مورد مصرف در تهیه نان را با آرد تخم کتان جایگزین کرد. افرادی که در رژیم غذایی خود از تخم کتان استفاده می کنند علاوه بر اینکه می توانند از طعم خوب آن لذت ببرند می توانند با بکارگیری این ماده غذایی در رژیم روزانه باعث کاهش خطرات ناشی از بروز بیماری های کرونری و قلبی عروقی نیز شوند. امروزه از تخم کتان جهت غنی سازی غذاها استفاده می شود. در میان افرادی که به سلامتی خود علاقمند هستند تقاضای غذاهای غنی شده با تخم کتان جهت کاهش خطر بیماری های مزمن از قبیل سرطان و بیماری های قلبی و عروقی بیشتر است. تخم کتان غنی از پروتئین، چربی و فیبر غذایی است. تجزیه ماده خشک تخم کتان کانادایی نشان داده این ماده غذایی میزانی برابر ۴۱ درصد چربی، ۲۸ درصد فیبر خوراکی، ۲۱ درصد پروتئین، ۴ درصد خاکستر و ۶ درصد سایر کربوهیدرات ها نظیر شکر، اسیدفنولیک، لیگنن و همی سلولز را دارا می باشد. نمونه آمینو اسید موجود در پروتئین تخم کتان شبیه پروتئین دانه سویا است که یکی از مهمترین پروتئین های گیاهی محسوب می شود. وجود آمینواسیدهای ضروری موجود در این گیاه در رژیم غذایی لازم است چرا که بدن انسان قادر به ساخت آنها نمی باشد. پروتئین های تخم کتان آلبومین و گلوبولین هستند، که این دو نوع پروتئین بنا به نوع حلالیتشان از یکدیگر متمایزند.

تخم کتان

تخم کتان

به فارسی بزرک نامند و به هندی السی و تیسی و از مطلق بزر و دهن بزر مراد آن است مایل به زردی و تیرگی و املس و پهن اندک طولانی و بعضی مایل به سرخی و قسمی سیاه و نوعی سفید.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .