اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر جعفر غفارزاده
سلام، در مورد ترشک سوالی دارید؟
ترشک

ترشک

sorrel

این گیاه در مناطق معتدل کشور ما رویش دارد و از قدیم الایام به عنوان یک سبزی مفید و مؤثر از آن استفاده می شده است. گرچه در رابطه با مسائل غذایی از آن استفاده های فراوانی می شده ؛ ولی اکنون این استفاده کاهش یافته است و در عوض موارد درمانی این گیاه افزایش پیدا کرده و در همه زمینه ها از آن استفاده می شود و هیچگونه عارضه ای ندارد. در میان عشایر مرسوم است که از دانه های این گیاه استفاده می کنند.

فواید ترشک

1. ترشک دارای پروتئین، چربی، مواد نشاسته‎ای، کلسیم و فسفر می‎باشد.
2. عصاره‎ی آن خنک کننده است و ضدالتهاب داخلی است.
3. ضدقلیایی خون و بالا بودن غلظت آن.
4. برطرف کننده خشکی دهان و خارش‎های پوستی است.
5. کسانی که پسوریازیس دارند ترشک را در برنامه غذایی خود قرار دهند.
6. به‎خاطر وجود ویتامین ث در آن ضدخونریزی لثه می‎باشد.
7. ترشک برای پایین آوردن فشارخون گیاه مناسب است (به‎صورت آش ترشک بخورند).
8. کم‎کننده‎ی چربی می‎باشد به‎خاطر نیاسینی که در آن وجود دارد.
9. برای تصلب شرایین مفید است.
10. کسانی که کم اشتها هستند آش ترشک بخورند.
11. برای رفع دانه‎های جوش صورت برگ ترشک را پخته با آردجو مخلوط نموده روی جوش‎ها بگذارید.
12. دانه این گیاه به‎صورت دم‎کرده برای کمردرد مفید است.
13. کسانی که درد مفاصل دارند و یا نقرس یا سنگ‎های صفرا، مثانه و کلیوی از خوردن ترشک خودداری کنند.
14. ترشک برای کسانی که گواتر دارند مفید می‎باشد.
15. برای از بین بردن جوش‎های زیرپوست 25 گرم ریشه ترشک در یک لیتر آب بجوشانید روزی 3 فنجان میل شود.
16. برای جمع شدن و سفت شدن پوست صورت 100 گرم برگ ترشک را له کرده با عرق رازیانه مخلوط بعد از هر شستشو از محلول به پوست بمالید.
17. ریشه ترشک برای رفع کم‎خونی مفید است به‎صورت دم‎کرده روزی سه فنجان میل شود.
18. اگر غذای سنگین خورده شود بهترین هضم کننده‎ی آن ترشک است که بالای آن خورده شود.
19. برای درمان خارش که در اثر گزش گزنه به وجود آمده است از ضماد ترشک می‎توان استفاده کرد.
20. اگر می‎خواهید مرغ‎های شما دارای زرده‎ای به رنگ زرد پررنگ باشد به آن‎ها ترشک بدهید. تخم‎مرغ‎هایی که رنگ زرده ‎‎آن‎ها تندتر است دارای مواد مغزی بیشتری است.
21. گیاه ترشک را در ظروف مسی پخته نکنید چون مسمومیت تولید می‎کند.
22. سرخ کرده تخم ترشک برای اسهال‎های خونی و صفراوی مفید است.
23. ترشک نشاط‎آور است.
24. ترشک برای افرادی که مبتلا به بیماری مالیخولیا و کبد هستند مؤثر می‎باشد.

مطمئنید با مصرف ترشک مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر محمدرضا فهمیده پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر محمدرضا فهمیده

مضرات استفاه از ترشک

کم کننده ی میل جنسی در افراد سرد مزاج- ورم کلیه(بذر)- تحریک روده و معده- اسیدی کننده ی خون- عرق آور- ایجاد مسمومیت(پختن در ظروف مسی) زیاده روی در مصرف آن امکان دارد به خاطر داشتن اسید اکسولید زیاد و بطور مداوم برای کلیه و مثانه ضرر داشته باشد.

طریقه مصرف ترشک

نحوه ی استفاده از گیاه دارویی ترشک، هم به این ترتیب است که دانه های گیاه ترشک را می کوبند و بعد از مرطوب کردن در محل درد و مفاصل می گذارند و به عنوان مُسَکن از آن استفاده می کنند. گیاه ترشک منبع ویتامین C است. بنابراین کسانی که کمبود ویتامین C دارند این گیاه می تواند برای آنها منبع ویتامین C باشد. علاوه بر آن، گیاه ترشک دارای آهن و فسفر کافی نیز می باشد. همچنین این گیاه دارویی اشتها آور و تصفیه کننده و هضم کننده بسیار خوبی می باشد و به خاطر خاصیت تصفیه کنندگی اش برای کسانی که دارای جوشهای موضعی و پوستی هستند بسیار مفید خواهد بود.

ترکیبات ترشک

برگ های آن به جهت دارا بودن اسیدهای آلی، طعم ترشی دارد. ترشک سرشار از ویتامین c، آهن، فسفر و پتاسیم است.

گیاهان دارویی پیشنهادی برای شما
ترشک

ترشک

ترشک گیاهی چندساله است که در کشورهای آمریکای شمالی و اروپا به عمل می آید. به گزارش «هلث مد» برگ این گیاه مصرف غذایی و ریشه و برگ آن نیز خاصیت دارویی دارد. نام‌های دیگر آن: حَماض، ترشک اسفناجی، حماض البقر، حماض‌الماء، ترشه، حمیضه، ساق تروشک، ساق ترشک، نیره خراسانی، اوزیل، رومکس، استاک، ترشک درشت، پاسیانها، ترشکهای شیرین، حماض شیرین، حلیمون، طوطاق، اشلیه پاتم، امروله و اشلیه کیاتم می‌باشد. این گیاه در مناطق معتدل کشور ما رویش دارد و از قدیم الایام به عنوان یک سبزی مفید و مؤثر از آن استفاده می شده است. گرچه در رابطه با مسائل غذایی از آن استفاده های فراوانی می شده ؛ ولی اکنون این استفاده کاهش یافته است و در عوض موارد درمانی این گیاه افزایش پیدا کرده و در همه زمینه ها از آن استفاده می شود و هیچگونه عارضه ای ندارد. در میان عشایر مرسوم است که از دانه های این گیاه استفاده می کنند. طریقه استفاده ی آن هم به این ترتیب است که دانه های این گیاه را می کوبند و بعد از مرطوب کردن در محل درد و مفاصل می گذارند و به عنوان مُسَکن از آن استفاده می کنند.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .