اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

خواص دارویی پاپایا

پاپایا

درخت آن با نام علمی Carica papaya درختی است کوچک دارای یک ساقه به ارتفاع ۴ تا ۱۰ متر و برگهایی بزرگ به ابهاد ۵۰ تا ۷۰ سانتی است. اندازه میوه آن۱۵ تا۴۵ سانت در طول و قطر آن۱۰ الی ۳۰ سانت بوده و رنگ آن موقعی که رسیده باشد زرد کهربایی تا کمی نارنجی است.
پاپایا با طعم خوب و حالت لطیفی که دارد در سالادِ میوه بسیار فوق العاده‌است. از پاپایا پوره نیز تهیه می‌کنند. همچنین پوست کردن و خارج کردن دانه‌های پاپایا آسان است. پاپایه‌های هاوایی از نوع مکزیکی آن معمول تر و خوشمزه ترند. نوع زرد آن که راحتتر ثمر می‌دهد به محض رسیدن آماده خوردن است و بهتر است خنک مصرف شود. نوع سبز پاپایه در اتاق‌های حرارتی پس از چند روز به عمل می‌آید و آمادهٔ خوردن می‌شود. 

فواید پاپایا

حفاظت در مقابل بیماریهای قلبی
پاپایا میوه‌ای است که بسیار برای حفاظت در مقابل گرفتگی رگها و بیماریهای قلبی در افراد دیابتی مفید است. پاپایاسرشار از ویتامینC، ویتامینE و ویتامین A، که هر سه آنتی اکسیدانهایی قوی هستند، می‌باشد. این مواد مغذی از اکسید شدن کلسترول جلوگیری می‌نماید زیرا هنگامیکه کلسترول اکسید شود،‌می‌تواند به دیواره‌های رگهای خونی بچسبد و باعث حمله قلبی و یا سکته شود.
همچنین پاپایا منبعی از فیبر است که باعث کاهش کلسترول بالا می‌گردد. فولیک اسید نیز درپاپایا یافت می‌شود که برای تبدیل ماده‌ای به نام هموسستئین به اسیدهایی بی‌خطر از خانواده آمینو اسید به نامهای سستئین و یا میتونین نیاز است. زیرا هموسستئین تغییر نیافته در صورت زیاد شدن می‌تواند بصورت مستقیم دیواره‌ رگهای خونی را تخریب نماید و می‌تواند عاملی برای سکته و یا حمله قلبی باشد.
تقویت دستگاه گوارش
مواد مغذی که در پاپایایافت می‌شود برای جلوگیری نمودن از ابتلاء به سرطان روده نیز مفید می‌باشند. فیبر موجود درپاپایا به سمهای موجود در روده(که باعث ابتلاء به سرطان روده می‌شود) می‌چسبد و آنها را از سلولهای روده خارج می‌کنند. همچنین موادی نظیر فولات،‌ ویتامین C، بتاکاروتن و ویتامین E نیز به کاهش ابتلاء به سرطان روده کمک می‌نمایند.
تاثیرات ضد التهابی
پاپایا حاوی آنزیمهایی پروتئینی برای هضم می‌باشد که شامل پاپین و ‌چیمپو‌‌پاپین (Chympopapin) است. این آنزیمها به کاهش التهاب ها کمک می‌کند و درمان سوختگیها را سرعت می‌بخشد. بعلاوه، آنتی اکسیدانهایی نظیر ویتامین C، ویتامین E و بتاکاروتن نیز به کاهش التهاب ها کمک می‌نمایند. بنابراین می‌توان متوجه شد که چرا افرادی که از بیماریهایی که بوسیله التهاب ایجاد می‌گردد، مانند آسم و آرتروز استخوانی، رنج میبرند با مصرف این مواد بیماری آنها کاهش می‌یابد.
حفاظت از سیستم ایمنی
ویتامین C و ویتامین A که بوسیله بدن از بتاکاروتن موجود در پاپایا ساخته می‌شود، برای سلامت سیستم ایمنی و همچنین عملکرد آن مورد نیاز است. بنابراین پاپایامیوه‌ای مفید برای جلوگیری از ابتلا به بیماریهایی مانند عفونت گوش، سرماخوردگی و آنفولانزا می‌باشد.
از دیگر فواید پاپایا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
* حفاظت از کم‌سویی چشم(ARMD)
* حفاظت در مقابل آرتروز(ورم مفاصل)
* تقویت سلامتی ریه
 

منبع جغرافیایی پاپایا

مردم جنوب شرق آسیا پاپایهٔ سبز را پس از خرد کردن و پختن داخل سالاد می‌ریزند.

نکته ها پاپایا

چه نوع پاپایایی انتخاب نماییم و چگونه نگهداری کنیم
اگر پاپایایی که می‌خواهید انتخاب کنید برای مصرف همان روز است، باید پاپایایی انتخاب کنید که پوست آن نارنجی متمایل به قرمز و صاف باشد.
پاپایا‌هایی که پوستی زرد رنگ دارند، باید چند روز بمانند تا رسیده شوند. پاپایاهای سبز و سفت را فقط در صورتی که می خواهید برای سالاد از آنها استفاده کنید، خریداری نمایید.
پاپایا‌های زردرنگ را می‌توان درون دمای معمولی اتاق نگهداری نمود تا رسیده شوند و اگر مایلید که فرایند رسیده‌شدن زودتر انجام گیرد می‌توانید پاپایا‌ها را در کیسه‌ای در کنار موز قرار دهید. اما پاپایا‌های رسیده باید در یخچال نگهداری شوند و طی یک تا دو روز مصرف شوند.
 

خواص پاپایا

۱- ریشه و تخم پاپایا ضد کرم است.
۲- ضماد برگ تازه پاپایا برای التیام زخمها و ورم‌ها ، جوش و کورک مفید است.
۳- تخم پاپایا قاعده‌آور است.
۴- برای درمان سنگ کلیه ریشه پاپایا + ریشه آناناس دم کرده میل شود.
۵- میوه پاپایا منبع بسیار غنی از ویتامین‌ها می‌باشد.
۶- از شیرابه پاپایا جهت معالجه طحال بزرگ شده استفاده می‌شود.
۷- از لاتکس یا شیرابه پاپایا برای رفع درد سوختگی پوست بصورت ضماد استفاده می‌شود.
۸- شیرابه پاپایا برطرف کنندة لک‌های پوست و کک و مک می‌باشد (بصورت مایه).
۹- ضماد پاپایا برای زگیل و اگزما مفید است.
۱۰- ضماد پاپایا درمان کننده پسوریازیس است.
۱۱- پاپایا را به خاطر داشتن کارپائین ، آلکالوئید موجود در برگ و تخم آن با احتیاط مصرف کنید چون ممکن است ایجاد فلج و بی‌حسی مراکز عصبی را نماید و قلب را ضعیف می‌کند.
۱۲- در چین از گوشت خشک شدة میوه پاپایا برای کاهش وزن استفاده می‌کنند.
۱۳- برای بدست آوردن شیرابه پاپایا مانند تیغ زدن تریاک می‌باشد شیرابه پس از خروج سفت می‌شود.
۱۴- شیرابه پاپایا کرم کش است ولی با احتیاط خورده شود.

جستجو گیاهان دارویی