خواص دارویی بالنگو

بالنگو

balanga

بالنگو یا بالنگو ی شیراز یا تخم بالنگو یا بالنگو شهری دانه ها تیره رنگ بیضی کشیده هستند که تمام سطح آنها را تعداد زیادی حفره های کوچک می پوشاند و دارای دو سطح کاملاٌ متمایز پشتی و داخلی می باشند . سطح پشتی محدب و دارای چهار یا پنچ خط طولی نامحسوس و سطح داخلی یک برجستگی طولی کاملاٌ مشخص در وسط دارد . این دانه ها کاملا ٌ به دو گونه بشرح زیر تعلق دارند .1- با لنگوی شیرازی : دانه های ریز که در سطح داخلی و قسمت باریکتر خود , درست در بالای خط برجسته میانی و لبه انتهایی , یک برجستگی گرد کوچک و دکمه ای سفید رنگ ( محل اتصال دانه به محور تخمدان ) دارند و انتهای دیگر آن محدب بوده و دارای یک فرورفتگی است.

فواید بالنگو

مسکن - آرام بخش درد - نفخ - یبوست - دل پیچه - شکم روش - سرفه خشک - اسهال‌های دموی - غش و جنون - آسم و...

ترکیبات بالنگو

ترکیبات هیدروکلوئیدی دارد.

مضرات بالنگو

مضراتی برای بالنگو گزارش نشده است.

طبیعت بالنگو

طبع آن گرم و مرطوب است.

طرز استفاده بالنگو

تخم بالنگو خنک کننده، مسکن و آرام بخش درد است.
برای نفخ و یبوست از آن می‌توان استفاده کرد.
مقوی قلب می‌باشد.
برای دل پیچه و شکم روش از آن می‌توان استفاده کرد.
برای درمان سرفه‌های خشک تخم بالنگو، تخم ریحان، بالنگ، قدومه از هر کدام ۱۰ گرم را مخلوط نموده سپس یک قاشق مرباخوری در یک لیوان آب‌ کمی جوشانده با نبات یا عسل میل شود.
برای درمان اسهال‌های دموی ۲۰ گرم بالنگو را در ۵۰۰ سی‌سی آب جوشانده سپس دم‌کرده صاف نموده میل شود.
برای درمان غش و جنون و جرب خشک و تر بلغم و سودا می‌توان از جوشانده تخم بالنگو به صورت شربت استفاده کرد یک قاشق مرباخوری با یک لیوان آب جوشانده با نبات شیرین کرده میل شود.
برای درمان آسم بالنگو، تاج‌ریزی، خارخاسک، گل بنفشه، تاج خروس از هر کدام ۵ گرم و شکر تغار نرم سائیده ۲۰ گرم را در آب حل نموده آهسته به چند نوبت میل شود.
البته برای کسانی که ریفلاکس معده دارند با گلاب خیلی تاثیر داره.

پایین مطالب(کانال تلگرام)

مرتبط ها