اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد رزماری (اکلیل کوهی) سوالی دارید؟
 رزماری (اکلیل کوهی)

رزماری (اکلیل کوهی)

Rosmarinus officinalis

گیاهی است بوته ای همیشه سبز، تا ارتفاع 2 متر با شاخه های افراشته، برخاسته و گهگاه خوابیده بر زمین که به رنگ سبز قهوه ای و معطر باشد. برگ ها متقابل کشیده، نخی به طول 15-40 و عرض 1.2- 3.5 میایمتر با بافت چرمی و حاشیه ای لوله شده است.
ماهیت آن: 
نباتی است به قدر ذرعی محل رویش آن بیشتر کوه ها و مواضع صخریه و خشنه و از این جهت آن را اکلیل الجبل نامند و اکثر در اواسط تابستان می رسد و در بعضی بلاد بیشتر در بعضی دیرتر و برگ آن دراز و باریک و انبوه و مایل به سیاهی و شاخ آن صلب و گل آن در میان برگ ها رسته و مایل به سفیدی و ثمر آن صلب مایل به استداره و تخم آن ریزه و برگ و شکوفه آن با اندک تلخی و تندی و خوشبو و غیرقردمانا است.
زمان جمع آوری برگ ها و سرشاخه های گلدار گیاه رزماری هنگام شروع بازشدن گلها و در فصول بهار و تابستان است.

فواید رزماری (اکلیل کوهی)
مطمئنید با مصرف رزماری (اکلیل کوهی) مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر نیما مهرجویی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر نیما مهرجویی

مضرات استفاه از رزماری (اکلیل کوهی)

از دیدگاه طب سنتی ایران  رزماری برای افراد دارای مزاج گرم مناسب نمی باشد.مصرف دارویی موضعی گیاه و یا کاربرد فرآورده های آرایشی- بهداشتی حاوی رزماری در برخی از افراد موجب حساس، گهگاه ایجاد قرمزی پوست، درماتیت (التهاب پوست)، حساسیت پوستی و حساسیت نسبت به نور می شود.

طریقه مصرف رزماری (اکلیل کوهی)

در منابع طب سنتی تا سه درهم (حدود 10 گرم) عنوان شده است.
در منابع گیاه شناسی میزان مصرف رزماری را 2-4 گرم به صورت دم کرده، سه بار در روز و 2-4 میلی لیتر از عصاره الکلی سه بار در روز عنوان کرده اند.
 

ترکیبات رزماری (اکلیل کوهی)

مواد متشکله اصلی برگ و سرشاخه های گیاه رزماری را روغن فرار تشکیل می دهد. فارماکوپه گیاهی بریتانیا میزان روغن فرار رزماری را 1% حجم در وزن بیان کرده البته با توجه به محل پرورش آن از 0.5- 2.5 متفاوت است.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .