اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سنامد

سنامد

Sennamed

این فرآورده ها برای درمان کوتاه مدت یبوست مصرف می شوند.

شرکت های تامین کننده سنامد

  • ایران داروک

اشکال دارویی سنامد

C-Lax:Tablet 750 mg Herbilax:Capsul 290 mg Senalin:Powder 40 g Senalin 7.5:Dragee 500 mg Sennamed:Tablet 650 mg

مکانیزم اثر سنامد

سنوزیدهای B و A توسط باکتریهای روده بزرگ متابولیزه شده و تبدیل به مشتقات فعال Rhein - anthrone می گردند. این ترکیبات موجب تحریک و افزایش حرکات پریستالتیک روده و در نتیجه کاهش جذب آب و الکترولیتها شده و همچنین ترشح مایعات در روده بزرگ را از طریق تحریک ترشح فعال کلراید و مخاط افزایش می دهند. اثرات فوق احتمالا ناشی از افزایش بیوسنتز و آزادسازی پروستاگلاندینها است. روغنهای فرار موجود در گشنیز و زیره (موجود در بعضی از این فراوده ها) به علت داشتن اثرات آنتی اسپاسمودیک مانع ایجاد درد و کرامپ شکمی ناشی از مصرف سنا می گردد.

تداخلات مهم سنامد

این داروها به دلیل تغییر رنگ و افزایش pH ادرار ممکن است با آزمایشهای تشخیصی (مانند تعیین میزان اوروبیلینوژن ادرار و تعیین میزان استروژن به روش کوبر) تداخل نمایند.فرآورده های حاوی سنا با داروهای پایین آورنده پتاسیم خون مانند مدرهای تیازیدی ،آدرنوکورتیکوستروییدها،ریشه شیرین بیان و گلیکوزیدهای قلبی تداخل اثر داشته و احتمالا ایجاد اختلالات قلبی وعصبی عضلانی می نمایند.

موارد منع مصرف سنامد

-باتوجه به اينكه اثرات سنا 10-8 ساعت پس از مصرف آن ظاهر مي گردد،بهتر است اين فرآورده ها درهنگام خواب مصرف شوند. -مصرف حداقل 8-6 ليوان آب در روز براي كمك به نرم شدن مدفوع و جلوگيري از كاهش آب بدن بيمار ضروري است. اين امر به علت خروج حجم زيادي از آب با مدفوع اهميت دارد.

نکات پزشکی سنامد

این فرآورده ها مانند سایر ملین ها در بیماران مبتلا به تنگی و انسداد روده و ایلیوم ،دردهای شکمی ناشناخته ،خونریزی رکتوم با علت نامشخص ،بیماریهای التهابی روده و آپاندیسیت نباید مصرف شود.

عوارض جانبی سنامد

مصرف سنا ایجاد درد و کرامپ های شکمی می نماید ولی فرآورده های حاوی دانه گشنیز و یا زیره احتمالا این عارضه را ایجاد نمی نمایند. مصرف طولانی مدت و دوزهای بالای این فرآورده ها موجب از بین رفتن کارایی روده ها،اسهال و از دست دادن آب و الکترولیتها (به ویژه پتاسیم)،آلبومینوری و هماتوری می گردد. مقادیر زیاد سنا ممکن است ایجاد نفریت نماید. در افرادی که به مدت طولانی از ملین های آنتراکینونی استفاده نموده اند، پیگمانتاسیون ملانوتیک مخاط روده (Melanosis coli) مشاهده شده است. البته 12-4 ماه پس از قطع مصرف دارو این عارضه از بین خواهد رفت.

اشکال دارویی سنامد

  • SENNA® TAB
سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد سنامد به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی