تادالافیل

Tadalafil

اختلالات نعوظ پذیری آلت تناسلی مرد

اشکال دارویی تادالافیل

F.C Tab : 10 , 20 mg

مصرف در دوران حاملگی تادالافیل

B - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات خطری را برای جنین نشان نداده است.. ولی مطالعات کافی در زنان حامله وجود ندارد. یا اینکه مطالعات در حیوانات بیانگر ایجاد عارضه جانبی در جنین بوده است.ولی مطالعات کافی در زنان حامله خطری را برای جنین در سه ماهه اول حاملگی نشان نداده است. وشواهدی از خطر در مورد مصرف دارو در بقیه دوران حاملگی وجود ندارد

مکانیزم اثر تادالافیل

مکانیسم اثر:این دارو با جلوگیری از تخریب cGMPبه وسیله آنزیم فسفودی استراز ، سطح cGMPرا افزایش داده و باعث طولانی شدن مدت استراحت عضلات صاف شده و بدین وسیله باعث تسهیل جریان خون در تنه آلت تناسلی می شود . تادالافیل بعد از مصرف خوراکی به راحتی جذب شده و پیک غلظت خونی آن بعد از 2 ساعت ایجاد می شود. سرعت جذب دارو از طریق غذا تحت تاثیر قرار نمی گیرد این دارو توزیع وسیعی در بافت های بدن داشته و حدود 94 درصد به پروتئین های پلاسما باند می شود . متابولیسم دارو در کبد و بیشتر به وسیله ایزوزیم های CYP3A4صورت می گیرد . متابولیت اصلی آن متابولیت متیل کاتکول گلوکورونید بوده که غیر فعال است . نیمه عمر دارو 5/17 ساعت است . حذف دارو از بدن بیشتر به فرم متابولیت آن بوده و 61 درصد حذف آن از طریق مدفوع و 36 درصد از طریق ادرار صورت می گیرد . کلیرانس دارو از بدن احتمالا در سنین کهنسالی و نیز بیماران مبتلا به اختلالات کلیوی کاهش می یابد.

تداخلات مهم تادالافیل

آلفابلاکر ها ( به جز تامسولوسین با دوز روزانه 4/0 میلی گرم ) و نیترات ها ؛ احتمالا آثار کاهنده فشار خون این داروها در مصرف هم زمان با تادالافیل افزایش می یابد لذا نباید ای داروها را هم زمان مصرف کرد . مهارکننده های CYP3A4مثل اریترومایسین ، کتوکونازول ، ایتراکونازول و ریتوناویر احتمالا سطح خونی تادالافیل را افزایش می دهند . لذا دوز دارو در این موارد از 10 میلی گرم طی 72 ساعت نباید تجاوز کند . القا کننده های CYP3A4مثل ریفامپین سطح تادالافیل را کاهش می دهند . مصرف آب گریپ فروت به همراه دارو سطح خونی دارو را افزایش می دهد . مصرف هم زمان تادالافیل با الکل باعث افزایش احتمال سرگیجه ، سردرد ، فشار خون وضعیتی و افزایش تعداد ضربان قلب می شود.

موارد منع مصرف تادالافیل

از تجویز دارو به بیماران حساس به دارو یا هر یک از اجزای تشکیل دهنده آن و نیز بیماران مصرف کننده نیترات وآلفابلاکر ها خودداری شود . تجویز دارو به بیماران مبتلا به بیماری های کبدی ، آنفارکتوس ( تا 90روز ) ، آنژین گذرا ، آنژین ایجاد شده هنگام روابط جنسی ، New York Heart Associationکلاس 2 یا اختلالات قلبی وخیم تر ( تا 6 ماه ) و آریتمی های کنترل نشده ، فشار خون ، پایین ( کمتر از 50/90 میلی متر جیوه ) فشار خون بالا ( بیشتر از 100/170 میلی متر جیوه ) و حملات مغزی ( تا 6 ماه ) توصیه نمی شود . از طرفی بیمارانی که شرایط قلبی آن ها روابط جنسی را برایشان محدود کرده و یا بیماران مبتلا به اختلالات دژنراتیوارثی شبکیه ، بهتر است که دارو را مصرف نکنند . مصرف دارو در بیماران مصرف کننده داروهای مهار کننده CYP3A4مثل اریترومایسین و بیماران دارای زخم معده ، اختلالات گردش خون و بیماری های کبدی و کلیوی باید با احتیاط کامل همراه باشد.

شرایط نگهداری تادالافیل

در دمای 33-15 درجه سانتی گراد نگهداری شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مجوز ها و تاییدیه ها