متی مازول

Methimazole

درمان هیپرتیروئیدی و درمان کمکی توفان تیروئیدی

شرکت های تامین کننده این دارو
اشکال دارویی متی مازول

Tab: 5 mg

مصرف در دوران حاملگی متی مازول

D - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه شواهدی مبنی بر وجود خطر برای جنین انسان وجود دارد ولی در بعضی از موارد منافع دارو ممکن است استفاده از آن را اجتناب ناپذیر نماید. و در مقابل منافع دارو خطرات احتمالی دارو را باید پذیرفت

مصرف در دوران شیر دهی متی مازول

متی مازول طی دوره بارداری در صورت نیاز با احتیاط فراوان تجویز کرد. متی مازول در شیر مادر وارد می شود و از آن نمی توان در دوره شیر دهی استفاده کرد.

مکانیزم اثر متی مازول

جذب: خوراکی دفع: ادرار مکانیسم اثر: با جلوگیری از اتصال ید به تیروزین سنتز هورمون تیروئیدی را مهار می کند نیمه عمر: 6-3 ساعت

تداخلات مهم متی مازول

به واسطه اثر ضد ویتامین K، متی مازول تاثیر داروهای ضد انعقاد را افزایش می دهد. در صورت استفاده هم زمان PT و INR را به صورت مرتب کنترل کنید. هنگام مصرف این دارو باید تغییر در دوزاژ آدرنوکورتیکوئید ها، کورتیکوتروپین و پروپیل تیواوراسیل داد که از قبل مصرف می شده اند، چرا که متابولیسم این دارو ها به دگرگونی تیروئید تغییر می کند. آمیودارون، گلیسرول یدد دار، لیتیوم و یدید پتاسیم می توانند سبب بروز عوارض هیپوتیروئیدی و گواترزایی شوند. متی مازول ممکن است کلیرانس بتابلاکرها را تحت تاثیر خود قرار دهد. در مصرف هم زمان با داروهای سرکوب گر مغز استخوان، می تواند سبب افزایش خطر آگرانولوسیتوز شود باید CBC به طور مرتب انجام شود. متی مازول می تواند سبب افزایش سطح دیگوکسین شود سطح دیگوکسین مرتب اندازه گیری شود. مصرف هم زمان با داروهای دارای اثر سمیت کبدی می تواند موجب بروز سمیت کبدی شود.

موارد منع مصرف متی مازول

متی مازول برای بیمارانی که نسبت به آن حساسیت داشته باشند، منع مصرف دارد. این دارو می تواند عوارض خونی و کبدی بالقوی خطرناکی داشته باشد و لازم است در صورت بروز اولین علایم مربوط به این عوارض تا زمان اطمینان از سلامت بیمار مصرف دارو قطع شود.

نکات پزشکی متی مازول

دارو را همراه غذا مصرف کنید

شرایط نگهداری متی مازول

در دمای اتاق (15 الی 30 درجه سانتی گراد ) و دور از نور نگهداری شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مجوز ها و تاییدیه ها