گفتگوهای من

وازوپرسین

Vasopressin

کنترل و پیشگیری از علایم دیابت بی مزه مرکزی تشخیص دیابت بی مزه مرکزی از نوع نفروژنیک و پلی دیپسی سایکوژنیک خونریزی حاد از واریس های دستگاه گوارش

شرکت های تامین کننده وازوپرسین

اشکال دارویی وازوپرسین

Inj : 20 pressor U/Ml

مصرف در دوران شیردهی وازوپرسین

مشخص نیست آیا مصرف پرسین طی دوره بارداری بر جنین یا توانایی باروری تاثیر منفی داشته باشد. دوز آنتی دیورتیک وازوپرسین با دوز موثر بر انقباض رحمی متفاوت است. بنابراین این دارو تهدیدی برای ادامه بارداری به شمار نمی رود. با این همه طی دوره بارداری تنها در صورت لزوم و با احتیاط تجویز شود. تجویز این دارو به مادران شیرده نیز با احتیاط صورت گیرد.

مکانیزم اثر وازوپرسین

این دارو علاوه برداشتن خاصیت آنتی دیورتیک، داروی کمک تشخیصی در دیابت بی مزه نیز است. واز پرسین با افزایش نفوذ پذیری سلولی لوله ها جمع کننده ادرار موجب کاهش حجم ادرار و افزایش اسمولالیته شده و بدین ترتیب باز جذب آب را افزایش می دهد. در مقادیر بالاتر از دوزهای فیزیولوژیک، وازوپرسین به دلیل آثار انقباضی عروقی موجب انقباض عضلات صاف دستگاه گوارش می شود. هم چنین وازوپرسین موجب افزایش ترشح کورتیکوتروپین، هورمون رشد، هورمون محرکفولیکول (FSH) می شود. متابولیسم دارو کبدی و کلیوی است و نیمه عمر آن حدود 20-10 دقیقه است. مدت اثر دارو تقریبا 8-2 ساعت است. حذف دارو کلیوی بوده و بعد از تزریق IV تقریبا 15-5 درصد دارو بدون تغییر دفع می شود.

تداخلات مهم وازوپرسین

کاربامازپین، کلرپروپامید، کلوفیبرات، فلودروکورتیزون، ضد افسردگی ها سه حلقه ای تاثیر دارو را افزایش می دهند. هپارین، لیتیوم و نوراپی نفرین از تاثیر وازوپرسین می کاهند.

موارد منع مصرف وازوپرسین

مصرف وازوپرسین برای بیمارانی که به نفریت مزمن به همراه احتباس نیتروژن مبتلا هستند، ممنوع است. همچنین برای بیمارانی که به دارو یا اجزای تشکیل دهنده آن حساسیت داشته باشند منع مصرف دارد. لازم است این دارو برای کودکان، سالمندان، طی دوره بارداری و شیردهی، قبل و پس از جراحی در صورتی که بیمار دچار پر ادراری باشد، با احتیاط تجویز شود. همچنین در موارد بیماری هایی چون تشنج، میگرن، آسم، ناراحتی های قلبی-عروقی، نارسایی قلبی، بیماری کلیوی، گواتر به مشکلات قلبی، تصلب شرایین یا حجم بالای مایعات با احتیاط تجویز شود. در صورتی که دارو هنگام تزریق از رگ خارج شود، می تواند انقباض شدید عروقی یا نکروز بافتی ایجاد کند ممکن است طی دوره درمان واریس مری، گانگرن دست و پا، نکروز زبان و کولیت ایسکمیک عارض شود

شرایط نگهداری وازوپرسین

در دمای اتاق نگهداری شود.