اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
پروکائین آمید

پروکائین آمید

Procainamide HCL

آریتمی های بطنی، دهلیزی و جانکشنال نظیر Af,PAC, PVST تاکی کاردی بطنی مقاوم به لیدوکائین و VT به دنبال MI و VF

اشکال دارویی پروکائین آمید

Cap : 500 mg Inj : 1000 mg/10 ml

مصرف در دوران حاملگی پروکائین آمید

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مکانیزم اثر پروکائین آمید

جذب: خوراکی، وریدی دفع: ادرار مکانیسم اثر: زمان تحریک ناپذیری موثر دهلیزها و دستجات هیس پورکنژ را افزایش می دهد. نیمه عمر: 3-4 ساعت

تداخلات مهم پروکائین آمید

مصرف آمیودارون باعث افزایش خون و عوارض پروکایین آمید می شود. اثر دارو بر فاصله QT و موج QRS تشدید می شود. پروکایین آمید تاثیر داروهای ضد کولینرژیک، مسدد های عصب -عضله ( سوکسینیل کولین ) و اثر کاردیو دپرسان لیدوکائین تزریق را افزایش می دهد. بتابلاکر ها، سایمتیدین، رانی تیدین، کینیدین و تری متوپریم تاثیر پروکایین آمید را افزایش می دهند. پروکایین آمید از تاثیر داروهای ضد کولینی استراز می کاهد. ممکن است لازم باشد دوزداروی دوم افزایش داده شود. پروکایین آمید ممکن است تاثیر سایر داروهای کاهنده فشار خون را افزایش دهد.

موارد منع مصرف پروکائین آمید

در مواردی که آریتمی بیمار به داروهای دیگر غیر از پروکایین آمید جواب نمی دهد ولی با مصرف این دارو عوارض مشابه لوپوس اریتماتوس برای بیمار به وجود می آید، می توان از کورتیکواستروئید ها کمک گرفت.

نکات پزشکی پروکائین آمید

پروکایین آمید در بیمارانی که نسبت به آن دارو حساسیت یا ایدیوسنکنرازی داشته باشند، در بیمارانی که بلوک کامل یا بلوک قلبی درجه 2 یا 3 در غیاب ضربان ساز مصنوعی دارند، برای مبتلایان به میاستنی گراویس یا لوپوس اریتماتوس سیستمیک (SLE) منع مصرف دارد. برای بیماران مبتلا به نارسایی یا اختلال در هدایت قلبی ( بلوک شاخه ای )، مبتلایان به برادی کاردی سینوسی یا مسمومیت با گلیکوزیدهای قلبی، در نارسایی کبدی یا کلیوی، برای بیمارانی که سابقه دیس کرازی های خونی یا سرکوب مغز استخوان داشته اند، همچنین طی دوره بارداری و شیردهی با احتیاط تجویز شود . بی خطر بودن این دارو در کودکان ثابت نشده است. هنگام درمان تاکی کاردی همراه با انسداد کرونری بسیار احتیاط شود.از تجویز پروکاریین آمید به بیماران با انقباضات ناقص و بدون علامت بطنی خودداری کنید. مصرف پروکایین آمید به همراه سایر داروهای ضد آریتمی کلاس IA ( همانند کینیدین یا دیسوپیرامید) ممکن است تاخیر در هدایت قلبی یا افت در توانایی انقباضی عضله قلب و هیپوتانسیون را باعث شود. تنها زمانی از داروهای این خانواده با هم استفاده کنید که آریتمی شدید بیمار با هیچ کدام از داروها به تنهایی قابل درمان نباشد و بیمار را تحت نظارت کامل داشته باشید.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد پروکائین آمید به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی